📅 Data: czwartek,
09 maja 2019
⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00
📌 Miejsce:
Warszawa - Śródmieście, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Plac Małachowskiego 3 (
pokaż na mapie)
sala multimiedialna, wejście od ul. Burschego
wstęp wolny
PRL w centrum czy na peryferiach? Eksport socjalistycznej nowoczesności do Trzeciego Świata w magazynie „The Polish Review”/ „La Revue Polonaise”
Oprócz „Poland” dla Zachodu i „Polszy” dla Wschodu w PRL drukowano także „The Polish Review”/„La Revue Polonaise” skierowane do odbiorców w „zrzucających jarzmo kolonializmu” młodych państwach Azji i Afryki. Magazyn, związany organizacyjnie z redakcją „Polski”, promował kontakty z Trzecim Światem, więc prezentował np. arabskich czy indyjskich studentów w Polsce Ludowej oraz naszych inżynierów pracujących za granicą.
Projekt modernizacji, którą „The Polish Review” przedstawiał czytelnikom, umożliwiał peryferyjnemu krajowi z Europy Środkowo-Wschodniej kulturową kompensację własnego ekonomicznego zacofania wobec centrum w Pierwszym Świecie. Zarazem jednak, w świetle zmian politycznych i ekonomicznych po 1968 roku, kiedy magazyn przestał się ukazywać, a pojawiło się np. pismo „Holidays in Poland”, wydaje się on realnym świadectwem PRL-owskiej nowoczesności lat 60.
Max Cegielski — dziennikarz, pisarz, kurator, związany z wydziałem Artes Liberales.
Wykład tłumaczony na polski język migowy. Tłumaczy Joanna Ciesielska
-----
fot.: Marek Holzman, "Pictures, Nature and People" [Obrazy, natura i ludzie] , „Poland” (Zachód) 1959, nr 7, odbitka żelatynowo-srebrowa
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach:
wykład
[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]