Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
Zespół Roku Antyfaszystowskiego i Konsorcjum Praktyk Postartystycznych zapraszają na cykl seminariów Antyfaszyzm dla Opornych. Same i sami bardzo często napotykamy rozmaite trudności w zdefiniowaniu, czym był faszyzm, czym jest i czego można się jeszcze po nim spodziewać. Proponujemy zatem zorganizowanie grupy samokształceniowej oraz wspólną lekturę kilku klasycznych i mniej klasycznych tekstów poświęconych faszyzmowi, neofaszyzmowi lub postfaszyzmowi. Spotkania będą miały formę warsztatów z wybranymi tekstami i odbywały się w każdy drugi wtorek miesiąca. W wyborze lektur i wprowadzeniu do dyskusji pomoże nam dr Michał Kozłowski.
Organizatorzy: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Pracownia Filozofii Francuskiej Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, Rok Antyfaszystowski
Osoby zainteresowane udziałem w seminarium oraz dostępem do lektur prosimy o wysłanie wiadomości na adres email kontakt@rokantyfaszystowski.org
Seminarium #1
Prowadzenie: dr Michał Kozłowski
Data: 11.02.2020, godzina 18.00
Miejsce: Pracownia, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
W czasie pierwszego seminarium zaproponujemy czytanie dwóch nieco mniej znanych fragmentów najgłośniejszego dzieła szkoły frankfurckiej. Napisana pod koniec II wojny światowej Dialektyka oświecenia stawia za cel główny zrozumienie natury i konsekwencji faszyzmu. Jest to próba zarówno wszechstronna, jak i pozbawiona dystansu. Autentyczna. Jej wydźwięk, mimo że wynik wojny jest już przesądzony, jest pesymistyczny. Istnienie faszyzmu nie tylko każe napisać na nowo naszą przeszłość, lecz także wprost podważa naszą przyszłość.
Lektury:
M. Horkheimer, T. W. Adorno, Dialektyka oświecenia. Fragmenty filozoficzne, przeł. M. Łukaszewicz. Wydawnictwo IFiS Pan, Warszawa 1994, rozdziały "Żywioły antysemityzmu. Granice oświecenia" oraz "Notatki i szkice":
-obowiązkowo: strony 189-222 czyli pierwsze 6 paragrafów rozdziału "Żywioły antysemityzmu"
-zalecane: całość rozdziałów "Żywioły antysemityzmu. Granice oświecenia" oraz "Notatki i szkice"
Spotkanie odbywa się w języku polskim.
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach:
wykład
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie