Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Bima: Ballada o sznyclu wiedeńskim - czytanie performatywne

Bima: Ballada o sznyclu wiedeńskim - czytanie performatywne
📅 Data: czwartek, 27 listopada 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, JCC Warszawa Chmielna 9A (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


CC Warszawa, Fundacja JDC oraz POLSKI OŚRODEK MIĘDZYNARODOWEGO INSTYTUTU TEATRALNEGO /ITI/ mają zaszczyt zaprosić na czytanie performatywne dramatu George'a Tabori pt.: "Ballada o sznyclu wiedeńskim", które odbędzie się 27 listopada o 19:00.

Reżyseria czytania: Małgorzata Kozera-Topińska.

OBSADA:
Gabriela Czyżewska- Detmer
Andrzej Blumenfeld
Tomasz Budyta
Robert Koszucki
Andrzej Młynarczyk - narrator

PRZEKŁAD:
Raisa Sadowska
Licencja: Agencja Dramatu i Teatru ADiT,

PRODUKCJA:
Agata Rakowiecka (JCC JOINT), Ewa Łepecka (PO ITI)

Obowiązkowa rezerwacja bezpłatnych wejściówek: biuro@jccwarszawa.pl (z dopiskiem "Bima")

Zapraszamy!

BALLADA O SZNYCLU WIEDEŃSKIM
Dziejący się w latach 90. XX wieku poetycki dramat o Holokauście, napisany w estetyce absurdu. Historia inspektora żywieniowego, który cierpi na manię prześladowczą. Przechodzi seans terapeutyczny prowadzony przez zwierzęta w klinice weterynaryjnej, a potem trafia do diabła, który prowadzi salon fryzjerski. Czart upodabnia go, wbrew woli bohatera, do małomiasteczkowego Żyda z pejsami...
Sztuka operuje wyrafinowanym poczuciem humoru. Pięćdziesiąt lat po wojnie George Tabori stworzył nowy język, którym ponownie można mówić o tym co zaszło.

GEORGE TABORI
Urodzony w 1914 r. w Budapeszcie, dramatopisarz, reżyser, scenarzysta, aktor, dziennikarz. Pisał w językach angielskim i niemieckim dla teatru, radia, telewizji i filmu. Reżyserował na scenach amerykańskich, niemieckich, austriackich i holenderskich. Debiutował w 1945 r. powieścią Beneath the Stone. Od 1946 r. mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Jego pierwsze sztuki teatralne reżyserowali: Elia Kazan Flight into Egypt (Ucieczka do Egiptu) 1952, Harold Clurman The Emperor’s Clothes (Szaty cesarza) 1953 r., Peter Hall Brouhaha 1958 r. W tym okresie napisał cztery powieści i kilka scenariuszy filmowych, m.in. dla Hitchcocka (I Confess), dla Anthony Asquita (Young Lovers), dla Anatola Litvaka ( The Journey), dla Josepha Loseya (Secret Ceremony), dla Boba Siegala (Parades).Od 1969 r. pracował jako reżyser w Berlinie Zachodnim, Tybindze, Bonn, Rotterdamie. W latach 70. nawiązał stałą współpracę z teatrem w Bremie, gdzie prowadził studio eksperymentalne Theaterlabor oraz z teatrem Kammerspiele w Monachium. W 1986 r. przeniósł się do Wiednia, gdzie na deskach teatru Akademietheater reżyserował swoje dramaty m.in. Mein Kampf, Weisman i Czerwona Twarz, Wariacje Goldbergowskie , Balladę o Sznyclu wiedeńskim. Od 2001 r. mieszkał
w Berlinie gdzie w Berliner Ensemble m.in. odbyła się prapremiera nowej sztuki Przedwczesna śmierć w jego reżyserii. Zmarł w 2007 r. w Berlinie.

MAŁGORZATA KOZERA
Absolwentka Etnologii i Antropologię Kultury na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie Kopenhaskim, oraz reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. Autorka krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych prezentowanych na licznych festiwalach i w telewizji polskiej. Laureatka wielu nagród filowych m.in. w 2003 r.- Nagroda “Medienwerkstatt – dla najlepszego twórcy z Europy Środkowo-Wschodniej”, w 2004 r.- Nagroda Publiczności Grenzland-Filmtage 2004 (Niemcy), za film „25 małżeństw i 1 trójkąt”, w 2009 r. – MFF KAN Wrocław, Nagroda Dziennikarzy dla filmu „Nocna Zmiana”, w 2013 r. – Festiwal Filmowy „Wiosna Filmów” Warszawa, Nagroda za Najlepszy Scenariusz dla filmu „Księżniczka i Mur”.
W 2014 roku miał premierę jej pierwszy pełnometrażowy dokument, „Był bunt”, opowiadający historię więziennych buntów z 1989 roku, za który została uhonorowana Nagrodą Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Pracowała jako asystent reżysera, m.in. przy realizacji „Komornika” Feliksa Falka, a także jako reżyser nagrań audio. Opiekun artystyczny projektu filmowego realizowanego przez głuchoniemą młodzież w ramach programu UE „Młodzież w działaniu”. Współpracuje z Muzeum Historii Żydów Polskich.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: teatr
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę