Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wernisaż wystawy "Zapis spontaniczności. Malarstwo Aleksandry Toborowicz"

Wernisaż wystawy "Zapis spontaniczności. Malarstwo Aleksandry Toborowicz"
📅 Data: poniedziałek, 01 lipca 2013

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, GALERIA ELEKTOR, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapis spontaniczności. Malarstwo Aleksandry Toborowicz
Wernisaż: 1 lipca, poniedziałek, godz. 19.00
wystawa czynna: 2 - 31 lipca
wstęp wolny

Obrazy malowane na papierowych kartonach przez Aleksandrę Toborowicz są specyficznym zapisem jej spontanicznej postawy wobec rzeczywistości. Z pozoru spokojna na co dzień artystka ujawnia wybujały temperament w twórczym działaniu. Miałem możliwość obserwowania i uczestniczenia w procesie rozwoju artystycznej osobowości Aleksandry Toborowicz z racji prowadzonych zajęć w Pracowni Malarstwa II, na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie Aleksandra kiedyś studiowała. Ten rozciągający się w dość długim czasie kontakt pozwala mi dziś spojrzeć na dokonania młodej artystki znacznie głębiej, a jednocześnie z dystansem porównania i cennymi odniesieniami do tej akademickiej znajomości spraw. Jako projektantka Aleksandra Toborowicz zachowuje się racjonalnie i metodologicznie. Projektowanie graficzne bowiem to dyscyplina o dużej odpowiedzialności intelektualnej i konstrukcyjnej, z racji choćby stosowanego w praktyce informacyjnego przekazu. Jako artystka uprawiająca malarstwo Aleksandra Toborowicz jest spontaniczna do granic możliwości… Jej grubo rysowane i malowane, papierowe płaszczyzny charakteryzują się śmiałością i wyrazistością nieuznającą cenzury, która wpływałaby na osłabiający dopływ zracjonalizowanej statyki. Tak powstaje plastyczny znak tożsamości, a właściwie spontaniczny ślad energii istnienia… Gdzieś, pomiędzy impulsywnym ideogramem a zapisem umykającym jakiejkolwiek kontroli, rozpościera się przestrzeń, w której twórczo można się zatracić, ale i najintensywniej odczuć witalność oraz żarliwość pulsującego w nas życia… Aleksandra Toborowicz, malując swoje liryczne i skrajnie ekspresyjne kompozycje, być może nawiązuje do automatycznego zapisu stosowanego przez surrealistycznych pisarzy. Może prowokuje przy tym przebudzenie się podświadomości..? Jednakże, ta gwałtowna ingerencja w białą płaszczyznę papieru i muzyczne efekty odbioru brutalnej linii czy narowistej i nieokiełznanej plamy barwnej – to niezwykle oryginalna specjalność stylistyczna artystki, dla której instynkt oraz naturalna emocjonalność są istotnymi impulsami do kreowania malarskich kompozycji…
Prof. Stanisław Tabisz
Rektor ASP im. Jana Matejki w Krakowie

Aleksandra Toborowicz – urodzona w 1983 roku. Artysta grafik, projektantka. Doktorantka. Absolwentka (2008) Wydziału Grafiki krakowskiej ASP, gdzie obecnie pracuje na stanowisku asystenta w Pracowni Liternictwa i Typografii. Zajmuje się projektowaniem graficznym, typografią, grafiką wydawniczą i projektowaniem stron internetowych. Autorka murali. Współpracuje z Korporacją Ha!art, ze Strefą Wolnego Czytania, Teatrem Nowym w Krakowie, KBF-em. Członkini zarządu Fundacji Sztuki Nowej Znaczy Się, stowarzyszona w STGU.
Zajmuje się organizowaniem wystaw oraz promocją młodych twórców i projektantów. W 2010 roku prowadziła galerię sztuki 3 × 3 na krakowskim Zabłociu. Kuratorka wystaw w ramach projektu PROARTE – sztuka przedsiębiorcza w ASP w Krakowie (2011, 2012). W 2010 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. Jest laureatką wielu krajowych i zagranicznych konkursów, m.in. Projekt Roku 2012, European Design Awards w Zurychu, Triennale Plakatu w Trnavie, Machina Design Awards, Transvizualia, wyróżnienia w Przeglądzie Najlepszych Projektów Dyplomowych kwartalnika „2+3D”, wyróżnienia w konkursie Art of Packaging. W 2002 roku otrzymała stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Częstochowa. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Koordynator/kontakt: Paulina Czajor, 22 586 42 10, link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