Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

NL FB IG
reklama
Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii
reklama

Literatura jest kobietą! Zyta Rudzka i Barbara Klicka w Pardon, To Tu

Literatura jest kobietą! Zyta Rudzka i Barbara Klicka w Pardon, To Tu

reklama
📅 Data: środa, 20 listopada 2019

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Pardon, To Tu - Aleja Armii Ludowej 14 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop
W tym roku literaturą rządzą kobiety. Literacką Nagrodę Nobla otrzymała Olga Tokarczuk, Bookera – Margaret Atwood i Bernardine Evaristo, nagrody Gombrowicza i Conrada – Olga Hund, a Nagrodę Literacką GDYNIA – Zyta Rudzka za powieść „Krótka wymiana ognia”. W Pardon To Tu porozmawiamy o tym, co dziś rozumiemy pod hasłem „literatura kobieca”. O swoim stosunku do tego określenia i nie tylko opowiedzą Zyta Rudzka, wspomniana już laureatka tegorocznej Nagroda Literacka Gdynia oraz Barbara Klicka: laureatka Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius i GDYNI 2016 w kategorii poezja, która właśnie zadebiutowała prozatorsko powieścią „Zdrój”.

Na scenie Pardon, To Tu kontynuujemy cykl spotkań literackich ze znakomitymi polskimi pisarzami i pisarkami. Rozmawiamy z dwoma autorami o ważnych, wspólnych dla ich twórczości tematach. Spotkanie poprowadzi Przemysław Rydzewski.

➳ Środa 20.11.2019 – g. 19:00
➳ Wstęp wolny
➳ Adres: Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa

Partnerem spotkania jest Nagroda Literacka Gdynia. Decyzją Kapituły Nagroda Literacka GDYNIA 2019 trafiła w ręce czterech kobiet wyłonionych spośród dwudziestu nominowanych twórców. W kategorii eseistyka otrzymała ją Olga Drenda za esej „Wyroby. Pomysłowość wokół nas". W kategorii poezja uhonorowano Małgorzatę Lebdę za tom poetycki „Sny uckermärkerów”. W kategorii proza Nagrodę wręczono Zycie Rudzkiej za powieść „Krótka wymiana ognia”. W kategorii przekład na język polski Nagroda przypadła Bogusławie Sochańskiej za tłumaczenie „Alfabetu”, autorka oryginału Inger Christensen.

Zyta Rudzka - rocznik 1964. Pisarka i dramatopisarka. Napisała takie powieści jak „Białe klisze”, „Mykwa”, „Ślicznotka doktora Josefa”. Autorka sztuk teatralnych, m.in. „Cukier Stanik” i „Zimny bufet”, wyróżnionych Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną i Gold Remi na Worldfest Independent Film Festival w Houston. Tłumaczona na wiele języków.

Barbara Klicka (1981) - osoba pisząca. Debiutowała w 2000 roku. W latach 2010–2014 pracowała jako redaktorka kwartalnika „Cwiszn”, poświęconego literaturze i sztuce żydowskiej. W 2012 roku wydała tom "same same", nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W 2016 roku za książkę „nice” została uhonorowana Nagrodą Literacką GDYNIA i „Silesiusem”. Jest autorką poematu scenicznego „Elementarz”, wystawionego w reżyserii Piotra Cieplaka w Teatrze Narodowym w Warszawie (premiera w grudniu 2017 roku). „Zdrój" ukazał się w styczniu 2019 roku nakładem wydawnictwa W.A.B.

Nagroda Literacka GDYNIA, powołana do życia w 2006 roku przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, honoruje wyjątkowe osiągnięcia żyjących, polskich twórców, autorów najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Dzięki swojej niespotykanej dotąd formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików, eseistów oraz tłumaczy, szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w środowisku literackim. Docenia nowe zjawiska, książki debiutujących autorów, na równi z wyjątkowymi osiągnięciami uznanych już twórców. Laureatami gdyńskich „Kostek literackich” zostali m.in.: Michał Witkowski, Wiesław Myśliwski, Justyna Bargielska, Andrzej Stasiuk, Ewa Lipska, Jerzy Pilch, Marcin Świetlicki, Stefan Chwin, Maria Poprzęcka, Paweł „Pablopavo” Sołtys, Olga Drenda czy Zyta Rudzka.

Foto: Barbara Klicka - Dominika Dzikowska / Zyta Rudzka - Nagroda Literacka GDYNIA

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.