Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Weekend z Sherlockiem Holmesem - program towarzyszący ŚNK

Weekend z Sherlockiem Holmesem - program towarzyszący ŚNK
📅 Data rozpoczęcia: sobota, 06 kwietnia 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 07 kwietnia 2019

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny. FINA, Wałbrzyska 3/5 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Kochani, czy pamiętacie historię legendarnej kopii "Psa Baskerville'ów" w reżyserii Richarda Oswalda z 1929 roku - ostatniej niemej ekranizacji opowieści o genialnym detektywie Sherlocku Holmesie, odnalezionej kilka lat temu w piwnicy sosnowieckiej parafii? Maczałyśmy paluszki w odtwarzaniu historii tej kopii i teraz z dumą informujemy, że film po rekonstrukcji wrócił do Polski - jego europejska premiera odbędzie się 4 kwietnia w Kino Iluzjon, na otwarciu 16. Święta Niemego Kina. Nasz przyjaciel, genialny detektyw wszech czasów, będzie bohaterem całego Święta! ♥ Dlatego FINA Wałbrzyska 3/5 zaprosiła Sherlockon do wspólnej zabawy - i zorganizowaliśmy dla Was kilka sherlockowych atrakcji!

Program wydarzeń towarzyszących:
[Wstęp na wydarzenia towarzyszące jest wolny, udział w warsztatach „Wszyscy jesteśmy detektywami” wymaga wcześniejszej rejestracji.]

---
SOBOTA 6.04.2019


11:00-14:00 Warsztaty filmowo-detektywistyczne Mariusza Korycińskiego „Wszyscy jesteśmy detektywami”

Uczestnicy warsztatów wcielą się w detektywów w labiryncie sztuki. Ich zadaniem będzie rozwiązanie zagadki związanej z pewnym polskim filmem - utrudnienie będzie polegało na tym, że nie będą wiedzieć, jak owa zagadka brzmi! Na podstawie śledztwa przeprowadzonego w grupach i analizie wycinków prasowych, statystyk oraz fragmentów filmów, będą mieli przedstawić najbardziej prawdopodobną tezę. Warsztaty będą rodzajem eksperymentu, którego wynik zależny będzie od uczestników.

Mariusz Koryciński - doktorant w Zakładzie Retoryki i Mediów Instytutu Polonistyki Stosowanej, praca magisterska „Czym jest klasycyzm (w kinie). Na przykładzie filmu Ucieczka w noc Johna Landisa”. Pasjonuje się wpływem tradycji filmowej na kino, a także kontekstami społecznymi i kulturowymi kina oraz literaturą nieodgadnionej zagadki.

Liczba miejsc: 20
Uwaga! Obowiązują zapisy: bit.ly/2T7ENnf


14:00-15:00 Prelekcja Katarzyny Czajki (Zwierz Popkulturalny) "Dedukcja bez słowa"

Sherlock Holmes to najpopularniejszy bohater filmowych adaptacji. Po raz pierwszy pokazał się na ekranie już kilka lat po narodzinach kina. W czasie prelekcji prowadząca pochyli się nad trzema niemymi filmami o słynnym detektywie. "Sherlock Holmes Baffeld" z 1900 roku, "The Devil's foot" z 1920 i "Młody Sherlock Holmes" z 1924 roku .

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk - absolwentka historii i socjologii, dzielnie obsługująca klej i nożyczki w dziale dokumentacji Tygodnika Polityka. Oprócz pracy nad blogiem "Zwierz Popkulturalny" zajmuje się też trochę działalnością naukową - skoncentrowaną na kinie w dwudziestoleciu międzywojennym.


15:00-16:00 panel dyskusyjny "Prywatne życie Sherlocka Holmesa" - Maja Białek (Sherlockiana), Maja Margasińska (Sherlockon Polska), Katarzyna Kowalska (Sherlockon Polska)

Czy Sherlock Holmes miał jakieś prywatne życie poza rozwiązywaniem zagadek kryminalnych? Jeśli tak, to Arthur Conan Doyle potraktował je po macoszemu. Od lat twórcy filmowi usiłują wypełnić luki pozostawione przez autora własnymi wyobrażeniami na temat upodobań, wolnego czasu, ulubionych potraw i trunków, a nawet życia uczuciowego detektywa. Wychodząc od filmu "Prywatne życie Sherlocka Holmesa", panelistki poprowadzą słuchaczy przez meandry wielu prywatnych żyć bohatera.

Maja Białek - filozofka akademicka i wielbicielka Sherlocka Holmesa we wszelkich jego książkowych, filmowych, serialowych i komiksowych wcieleniach. Od dziesięciu lat prowadzi bloga Sherlockiana, gdzie daje wyraz miłości nie tylko do wszystkiego, co sherlockistyczne, ale również do brytyjskiej popkultury. Jest też gorącą fanką polskich sherlockistów i nie wyobraża sobie już roku bez Sherlockonu.

Maja Margasińska – pisarka, poetka, teatrolożka, influencerka – jako Facetka od Kultury recenzuje książki i spektakle, a także przeprowadza wywiady z interesującymi ludźmi; prezeska Fundacji Uwaga na Kulturę!, współorganizatorka jedynego w Polsce konwentu fanów Sherlocka Holmesa; kocha wszystkie wcielenia detektywa wszech czasów, ale szczególną miłością darzy rosyjski serial z 2014 roku.

Katarzyna Kowalska – na stałe związana z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie organizuje spotkania autorskie, literackie i promocje książek; specjalistka od zadań specjalnych i niemożliwych; współorganizatorka jedynego w Polsce konwentu fanów Sherlocka Holmesa, wiceprezeska Fundacji Uwaga na Kulturę!; miłośniczka Sherlocka BBC


16:00-18:00 „Prywatne życie Sherlocka Holmesa” reż. Billy Wilder, Wielka Brytania 1970, 125 minut

Billy Wilder, wielki miłośnik Sherlocka Holmesa, dwukrotnie podejmował próby realizacji musicalu o genialnym detektywie – niestety bez powodzenia. Ostatecznie postanowił zrobić coś zupełnie innego i opowiedzieć o tym, o czym zapewne często myśleli miłośnicy mistrza dedukcji: co robi, kiedy nie ma nic do roboty?

Odpowiedź, jaką daje Wilder w „Prywatnym życiu Sherlocka Holmesa”, jest dość niepokojąca – kiedy Sherlock Holmes nie ma zajęcia, pogrąża się w kokainowym nałogu. Ta stagnacja szczęśliwie trwa krótko – do drzwi detektywa wkrótce puka dorożkarz, który wyłowił z Tamizy pogrążoną w amnezji piękną kobietę, trzymającą w dłoni rozmokłą karteczkę z adresem Baker Street 221B...

Film, od którego premiery minęło już blisko pół wieku, nadal bawi subtelnym humorem i intryguje tajemniczą atmosferą. Każe także zadać sobie pytanie: czy w życiu Sherlocka Holmesa istotnie były jakieś kobiety, czy jest w nim miejsce wyłącznie dla doktora Watsona?

18:00 zakończenie na Wałbrzyskiej
19: 00 pokazy w kinie Iluzjon


---
NIEDZIELA 7.04.2019


11:00-12:00 prelekcja Mai Białek (Sherlockiana) "Tu zawsze jest rok 1895". W rolach głównych: Basil Rathbone i Nigel Bruce.

Seria filmów i słuchowisk radiowych z Basilem Rathbone’em i Nigelem Bruce’em z lat 40 dwudziestego wieku zajmuje wyjątkowe miejsce w bogatej historii adaptacji opowieści o Sherlocku Holmesie. Do czasów Jeremy’ego Bretta (a teraz Benedicta Cumberbatcha) to Rathbone i Bruce w dużej mierze kształtowali popkulturowe wyobrażenia o tym, kim są Holmes i Watson i jak wygląda ich świat. Seria ta była jednak niezwykle zróżnicowana i ciekawa sama w sobie - łączyła sentymentalną wizję czasów gazowych latarni, które wydawały się szczególnie kuszące w wojennych latach i wysyłanie Holmesa do Ameryki, a także wrzucanie go we współczesność i w najróżniejsze gatunki filmowe. Wystąpienie traktuje o tym, jakiego Sherlocka Holmesa stworzyli Rathbone i Bruce, i co z ich filmów przetrwało.

Maja Białek - filozofka akademicka i wielbicielka Sherlocka Holmesa we wszelkich jego książkowych, filmowych, serialowych i komiksowych wcieleniach. Od dziesięciu lat prowadzi bloga Sherlockiana, gdzie daje wyraz miłości nie tylko do wszystkiego, co sherlockistyczne, ale również do brytyjskiej popkultury. Jest też gorącą fanką polskich sherlockistów i nie wyobraża sobie już roku bez Sherlockonu.


12:00-13:30 pokaz kryminologów (Marcin Mańczak, Jacek Cyran) "Druga strona serialowej fikcji - pokaz technik kryminalistycznych i zbierania śladów z miejsca zdarzenia"

Jak praca techników kryminalistycznych przedstawiana w serialach telewizyjnych ma się do rzeczywistości? Czy można wskazać sprawcę za pomocą pozostawionego na miejscu zdarzenia zapachu? Albo grudki ziemi czy owada? Czy da się odnaleźć ślady krwi w miejscu wymytym i zdezynfekowanym? Albo na wypranych ubraniach? Wraz z postępem nauki coraz ciężej nadążyć za rozwojem nowoczesnych technologii. Nowinki te wykorzystywane są również przez organy ścigania i wymiar sprawiedliwości.
Jednocześnie od lat furorę robią seriale pokazujące kulisy pracy śledczych.
Czy jednak fikcja filmowa ukazuje rzeczywiste możliwości i narzędzia, jakimi posługuje się Policja? A także czy fikcja wywarła nieodwracalny wpływ na pracę techników? Nasi wykładowcy spróbują odpowiedzieć na te i inne pytania.

Marcin Mańczak i Jacek Cyran są wykładowcami Szkoły Policyjnej w Pile i technikami kryminalnymi z wieloletnim stażem. W ich wypadku można śmiało powiedzieć, że praca jest ich pasją, a ich otwarte wykłady i pokazy za każdym razem gromadzą tłumy ciekawskich.


13:30-14:30 prelekcja Magdaleny Jung "Fosforyzując w ciemności albo kynologiczny przyczynek do dyskusji o filmowych adaptacjach Psa Baskerville'ów Artura Conan Doyle'a"

Jakiej rasy był pies Baskerville'ów? W jaki sposób wyobrażali go sobie twórcy filmowi? Wizerunek widmowego psa zmieniał się wraz z upływem lat, więc w prelekcji zostanie przeprowadzona próba porównania literackiego psa z psami z ekranizacji.

Magdalena Jung - anglistka, tłumaczka, posiadaczka dyplomu z fotografii. Ze wszystkich ekranowych wcieleń Holmesa najwyżej ceni kreację Jeremy’ego Bretta.


14:30-16:00 „Pies Baskerville’ów” reż. Sidney Lanfield, USA 1939, 80 minut

Klasyczna adaptacja jednego z najpopularniejszych opowiadań o słynnym detektywie i jednocześnie pierwszy film, w którym w Sherlocka Holmesa i doktora Watsona wcielili się Basil Rathbone i Nigel Bruce, tworząc na długie lata ikoniczny dla popkultury wizerunek detektywa i jego nieodłącznego asystenta.

Na Baker Street 221B zjawia się doktor Mortimer i opowiada Sherlockowi Holmesowi o dziwnej klątwie ciążącej nad rodem jego przyjaciela i pacjenta, Sir Karola Baskerville’a, który zmarł na atak serca w alei nieopodal swego domu. W pobliżu znaleziono wówczas ślady ogromnego psa. Mortimer boi się, że na bratanka i spadkobiercę Karola – który wraca z zagranicy, by objąć w posiadanie majątek – czyha niebezpieczeństwo. Czy to rzucona przed wiekami klątwa stanowi zagrożenie? A może coś (albo ktoś) innego?

16:00 zakończenie na Wałbrzyskiej
17:00 pokazy w kinie Iluzjon

---------

AUDIOTEKA SHERLOCKA HOLMESA
Wałbrzyska 3/5, Sala Minimax

W sobotę i niedzielę zapraszamy do Audioteki Sherlocka Holmesa. Wystarczy rozsiąść się na wygodnych pufach i zanurzyć w opowieściach o ekscytujących sprawach podejmowanych przez detektywa wszech czasów. W roli Sherlocka Holmesa wystąpili m.in. Tadeusz Łomnicki, Bronisław Pawlik i Piotr Fronczewski. Do wysłuchania wiele klasycznych słuchowisk z archiwum Polskiego Radia, a w każdą opowieść wprowadzą słuchaczy dziennikarki związane z anteną radiowej Dwójki.

