Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wernisaż wystawy "GMO zabija miodek"

Wernisaż wystawy "GMO zabija miodek"

reklama
📅 Data: piątek, 28 czerwca 2013

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, MIEJSCE PROJEKTÓW ZACHĘTY, ul. Gałczyńskiego 3 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


GMO zabija miodek
29.06 - 25.08 (wernisaż 28.06)

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza skupia prace, które w dużej mierze dotyczą problemów związanych z uprawami transgenicznymi. Druga – realizacje (głównie wideo) moich obecnych i byłych studentów, a w aneksie również ich wybrane projekty powstające w ciągu ostatnich trzech lat. Niektórzy z nich biorą już udział w ważnych wystawach czy festiwalach i są rozpoznawalni w Polsce, jak np. Małgorzata Goliszewska, autorka obsypanego nagrodami filmu Ubierz mnie, czy Mikołaj Tkacz znany jeszcze przed podjęciem studiów jako autor komiksów i rysunków. Ponadto swoje prace pokażą nagradzani na festiwalach wideo Artur Rozen, Mariusz Samól, Lidia Sapińska, Agnieszka Soseńska i Rafał Żarski.

21 grudnia 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o nasiennictwie, która zezwala na rejestrację i sprzedaż w Polsce nasion zmodyfikowanych genetycznie. Fakt ten stał się bezpośrednią inspiracją dla wystawy w Miejscu Projektów Zachęty.

Informacje o niebezpieczeństwach związanych z produkcją zmodyfikowanej żywności rozchodzą się bardzo słabo z powodu dezinformacji prowadzonej przez producentów tej żywności i osoby lub organizacje z nimi powiązane, z trudem więc docierają do świadomości przeciętnego konsumenta. Wybierając ten temat, chciałem zainteresować nim zarówno studentów, jak i widzów wystawy oraz sprowokować ich do zgłębiania go na własną rękę.

Projekt „GMO zabija miodek” – w skali mojej działalności nauczycielskiej – ma charakter eksperymentu. Praca nad tak wyraźnie określonym zagadnieniem nie jest dla mnie zwykłą praktyką – podczas zajęć ze studentami zwykle sugeruję im wybór własnych tematów, przyzwyczajając ich do podejmowania trudu samodzielnej wypowiedzi twórczej.

Zachęcając studentów do tematu GMO — niektóre z prac zostały wykonane specjalnie na wystawę – i wybierając je do projektu, chciałem uniknąć nadmiernego dydaktyzmu. W rezultacie powstały realizacje mówiące nie tylko o uprawach transgenicznych, ale i o zagrożeniach i katastrofach cywilizacyjnych. Niektóre z nich były realizowane w innych pracowniach lub tam miały swoją genezę. Jaskółcze gniazda z pociętych pieniędzy autorstwa Agnieszki Soseńskiej, poruszające temat chciwości, powstały w pracowni Waldemara Wojciechowskiego, gdzie asystentką jest Aleksandra Ska, tak jak i pełen subtelnego humoru film Mikołaja Tkacza na temat schodów GMO jest odpryskiem projektu w tejże pracowni realizowanego. Małgorzata Goliszewska pokazuje wideo na temat społecznej świadomości dotyczącej GMO, wykorzystujące wpisy w wyszukiwarce internetowej, które oparte jest na schemacie wypracowanym w pracy dyplomowej artystki pod kierunkiem Agaty Zbylut.

Reszta prac powstała pod moim kierunkiem: Armabud Agnieszki Soseńskiej to strona firmy internetowej produkującej kapsuły przetrwania na wypadek końca świata, która została zdjęta z internetu na prośbę zainteresowanych firm; polointernetowy podcast O Afryce Lidii Sapińskiej nawiązuje w formie do jej wcześniejszych prac; dokumentacja performansu Artura Rozena odnosi się do różnic zamożności i głodu panującego w niektórych rejonach na świecie. Zdjęcia Rafała Żarskiego pokazują zadłużonych młodych Polaków w kontekście sytuacji w Indiach, gdzie ćwierć miliona rolników popełniło samobójstwo z powodu spirali długów, w jaką wpadli, kupując transgeniczne ziarno firmy Monsanto.

Moja praca Tak wyglądała pszczoła powstała specjalnie na potrzeby projektu i tytuł wystarczająco tłumaczy jej sens. W ostatnich latach na całym świecie obserwuje się wymieranie pszczół. Do masowej eksterminacji doszło w Stanach Zjednoczonych, a w niektórych regionach Chin katastrofa przybrała już takie rozmiary, że kwiaty roślin uprawnych zapylać muszą ludzie. W Polsce masowe wymieranie rojów zaczęło się dwa lata temu. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak brzemienne w skutki może być zniknięcie pszczół. Niektórzy twierdzą, że po wyginięciu pszczół ludzkość przetrwa tylko rok, niektórzy, że cztery lata. Pszczelarze utrzymują, że pszczołę należy uznać za gatunek zagrożony.

Łukasz Skąpski

artyści: Małgorzata Goliszewska, Artur Rozen, Mariusz Samól, Lidia Sapińska, Łukasz Skąpski, Agnieszka Soseńska, Mikołaj Tkacz, Rafał Żarski

Podczas wernisażu odbędzie się koncert Joanny Dudy (pianistka i kompozytorka poruszająca się w eklektycznej stylistyce) i Jana Młynarskiego (producent muzyczny i perkusista współpracujący ze Smolikiem, Kayah czy Cesarią Evorą). Połączenie perkusji z syntezatorami i klawiszami daje ciekawy efekt brzmieniowy nie stroniący od eksperymentu.

kurator Łukasz Skąpski
współpraca ze strony MPZ: Karolina Bielawska, Adam Byra

sponsor PROJEKTU KORDEGARDA Benq
sponsorzy wernisażu: Freixenet, chocolissimo
patroni medialni: Polskie radio, The Warsaw Voice, Stolica, Artinfo.pl

fot. dzięki uprzejmości Łukasza Skąpskiego

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę