Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Uroczysty koncert z okazji Dnia Świętej Łucji – szwedzkiego święta światła

Uroczysty koncert z okazji Dnia Świętej Łucji – szwedzkiego święta światła
📅 Data: piątek, 05 grudnia 2014

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy w Warszawie, Pl. Małachowskiego 1 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Ambasada Szwecji i Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie zapraszają na uroczysty koncert z okazji Dnia Świętej Łucji – szwedzkiego święta światła.

Piątek, 5 grudnia 2014, godz. 19:00, Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy, Pl. Małachowskiego 1, Warszawa.

W programie:
• Przejście orszaku św. Łucji
• Koncert szwedzkiego chóru Young Cathedral Voices z Katedry w Uppsali
• Występ Chóru Dziecięcego i chóru Vox Gaudii Parafii Świętej Trójcy
• Drobny poczęstunek w podziemiach kościoła
• Bezpieczny powrót do domu – rozdajemy odblaski!

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!

O tradycji Dnia Świętej Łucji

Na długo nim zaczęto obchodzić Dzień św. Łucji noc z 12 na 13 grudnia uznawana była za najdłuższą i najciemniejszą w roku. Według podań ludowych była to noc niebezpieczna – zwierzęta przemawiały ludzkim głosem, działały też ponadnaturalne moce. Dla bezpieczeństwa ludzie w ogóle nie kładli się spać.

Przybywająca „ze światłem we włosach” Łucja rozjaśniła tę przerażającą ciemność. Zwyczaj obchodzenia Dnia św. Łucji pojawił się najpierw w zachodniej Szwecji, ale szybko stał się popularną i ukochaną przez wszystkich Szwedów tradycją. Obchody święta rozpoczynają się wczesnym rankiem. Orszak św. Łucji odwiedza miejsca pracy i szkoły. Co roku organizowane są także wybory najpiękniejszej Łucji, która przewodzi orszakowi w sztokholmskim Skansenie – najstarszym na świecie muzeum pod gołym niebem.

Według innych przekazów tradycja Dnia św. Łucji przywędrowała z Włoch. Młoda kobieta o imieniu Łucja wydała pieniądze ze swojego posagu, by nakarmić biednych, co nie spodobało się jej narzeczonemu. W gniewie doniósł on władzom, że Łucja jest chrześcijanką, co w ówczesnym państwie rzymskim było przestępstwem. Dziewczynę skazano na śmierć. Trudno powiedzieć, czy tradycja i włoska święta Łucja mają coś wspólnego. Jedni twierdzą, że łączy je tylko imię, inni, że szwedzka tradycja wywodzi się z włoskiej legendy...

Young Cathedral Voices

Chór Young Cathedral Voices składa się z członków chóru dziewczęcego i chłopięcego Katedry w Uppsali. Do chórów należy sto osiemdziesiąt dziewcząt i chłopców w wieku od ośmiu do dwudziestu pięciu lat. Wspólne występy chórów nie są zbyt częste, ale cieszą się popularnością i uznaniem. W 2012 roku Young Cathedral Voices wystąpili w specjalnym, transmitowanym z Katedry w Uppsali, porannym programie szwedzkiej telewizji SVT z okazji Dnia Św. Łucji. Występ tak spodobał się publiczności, że wykonawców nagrodzono tytułem osobistości kultury Uppsali. Young Cathedral Voices odwiedzili z koncertami Czechy, Danię, Finlandię, Niemcy, Norwegię, Wyspy Owcze i USA.

Chór chłopięcy Katedry w Uppsali jest najstarszym chórem chłopięcym w Szwecji, założonym w 1920 roku przez arcybiskupa i późniejszego laureata pokojowej Nagrody Nobla Nathana Söderbloma.

Chór dziewczęcy znany jest ze swoich występów z okazji Dnia Św. Łucji. Ma w repertuarze zarówno muzykę sakralną jak i rozrywkową.

Dyrygentką chóru Young Cathedral Voices jest Margareta Raab, absolwentka Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie z wieloletnim doświadczeniem w pracy dyrygenta i wykładowcy z dziedziny metodyki pracy z młodzieżą. Margareta Raab ma także na swoim koncie udział w licznych nagraniach radiowych, telewizyjnych i płytowych.

Na warszawskim koncercie wystąpi dwadzieścioro członków chóru Young Cathedral Voices.

Chór Dziecięcy i chór Vox Gaudii

Chór „VOX GAUDII” (Głos Radości) powstał w 2012 roku przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie. Choć pierwotnie tworzony przy parafii chór miał być naturalnym przedłużeniem zajęć chóru dziecięcego, szybko okazało się, że zainteresowanie zespołem objęło nie tylko absolwentów chóru dziecięcego, ale również ich rodziców, rodzeństwo i przyjaciół. Chór skupia obecnie dwadzieścia pięć osób w różnym wieku. Dwa lata działalności chóru to już kilka ciepło i entuzjastycznie przyjętych występów. Śpiew Vox Gaudii rozbrzmiewał podczas nabożeństw w rodzimej parafii, w Domu Opieki „Tabita” oraz podczas Zjazdu Chórów Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP w maju 2014 r.

Chór Dziecięcy w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy działa od października 2009 roku. Chór występuje podczas wydarzeń, takich jak Wigilia, Gwiazdka dla dzieci, rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego, pikniki.

Zarówno chór Vox Gaudii jak i Chór Dziecięcy działają pod kierownictwem Zuzanny Kuźniak, absolwentki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, kantor Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie, która swoje doświadczenie zawodowe wzbogacała również w Szwecji. Zuzanna Kuźniak prowadzi także m.in. zespół madrygałowy „I Musici Cantanti”, zajmujący się wykonawstwem muzyki dawnej.

Partnerami koncertu są:

Coreflect, IKEA, SAS - Scandinavian Airlines, Volvo i Wasa.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę