Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Postmodernistyczne miraże

Postmodernistyczne miraże
📅 Data: czwartek, 09 maja 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Łazienkowska 6A (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
   udostępnij tweetnij wykop
reklama


Wraz ze zmianą ustrojową, społeczną i gospodarczą lat 90., Warszawa stała się jedną z najciekawszych scen wykuwania transformacyjnych tożsamości poprzez architekturę. W stylistyce stołecznych budynków z tego okresu to, co wyobrażano sobie jako wielkomiejskie, nowoczesne i wizualizujące przyszłość istniało w przedziwnej symbiozie z tym, co zwyczajne, tradycyjne i zanurzone w przeszłości. Co ciekawe, w dobie transformacji postmodernizm w niewielkim zakresie stanowił hasło-wytrych porządkujące architektoniczną rzeczywistość. A jednak istnieje pewien zamknięty zasób form i praktyk charakterystyczny dla ówczesnych budynków, których geneza na pierwszy rzut oka jednoznacznie kojarzy się z postmodernistycznym przewrotem. Jaka relacja zachodzi między warszawskim stylem lat 90. a postmodernizmem? Na ile funkcjonował on na własnych zasadach, a na ile sprowadzony został do mechanicznego narzędzia stemplującego budynki wybranymi kodami i znaczeniami? Co najmocniej wpływało na kształt ówczesnej zabudowy i jakie znaczenie ma to teraz?

Spacer poprowadzi Aleksandra Stępień-Dąbrowska – historyczka sztuki, popularyzatorka i badaczka architektury XX wieku. Przygotowywała wykłady i oprowadzania dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana czy Centrum Interpretacji Zabytku. Jej artykuły znaleźć można m.in. w „Autoportrecie”, „Magazynie Miasta”, antologii „Postmodernizm polski” (40 000 malarzy, 2013) i w wydawnictwach pokonferencyjnych. Stypendystka m.st. Warszawy, czego rezultatem jest „Przewodnik po architekturze Warszawy lat 90.” (2017).

☞ Kiedy: 9 maja o 17:00

☞ Obowiązują zapisy: [email protected] (udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona)

☞ Miejsce zbiórki: spotykamy się przed wejściem do Hali Torwar (ul. Łazienkowska 6A). Podczas spaceru może wystąpić konieczność przemieszczania się komunikacją miejską – prosimy o nabycie biletów we własnym zakresie.

-----
Koordynator spacerów Footloose Warsaw – przechadzki po teorii urbanizacji: dr hab. Kacper Pobłocki (EUROREG)
Współpraca: Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury
Cykl spacerów „Footloose Warsaw – przechadzki po teorii urbanizacji” jest realizowany przez Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG Uniwersytetu Warszawskiego oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
Wydarzenie odbywa się w ramach programu „TR𝔸ℕS𝔽𝕆ℝ𝕄𝔸CJA. Przestrzenie wolności” poświęconego zjawiskom zachodzącym w polskiej architekturze i urbanistyce po 1989 roku.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spacer


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę