Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

GŁOS / VOICE

GŁOS / VOICE
📅 Data: poniedziałek, 29 września 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ul. Jazdów 2, 00-467 Warszawa (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


GŁOS
Interdyscyplinarny projekt artystyczny

Artyści: Anna Baumgart, Wojciech Bąkowski, Miron Białoszewski, Wojciech Bruszewski,Erik Bünger , Piotr Grabowski, Grzegorz Drozd i Alicja Łukasiak (ZOR), Omer Fast, Karolina Freino, Diamanda Galas, Susan Hiller, Mikhail Karikis, Ragnar Kjartansson, Gil Kuno, Uriel Orlow, Laura Pawela, Józef Robakowski, Weronika Szczawińska, Patryk Zakrocki

Otwarcie wystawy: 29 września 2014
Preview: 26 - 28 września 2014
Wystawa trwa do 4 stycznia 2015

Zespół kuratorski: Stach Szabłowski (kurator główny projektu), Zuzanna Rutkowska (współpraca kuratorska), Maciej Byliniak (projekt Białoszewski do słuchu), Michał Matuszewski, Grzegorz Kurek (program filmowy), Sean Palmer, Marcin Steczkowski (Chór Zamku Ujazdowskiego)
Oprawa graficzna: Monika Zawadzki



\"Głos\" to interdyscyplinarny projekt artystyczny poświęcony fenomenowi ludzkiego głosu, podstawowego narzędzia komunikacji i ekspresji, artykulacji treści i wyrażania emocji. Ideą projektu jest wsłuchanie się w głosy, które na różne sposoby zabierają artyści, ale również stworzenie warunków sprzyjających odnalezieniu przez odbiorcę własnego głosu, odkryciu jego cielesnej natury, politycznej siły, formy, możliwości i znaczenia. Celem wystawy i towarzyszących jej wydarzeń jest zaproponowanie zbioru doświadczeń sprzyjających refleksji nad rozległością określonej przez głos przestrzeni, rozciągającej się od artykulacji dyskursu do nieartykułowanego krzyku.

W perspektywie projektu głos traktowany jest jako fenomen, bez którego takie pojęcia jak kultura czy cywilizacja byłoby nie do pomyślenia, a jednocześnie jest czymś pierwotnym, zakorzenionym głębiej niż kulturowe wzorce i formy. To środek wyrazu, który przynależy w sposób naturalnym każdemu człowiekowi i którego nie da się odebrać.

\"Głos\" łączy formuły galeryjnej wystawy, cyklu koncertów oraz performatywno-warsztatowego działania o procesualnym charakterze. Różnorodność formatów prezentacji używanych w ramach Głosu, odpowiada rozległości pola zainteresowań zaproszonych do udziału twórców, wśród których znaleźli się artyści wizualni, filmowcy, muzycy, twórcy teatru radiowego, a także wielu autorów działających na pograniczu tych dyscyplin.

Elementy projektu

Wystawa
Wystawa zbudowana z filmów wideo oraz instalacji dźwiękowych stworzonych przez artystów wizualnych oraz twórców działających na pograniczu kina, sztuki i muzyki. W przedstawionych na wystawie pracach głos jest głównym tematem, podstawowym medium przekazu lub istotnym środkiem ekspresji. Zestawienie prac pomyślane jest jako dźwiękowo-wizualne doświadczenie, narracja rozgrywająca się w przestrzeni, przez którą prowadzą widza różne głosy. Wystawa jest zarazem szkicem mapy terytorium, na którym manifestować się może głos obszaru rozciągającego się od perswazyjnej, sprawczej mocy politycznego przemówienia (Karolina Freino), przez głos jako nośnik pamięci (Mikhail Karikis), narzędzie do walki o prawo obecności (słyszalności) w sferze publicznej (ZOR), środek służący konceptualizowaniu obrazu (Józef Robakowski) i prowadzeniu polemiki z obowiązującymi normami (Laura Pawela), nośnik narracji (Wojciech Bąkowski), aż po głosy nieludzkie, artykułowane przez maszyny (Wojciech Bruszewski) czy sieci informacyjne (Omer Fast).

Chór Zamku Ujazdowskiego
Uczestnicy: Społeczność CSW Zamek Ujazdowski oraz Sean Palmer (chórmistrz), Marcin Steczkowski (trener głosu), Paweł Romańczuk (kompozytor)

W ramach projektu \"Głos\" w Zamku Ujazdowskim powstanie chór złożony z pracowników Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – przedstawicieli różnych zawodów i specjalizacji, od techników i stolarzy, przez pracowników administracji, po historyków sztuki i edukatorów. Celem chóru będzie wyartykułowanie \"głosu instytucji\" pojętej jako wspólnota tworzących ją ludzi, zarówno tych, którzy funkcjonują w przestrzeni publicznej (na przykład kuratorzy), jak i tych, którzy na co dzień działają w cieniu, pozostając niewidzialni i niesłyszalni dla widzów uczestniczących w programach centrum sztuki. Właściwe prace nad chórem poprzedzą warsztaty emisji głosu prowadzone przez Seana Palmera i Marcina Steczkowskiego. Ta faza realizacji projektu służyć będzie uświadomieniu sobie własnego głosu, odblokowaniu go, przełamaniu fizycznych i psychologicznych barier w jego artykulacji. Prace w chórze rozpoczną się wraz z otwarciem wystawy \"Głos\". Zespół pracowników CSW rozpocznie wówczas pracę nad wykonaniem utworu wokalnego skomponowanego specjalnie dla Chóru Zamku Ujazdowskiego przez kompozytora Pawła Romańczuka z kolektywu Małe Instrumenty. W pracach z chórem wezmą udział Sean Palmer, aktor, performer i chórmistrz prowadzący chóry amatorskie oraz wokalista i muzyk Marcin Steczkowski. Publiczne wykonanie utworu Pawła Romańczyka przez Chór Zamku Ujazdowskiego pod batutą Seana Palmera nastąpi pod koniec trwania projektu \"Głos\". Chór Zamku Ujazdowskiego będzie warsztatem praktykowania współpracy, przełamywania wstydu i strachu oraz zdobywania narzędzi artystycznych do wyrażania emocji przez ludzi, którzy w dziedzinie muzyki są amatorami. Celem procesu zmierzającego w stronę ustanowienia Chóru Zamku Ujazdowskiego oraz wykonania napisanych dla niego utworów jest poszukiwanie odpowiedzi na pytania o możliwość wspólnego działania w heterogenicznej grupie, o warunki, w których ludzie współtworzący instytucję artystyczną mogą zawiesić logikę \"wytwarzania produktów kulturalnych\" i dokonać aktu twórczego, a także o szansę na zabranie publicznie głosu przez tych, którzy na co dzień pozostają niesłyszalni. Chodzi wreszcie o radość i poczucie wzajemnej więzi pojęte jako fundament do budowy instytucji alternatywny wobec klasycznego modelu biurokratycznego, opartego na zależnościach służbowych.

Głosy - spotkania, artists\' talks i projekcje filmowe
Na program \"Głosy\" złożą się:
- spotkania w formule artists talk z wybranymi uczestnikami projektu (m.in. Karolina Freino, Mikhail Karikis, Erik Bünger)
- wykłady na temat fizjologii, kulturowych uwarunkowań ludzkiego głosu oraz sztuki retorycznej
- program spotkań filmowych, problematyzujących zagadnienie głosu w kinematografii – projekcje filmowe i wykłady
- próba otwarta Chóru Zamku Ujazdowskiego i spotkanie z Seanem Palmerem, Marcinem Steczkowskim i Pawłem Romańczukiem.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę