Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Dyskusja z cyklu Hajnt: o ziemi obiecanej

📅 Data: środa, 10 kwietnia 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Warszawa, ul. Chmielna 9A (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Hajnt to cykl spotkań i debat, przeznaczony zarówno dla profesjonalistów z różnych dziedzin, jak i osób, które są zainteresowane dialogiem judaizmu ze współczesnością.

10 kwietnia 2019 o 19:00 zapraszamy do JCC Warszawa (ul. Chmielna 9A) na dyskusję o ziemi obiecanej!
Każdego roku podczas ostatniej części sederu pesachowego odmawiamy modlitwę Nirtza kończącą się zdaniem: „następnego roku w Jerozolimie”. W tym roku tuż przed świętem Pesach zastanowimy się nad ideą ziemi obiecanej i narodu wybranego.

Skąd się te pojęcia wzięły, jaka jest ich historia, dlaczego Izrael przedstawiany jest jako wybrane miejsce na ziemi? Wiele biur podróży wabi wycieczkami „do ziemi obiecanej”, ale czy i jakie to ma znaczenie dla ludzi, gdy odwiedzają Izrael oraz co to oznacza dla tych, którzy wyjechali tam na dobre?

W tym Hajncie udział wezmą: profesor Jakub Slawik, Paweł Smoleński i Agnieszka Ziątek, a w roli moderatorki wystąpi Anna Zielińska.

Wstęp całkiem wolny!

O dyskutujących:
Agnieszka Ziątek, mgr psychologii UW, master NLP Polskiego Instytutu NLP, członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Centrum Społeczności Postępowej Ec Chaim GWŻ. Wielbicielka i nauczycielka hebrajskiego. Samodzielna mama dwójki dzieci.
W swojej długiej żydowskiej drodze przeszła przez niewiedzę o żydowskim pochodzeniu, długoletni etap ortodoksyjny, roczne studia (2000/2001) w ortodoksyjnym i jednocześnie lewicowym Beit Midraszu Yakar w Jerozolimie (pod kierownictwem jeszcze żyjącego wielkiego myśliciela, B.p. rabina Michaela Rosena), dwuletnie prowadzenie studiów parszy Tory w Synagodze Nożyków, aliję do Izraela (2004-2009), pracę w Yad Vashem i świecką identyfikację z tradycją żydowską. W latach 2010 – 2018 prowadziła polskie przedstawicielstwo Sochnutu (Jewish Agency For Israel) wspólnie z kolejnymi dyrektorami Moshe Sharetem, Coriną Berger i Anat Uzzan odpowiadając za aliję z Polski do Izraela. Była orędowniczką zorganizowania "Alija Garin" - odbywającej się w tym samym czasie wspólnej aliji wspierających się nawzajem singli i rodzin w jedno miejsce. Od 2019 prowadzi prywatną działalność „Alija do Izraela – Analiza dokumentów” gdzie wspiera zainteresowanych w przygotowaniu się do aplikowania o Aliję: w poszukiwaniach dokumentów, analizie i właściwemu opisowi tych posiadanych i możliwości zastąpienia brakujących dokumentów.

Jakub Slawik (ur. 1966), doktor habilitowany nauk teologicznych, profesor ChAT, kierownik Katedry Wiedzy Starotestamentowej i Języka Hebrajskiego w Wydziale Teologicznym ChAT oraz prodziekan Wydziału Teologicznego w kadencji 2012-2016 i 2016-2020, od roku 2015 redaktor naczelny czasopisma naukowego „Rocznik teologiczny”.

Paweł Smoleński (ur. 1959) — reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz „Gazety Wyborczej”, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Autor książek Pokolenie kryzysu, „Gazeta Wyborcza” — lustro demokracji, Salon patriotów, Pochówek dla rezuna, Irak. Piekło w raju, Izrael już nie frunie, Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), Balagan. Alfabet izraelski, Oczy zasypane piaskiem, Szcze ne wmerła i nie umrze (wywiad rzeka z Jurijem Andruchowyczem), Zielone migdały czyli po co światu Kurdowie, Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew, Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), Syrop z piołunu. Wygnani w akcji „Wisła” oraz Królowe Mogadiszu. Za Izrael już nie frunie otrzymał w 2006 roku Nagrodę im. Beaty Pawlak. Za Syrop z piołunu był w 2018 roku nominowany do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.

Anna Zielińska - Była pracowniczka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, doradca ds przeciwdziałania antysemityzmowi w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, działaczka społeczna i tłumaczka. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz Szkoły Prawa Brytyjskiego Uniwersytetu Warszawskiego, stypendystka Ministerstwa Edukacji - studia na Uniwersytecie w Tel Awiwie (Lowy School for Middle Eastern Studies) oraz stażystka American Jewish Committee w Waszyngtonie. Pracowała min. w Agencji Żydowskiej Sochnut, Ambasadzie Izraela w RP oraz w Polskiej Akcji Humanitarnej, współpracowała z American Israel Public Affairs Committee. Jest współzałożycielką firmy tłumaczeniowej TIRGUM i absolwentką studiów podyplomowych Instytutu Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę