Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Filip Springer: Modernizacja przez architekturę

Filip Springer: Modernizacja przez architekturę

reklama
📅 Data: czwartek, 05 grudnia 2019

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego "Wiecha" 4 (pokaż na mapie)
wspiera nas
Opti Taxi
   udostępnij tweetnij wykop
W 1976 roku na łamach miesięcznika „Architektura” opublikowano „architektoniczny reportaż z najbliższej przyszłości”. Materiał opowiadał o modernizacji Polski w rok po wprowadzeniu reformy administracyjnej dzielącej kraj na 49 województw. Każdemu z nich przypisano jeden projekt architektoniczny, który miał świadczyć, że Polska rozwija się teraz szybciej, lepiej i nowocześniej. Przegląd tych 49 realizacji stanowi ciekawy punkt wyjścia dla refleksji o socjalistycznej obietnicy modernizacji prowadzonej przy pomocy architektury modernistycznej. Co ważne, obietnica ta zakładała bardzo zrównoważony rozwój - obejmowała bowiem każdą dziedzinę życia - od szkolnictwa, przez mieszkaniówkę, transport, handel, kulturę, po rolnictwo i przemysł. Na poziomie deklaratywnym „architektoniczny reportaż z najbliższej przyszłości” był więc wzorcowym modelem nowoczesności, która wkrótce miała w Polsce nastać.
Filip Springer, pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. Miedzianka. Historia znikania, Wanna z kolumnadą, 13 pięter, Miasto Archipelag, Źle urodzone. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. W sierpniu 2019 r. ukazała się jego najnowsza książka „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz”.
Rok 1975 dla wielu mniejszych polskich miast oznaczał skok modernizacyjny, który da się porównać tylko i wyłącznie z tym, co się wydarzyło niemal trzydzieści lat później, wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Czy jednak architektoniczna obietnica złożona Polakom przy okazji tego wydarzenia ma podobnie zrównoważony charakter?

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu działań edukacyjnych w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.
Realizacja: Fundacja Warszawski Pawilon Architektury Zodiak.
Partner: Oddział Warszawski SARP
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.