Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

newsletter waw4free fanpage instagram
Letnie półkolonie w Akademii IT STEP
Letnie półkolonie w Akademii IT STEP
reklama
reklama

Prawa mniejszości - jak radziła sobie z nimi II RP?

Prawa mniejszości - jak radziła sobie z nimi II RP?

reklama
data Data: 04 kwietnia 2019, czwartek

godzina Godzina rozpoczęcia: 18:00

miejsce Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6 (pokaż na mapie)
Opti Taxi
Blisko jedna trzecia obywateli II Rzeczpospolitej należała do mniejszości etnicznych, religijnych lub narodowych. Jak walczyli o swoje prawa w odrodzonym państwie? Kto na polskiej scenie politycznej był ich sojusznikiem? Wykład o prawach mniejszości narodowej w niepodległej Polsce wygłosi dr Stephan Stach z Muzeum POLIN.

Zapraszamy 4 kwietnia (czwartek) o godz. 18.00
Wstęp wolny
Wykład w języku angielskim, z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polacy wyobrażali sobie suwerenną Polskę jako „swoje” państwo narodowe. Po ponad stu latach funkcjonowania jako mniejszość w ramach wielkich imperiów, w nowym państwie etniczni Polacy stali się większością. Endecja – jako dominująca siła polityczna – uznała więc za naturalne, że tylko etniczni Polacy będą decydować o losie Polski.

Druga Rzeczpospolita nie była jednak krajem homogenicznym. Co trzeci jej obywatel (i wyborca) należał do mniejszości etnicznych, religijnych lub narodowych. Jak przedstawiciele mniejszości walczyli o swoje prawa w odrodzonym państwie? Kto na polskiej i międzynarodowej scenie politycznej był ich sojusznikiem? Jakie były ich propozycje?

Podczas wykładu dr Stephan Stach z Muzeum POLIN przedstawi krajowe i międzynarodowe wysiłki zmierzające do zapewnienia praw mniejszości narodowych w Polsce i zestawi je z praktyką życia codziennego w II RP.

Dr Stephan Stach jest historykiem w Dziale Naukowym Muzeum POLIN. Jego zainteresowania badawcze dotyczą historii Polski i Europy Środkowo Wschodniej w XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem polityki narodowościowej w II Rzeczypospolitej, powojennej historii Żydów oraz pamięci Zagłady podczas zimnej wojny. Jest autorem licznych artykułów na temat polityki narodowościowej w II RP i historii Żydowskiego Instytutu Historycznego. Jest także współredaktorem tomu Religion in the Mirror of Law. Eastern European Perspectives from the Early Modern Period to 1939 (Religia w świetle prawa. Perspektywa wschodnioeuropejska od okresu nowożytnego do 1939 roku, z Yvonne Kleinmann and Tracie Wilson). Wraz z Christhardtem Henschelem był redaktorem specjalnego wydania Zeitschrift für Ostmitteleuropaforschung na temat polityki narodowościowej w Polsce międzywojennej i jej zastosowaniach praktycznych.

Wydarzenie towarzyszy wystawie "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości".
 udostępnij tweetnij wykop
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
zgłoś błąd/zmianę w tym ogłoszeniu
dodaj swoje wydarzenie


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
check the English version of our site