Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

TEATR KTO "ŚLEPCY"

TEATR KTO "ŚLEPCY"
📅 Data: niedziela, 30 czerwca 2013

⌚ Godzina rozpoczęcia: 22:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Park Agrykola (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Teatr KTO został założony przez absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w 1977 r. Od 1985 r. grupa uprawia również teatr uliczny. Od 1 stycznia 2005 roku Teatr KTO uzyskał status teatru miejskiego. Jego dyrektorem jest Jerzy Zoń.

Doświadczenia sceniczne, a także uliczne eksperymenty wykształciły specyficzny język tego teatru, którego tworzywem są: ciało aktora, głos, ruch, muzyka oraz, w bardzo ograniczonym wymiarze, słowo. Teatr KTO stylem pracy i repertuarem nawiązuje do tradycji średniowiecznego teatru jarmarcznego, wędrownego, kuglarskiego. Teatralne archetypy i emocjonalny charakter widowisk, skutecznie zlikwidowały barierę między Teatrem KTO a widzami. Wszystko to sprawia, że spektakle teatru są spontaniczne i gorąco przyjmowane przez różnego typu widownię. Teatr KTO prezentował swoje spektakle na najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce, a także w Albanii, Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Bułgarii, Chorwacji, Czechosłowacji, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Iranie, Kolumbii, Korei Południowej, Kostaryce, Litwie, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Tunezji, Ukrainie, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech.

Teatr KTO od lat realizuje także z powodzeniem wielkie widowiska plenerowe z okazji ważnych wydarzeń w życiu kulturalnym i społecznym miast (m.in. Nowy Targ - 650-lecie Nowego Targu w 1996; Most – otwarcie Mostu Świętokrzyskiego w Warszawie w 2000; Na Moście – inauguracja Mostu Siekierkowskiego w Warszawie w 2002; Noc Świętojańska – Wianki w Krakowie w 2003; Kronika Polska – wstąpienie Polski do Unii Europejskiej, Kraków 2004; Uchodźcy - instalacja teatralna w ramach obchodów 20-lecia obalenia muru berlińskiego, Lipsk 2009).


Plenerowe przedstawienie Ślepcy jest inspirowane bestsellerem portugalskiego noblisty Jose Saramago Miasto ślepców.

Coś, co dzisiaj wydaje się fikcją, jutro może być rzeczywistością. W niewyjaśnionych okolicznościach ludzie tracą wzrok. Epidemia rozpowszechnia się tak szybko, że wszyscy stają się wobec niej bezradni, a wybuchająca panika wprowadza chaos w pozornie ułożonym świecie. Władze w pośpiechu izolują pierwszą grupę ślepych w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym. Zamknięta społeczność zaczyna rządzić się własnymi prawami, które wyznaczają role ofiar i oprawców, poddanych i panów. I tylko jedna osoba wie, że nie wszyscy są ślepi..

Ślepcy to wstrząsające studium kondycji ludzkiej, a równocześnie metafora rozpadu społeczeństwa, w którym zanika empatia i tolerancja. Warunki odosobnienia w obozie dla ślepych sprawiają, że pojawiają się: hierarchia, degradacja społeczna, walka o przetrwanie, głód, gwałt i zbrodnia. Jesteśmy świadkami narodzin systemu totalitarnego. Przedstawienie ukazuje mechanizmy psychologiczne w sytuacjach krańcowych. Przymusowa izolacja, męki psychiczne i fizyczne to codzienność gułagów i obozów pracy. Ta symboliczna wizja jest pesymistyczną diagnozą cywilizacji konsumpcji.

Nie wydaje mi się, że oślepliśmy. Myślę, że zawsze tacy byliśmy. Ślepi, ale mogący patrzeć. Byliśmy ludźmi, którzy patrzyli, ale nie widzieli.
Jose Saramago

Spektakl prezentowany był m.in. w Austrii, Belgii, na Białorusi, w Chorwacji, Kolumbii, Korei Południowej, Niemczech, Portugalii, Słowacji, Szkocji, na Ukrainie, oraz w wielu miastach Polski. Otrzymał prestiżową nominację do nagrody Total Theatre Award 2012 w kategorii Physical / Visual Theatre na Festiwalu FRINGE 2012 w Edynburgu.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: teatr
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę