Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Metro, którego Warszawa nie zobaczyła

Metro, którego Warszawa nie zobaczyła
📅 Data: wtorek, 16 lipca 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Ursynów, Klubokawiarnia KEN54, Al. Komisji Edukacji Narodowej 54 lokal U-1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Metro, którego Warszawa nie zobaczyła czyli o mało znanej historii budowy warszawskiego metra w latach 50. XX w.

Od lat podczas kampanii wyborczych kandydaci na prezydenta Warszawy prześcigają się w propozycjach szybkiego stworzenia nowych linii warszawskiego metra. Nie tylko współcześnie metro jest przynętą, którą władza chce jednać sobie mieszkańców miasta.

W grudniu 1950 r. ogłoszono nagle, że już sześć lat później warszawiacy pojadą nowoczesną, podziemną koleją miejską. Co więcej – głęboko pod ziemią miało pojawić się dziesięć bogato zdobionych stacji wzorowanych na metrze moskiewskim. Miały być to – jak powiadał Stalin – pałace klasy robotniczej.

Cała inwestycja zakończyła się jednak spektakularną klęską, a cenzura dbała aby informacje na ten temat nie zaprzątały głów Polaków. Setki metrów tuneli, chodników i szybów ukryto przed oczami warszawiaków. Co ciekawe, dokładne plany tej inwestycji jeszcze w 2014 r. były tajne.

Nasze wtorkowe spotkanie, oraz książka Andrzeja Zawistowskiego „Stacja Plac Dzierżyńskiego czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła” opowiada o mało znanej historii warszawskiego metra. Autor dotarł nie tylko do odtajnionych materiałów polskich, ale także tych znajdujących się w archiwach rosyjskich. Dzięki temu udało się wreszcie rozstrzygnąć czy rzeczywiście Bolesław Bierut musiał odpowiedzieć na zadane przez Stalina pytanie: Co budujemy - metro czy Pałac Kultury?

Andrzej Zawistowski – absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (1998), doktor ekonomii (2007) i doktor habilitowany historii (2018).
Od 1998 r. pracuje w Katedrze Historii Gospodarczej i Społecznej SGH. W latach 2012–2016 kierował Biurem Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej – największą instytucją badawczo-edukacyjną zajmującą się najnowszą historią Polski. Od 2017 r. kieruje Działem Historycznym Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jest autorem kilkuset publikacji naukowych i popularnonaukowych, m.in. wyróżnianej książki „Bilety do sklepu. Handel reglamentowany w PRL” (2017), a także historycznego opracowania najpopularniejszej polskiej historycznej gry planszowej „Kolejka” (2011).
Był współtwórcą popularnonaukowego miesięcznika historycznego „Pamięć.pl” i w latach 2012–2016 przewodniczącym jego Rady Programowej. Jest członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Historii Gospodarczej.

Zapraszamy na spotkanie:
📅 wtorek, 16 lipca
🕤 g.19
Klubokawiarnia KEN54
(al.Komisji Edukacji Narodowej 54, Metro-Natolin)
Wstęp wolny.

Na spotkaniu będzie można zakupić książkę ,,Stacja Plac Dzierżyńskiego czyli metro, którego Warszawa nie zobaczyła Trzecia Strona Wydawnictwo z autografem Autora
Do zobaczenia!

Na zdjęciu robotnicy podczas budowy sztolni.
Warszawa, 1956 rok,
fot. Zbyszko Siemaszko, Narodowe Archiwum Cyfrowe

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Ursynów lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę