Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Bobsche Combo (Flow & <dienstag abend> feat. Luxus)

Bobsche Combo (Flow & <dienstag abend> feat. Luxus)

reklama
📅 Data: czwartek, 05 grudnia 2019

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Austriackie Forum Kultury, ul Próżna 7/9 (pokaż na mapie)
wspiera nas
Opti Taxi
   udostępnij tweetnij wykop
BOBSCHE COMBO (Flow & <dienstag abend> feat. Luxus)

Otwarcie wystawy i performans: 05.12.2019 /czw./ 18.00

Uczestnicy i uczestniczki: Brishty Alam, Mirna Bamieh, Agnieszka Brzeżańska, Ewa Ciepielewska, Vasilis Flouris, Mateusz Grzesiak, Christina Gruber, Bożena Grzyb Jarodzka, Paweł Jarodzki, Linda Lemon, Szymon Lubiński, Albert Mayr, Phelim McConigly, Janusz Perenc, Małgorzata Plata, Katrin Plavcak, Alicja Rogalska, Nicole Sabella, Paulina Semkowicz, Sophie Thun, Dorota Walentynowicz, Krzysztof Wałaszek
Kurator: Stanisław Welbel

Latem 2019 na Wiśle spotkały się w ramach wspólnego pleneru <dienstag abend> oraz FLOW/Przepływ – dwa projekty artystyczne, lub też dwie formuły, które łączy podobne pojmowanie sztuki jako eksperymentu oraz upodobanie działań efemerycznych i praktyk zbiorowych jako metod pracy i produkcji artystycznej. Podczas wspólnego przepływu Wisłą na galarze Solny, artyści obcowali z dziką naturą rzeki oraz szukali form artystycznego z nią współbycia.
W tegorocznym plenerze na Wiśle brała udział także grupa artystyczna Luxus - coroczny gość projektu Flow.

Wystawa w Forum jest wynikiem spotkania z Wisłą wszystkich trzech formacji, ale jest tez formą refleksji nad znikającym naturalnym krajobrazem, którego główną bohaterką jest wolna i dzika Wisła, płynąca swobodnie przez całą Polskę. A krajobraz ten zniknie już niebawem, jeżeli rząd wdroży zapowiadane plany regulacji rzek.

….

cytat z dokumentu "Stanowisko Koalicji Ratujmy Rzeki (KRR) w sprawie przyjęcia 'Założeń do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020 z perspektywą do roku 2030 r.' (Uchwała nr 79 Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 2016 r.)":

Rządowe plany opublikowane w Monitorze Polskim z 22 lipca 2016 r. (Poz. 711) dotyczą Polskich odcinków trzech międzynarodowych dróg wodnych:
E-30 - Odra od Świnoujścia do granicy z Czechami,
E-40 Wisła od Gdańska i Elbląga do Warszawy, Bug od Zalewu Zegrzyńskiego do granicy z Białorusią w Brześciu,
E-70 połączenie Wisły z Odrą, biegnące Wartą, Notecią i Kanałem Bydgoskim.

Konsekwencją wdrożenia Programu będzie zniszczenie ponad 1000 km swobodnie płynących rzek, o zmiennych przepływach, zróżnicowanej szerokości, głębokości, strukturze koryta, linii brzegowej, z meandrami (górna Odra, Bug) i dynamicznym układem wysp w nurcie (Wisła, Bug) oraz łącznością koryta z przyległymi terenami zalewowymi. Aby uzyskać zakładane parametry dróg wodnych V klasy (Odra) i co najmniej IV klasy (pozostałe), rzeki, które latem mają kilkadziesiąt centymetrów głębokości, a podczas dużych wezbrań – kilka metrów, zostaną zamienione w kanały o stałej głębokości co najmniej 2,8 m. Koryta zostaną w kilkuset miejscach przekopane na nowo dla zapewnienia odpowiednio łagodnych łuków na zakrętach (promień łuku wymagany dla klas IV i Va: 650 m, dla kl. Vb: 800 m).

Z uwagi na zbyt niskie i nieregularne przepływy, uzyskanie głębokości tranzytowej na środkowej Odrze, środkowej i dolnej Wiśle oraz Bugu, wiąże się z budową kilkudziesięciu stopni wodnych, które zmienią każdą z tych rzek w kaskadę silnie zeutrofizowanych zbiorników wodnych. W praktyce, kaskadyzacja oznacza całkowitą likwidację ciągłości ekosystemu rzecznego.

Ponadto, konieczne będzie zbudowanie obwałowań i budowli regulacyjnych zapewniających odpowiednią szerokość szlaku żeglownego (40 m dla IV klasy i 50 m dla V), w konsekwencji odcinających doliny od koryt i likwidujących pojemność retencyjną dolin rzecznych.

........

Wystawa potrwa do 24.01.2020
Wstęp wolny

ilustracja : Katrin Plavcak "Biberbau", 2008, 50 x 70 cm, olej na płótnie

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.