SOBOTA | 6 KWIETNIA

11:00 „Sprawa zaginionych planów”, reż. Wiesław Opałek i Juliusz Owidzki, 1958, 45 min Sherlock Holmes: Henryk Borowski
Tytułowe dokumenty to pilnie strzeżona tajemnica brytyjskiego rządu związana z budową łodzi podwodnej. Zostają wykradzione i tylko część z nich odnajduje się w kieszeni zamordowanego urzędnika. Na prośbę brata, pracownika kancelarii premiera, do akcji wkracza Holmes.

12:00 „Zagadka Brook Street", reż. Rena Tomaszewska, 1959, 41 min Sherlock Holmes: Tadeusz Łomnicki
W domu na Brook Street dochodzi do serii dziwnych wypadków, a chlebodawca prowadzącego tam praktykę lekarską dra Percy’ego Trevelyana zaczyna popadać w dziwną paranoję i prosi o interwencję słynnego detektywa.

13:00 „Czciciel parasola”, reż. Edward Płaczek, 1965, 40 min Sherlock Holmes: Mieczysław Pawlikowski
Gloria Cabpleasure prosi Sherlocka Holmesa o wyjaśnienie wykraczającego poza przyjęte normy przywiązania jej męża do zwykłego parasola. Wkrótce okazuje się, że ma ono wiele wspólnego z 26 diamentami…

14:00 „Narzeczony panny Mary”, reż. Zenon Wiktorczyk, 1966, 36 min Sherlock Holmes: Bronisław Pawlik
Tytułowy narzeczony panny Mary Sutherland znika w tajemniczych okolicznościach w dniu ślubu. Z chaotycznej opowieści klientki Holmes wnioskuje, że padła ofiarą oszusta, który wykorzystał jej łatwowierność i krótki wzrok.

NIEDZIELA | 7 KWIETNIA

11:00 „Morderstwo przy Park Lane”, reż. Zofia Rakowiecka, 1977, 26 min Sherlock Holmes: Piotr Fronczewski
Inspektor Lestrade z pomocą doktora Watsona ściga groźną bandę przestępców, którzy dwa lata wcześniej przyczynili się do śmierci Sherlocka Holmesa. Tylko czy wielki detektyw naprawdę wówczas zginął?

12:00 „Przygoda w Hampshire”, reż. Zofia Rakowiecka, 1978, 30 min Sherlock Holmes: Piotr Fronczewski
Do Holmesa zgłasza się kobieta, która zastanawia się nad przyjęciem wyjątkowo dobrze płatnej posady guwernantki. Pracodawca wydaje się być uprzejmym człowiekiem, jednak stawiane przed panną Hunter wymagania z czasem stają się coraz bardziej osobliwe.

13:00 „Psy się nie mylą”, reż. Zofia Rakowiecka, 1978, 28 min Sherlock Holmes: Piotr Fronczewski
Trener jeździectwa z pewnej stadniny zgłasza się po pomoc do Sherlocka Holmesa. Okazuje się, że zarządzający majątkiem, a znany z porywczości i rozrzutności, brat wdowy po właścicielu zaczął się wyjątkowo dziwnie zachowywać.

14:00 „Tańczące sylwetki”, reż. Rena Tomaszewska, 1979, 37 min Sherlock Holmes: Piotr Fronczewski
Sir Hilton Cubitt prosi Sherlocka Holmesa o odczytanie pewnej zaszyfrowanej wiadomości, która zapisana na kartce papieru przypomina sylwetki tańczących mężczyzn. Wkrótce swoją ciekawość przypłaci życiem. Czy bohaterom uda się powstrzymać przestępcę, zanim popełni kolejną zbrodnię?


-----
Wstęp na wydarzenia towarzyszące jest wolny, udział w warsztatach „Wszyscy jesteśmy detektywami” wymaga wcześniejszej rejestracji.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE! Przybywajcie!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: dla dzieci film warsztaty wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę