Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spotkania w ramach POP!Festiwal - dzień 1.

Spotkania w ramach POP!Festiwal - dzień 1.
📅 Data: piątek, 07 listopada 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


POP! Festiwal startuje już w najbliższy weekend w Kinie Iluzjon. Od 7 do 9 listopada 2014 r. odbędzie się 17 pokazów filmów z gatunku neo noir, a między seansami będą się toczyć dyskusje o pop kulturze z czołowymi polskimi pisarzami kryminałów. Głównym punktem programu będzie ogłoszenie nominacji do literackiej Nagrody im. H. Sienkiewicza.

Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny. (Bilety na seanse - 13 zł.)

Kultura popularna nie cieszy się w Polsce dobrą renomą. POP! Festiwal powstał po to, aby spróbować odczarować tę złą passę i wskazać przykłady dobrego popu. "Nasza impreza ma ambicję stać się pierwszym w Polsce miejscem, które nie tylko celebruje popkulturę, ale także jej uczy", mówi Robert Ziębiński, dyrektor festiwalu.

Pierwsza edycja będzie poświęcona popularnemu w latach 40. i 50. XX wieku stylowi neo noir, który z zasady nigdy nie kończy się happy endem. Bohaterami są prywatni detektywi, hipnotyzujące femme fatale oraz zwykli ludzie, którzy przypadkowo zostali uwikłani w porachunki świata przestępczego – ostatecznie ciężko stwierdzić czy są ofiarami czy dobrze rokującymi gangsterami.

Przez trzy dni w Kinie Iluzjon będą wyświetlane dawno nie przywoływane klasyki neo noir m.in.: Widmo, Skamieniały las, Harry Angel, Indian Runner, Incepcja, Mad Detective. Po raz pierwszy na dużym ekranie będzie można zobaczyć mroczny hit HBO – serial Detektyw. Prawdziwą niespodzianką będzie premierowy pokaz fragmentów ekranizacji powieści Zygmunta Miłoszewskiego Ziarno prawdy, która do kin wejdzie w styczniu 2015 roku.

POP! Festiwal to także ciekawe dyskusje o kulturze popularnej z czołowymi polskimi autorami kryminałów. Gaja Grzegorzewska przedstawi prawdziwy kanon kryminału. Katarzyna Bonda opowie o najciekawszych kobietach z powieści neo noir – od heroiny przez famme fatale po seryjną zabójczynie. Z kolei Wojciech i Zygmunt Miłoszewscy zdradzą przepis na to, jak zostać scenarzystą seriali.

W sobotnie przedpołudnie dzieci będą mogły stworzyć swój pierwszy kryminał pod okiem cenionych autorów gatunku – Szymona Kloski i Pawła Kosika. Dla debiutantów przewidziane są nagrody.

W trakcie Festiwalu zostanie ogłoszona pierwsza nominacja do Literackiej Nagrody im. Henryka Sienkiewicza za najlepszą powieść pop kulturową w Polsce. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas gali w kwietniu 2015 roku.

Organizatorem Festiwalu jest portal Dzika Banda.


PROGRAM SPOTKAŃ (wstęp wolny) PIĄTEK 7.11.2014

17.00- 20.00 Bo to zła kobieta była – kanon kobiecy w literackim kryminale od heroiny przez femme fatale po seryjna zabójczynię. Jak kobiety były pokazywane w kryminałach w latach 30. i 40. ubiegłego wieku. Co w wizerunku kobiety zmieniła rewolucja obyczajowa? Kim była pierwsza powieściowa seryjna zabójczyni? Kto był pierwszy wyszczekane i samotne kobiety detektywki czy Bridget Jones? Kasia Bonda, Mariusz Czubaj a moderuje Robert Ziębiński – Stolica

20.00 – 21.00 Skrojone z fikcji – rzecz o tym jak literatura kryminalna rzuciła cień na modę i styl ubierania się pokoleń. Dlaczego femme fatale nosi powłóczyste suknie? Dlaczego jak twardziel to tylko w trenchu? Kto ubierał Bogarta? I wreszcie dlaczego moda noir popularna jest do dziś. Mała Czarna Marta Mizuro

21.00 – 22.00 Gdy rzeczywistość przerasta fikcję – opowieść o tym jak silnie prawdziwe zdarzenia oddziałują na wyobraźnię twórców. Jak ważny jest reaserch i czy zaskakuje on czasami twórców fikcji, zmuszając do zmian fabularnych. Na scenie opowiadać o rzeczywistości dziwniejszej niż fikcja opowiadać będą: Mariusz Czubaj, prokurator Paweł Kaliszczak oraz Robert Ziębiński.

Paweł Kaliszczak – prokurator, kryminalistyk, były pracownik naukowy Katedry Kryminalistyki UJ, specjalizujący się w sprawach zabójstw i samobójstw poagresyjnych.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę