Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Pożegnanie jesieni | pokaz filmu

Pożegnanie jesieni | pokaz filmu

reklama
📅 Data: wtorek, 10 grudnia 2019

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop
Program filmowy towarzyszący wystawie „Zmiana ustawienia” został zainspirowany tematem ekspozycji, która pokazuje historię polskiej scenografii w kontekście zmieniającego się myślenia o przestrzeni — teatralnej i społecznej. Film, jako medium często czerpiące z literatury i teatru, posługuje się innymi środkami do budowy przestrzeni. To nie tylko scenografia i kostium, lecz również kadr, praca kamery oraz montaż. W programie pokażemy filmy pięciu polskich twórców — dziś już klasyków kina (ale też teatru) — zachęcając widzów do spojrzenia na nie również pod kątem formy filmowej i jej autorskiego charakteru.

„Pożegnanie jesieni”, reż. Mariusz Treliński, Polska, 1990, 98 min

Młody pisarz Atanazy Bazakbal jest zafascynowany piękną Helą Bertz, która romansuje z księciem Prepudrechem. Mimo prowadzonej między Bazakbalem i Helą erotycznej gry, pisarz zaręcza się z polską szlachcianką Zofią Osłabędzką. Dekadencki świat bohaterów stoi jednak w obliczu zagłady, gdy do pałacu Bertzów zbliżają się zbrojne oddziały komunistów.

Proza Stanisława Ignacego Witkiewicza nie jest łatwa do adaptacji filmowej. W historii polskiego kina tylko dwukrotnie sięgnięto do powieści autora Szewców — w 1990 Pożegnanie jesieni przeniósł na ekran Mariusz Treliński, zaś w 2003 z Nienasyceniem próbował zmierzyć się Wiktor Grodecki. Artystycznie obronił się tylko Treliński, którego film nie tylko idealnie oddaje klimat twórczości Witkacego, ale też doskonale wpisuje się w stylistykę kina postmodernistycznego (co na przełomie lat 80. i 90. było w Polsce ewenementem). Dekadenckie, katastroficzne, przerysowane Pożegnanie jesieni jest opowieścią zarówno o końcu pewnego świata, jak i o lęku przed utratą wolności oraz totalitaryzmami. Ten lęk był stale obecny w twórczości Witkacego, a Treliński po mistrzowsku uchwycił to na ekranie — również w historycznym momencie, kiedy kończył się komunizm w Polsce. Za swój kinowy debiut reżyser otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Munka.

wstęp wolny, wejściówki do odbioru od godz. 17.30
sala multimedialna, wejście od ul. Burschego

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.