Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Żydowskie ABC | Ekologia po żydowsku

Żydowskie ABC | Ekologia po żydowsku
📅 Data: poniedziałek, 17 lutego 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Święto Tu bi-Szwat, żydowski Nowy Rok Drzew, przypomina wszystkim Żydom o ich związku z Ziemią Izraela i jej przyrodą. Skłania także do głębszych przemyśleń o relacji człowiek – natura.
Jest pretekstem do podejmowania dyskusji i praktycznych działań z zakresu szeroko rozumianej ekologii.

Jakie wyzwania stoją przed współczesnym człowiekiem w dobie zmian klimatycznych? Zapraszamy na spotkanie z aktywistką klimatyczną - Moniką Sadkowską oraz działaczem społeczności żydowskiej - Lesławem Piszewskim.

17 luty (poniedziałek), godz. 18.00, wstęp wolny

„W pierwszym rozdziale Księgi Rodzaju Bóg nakazuje: „Rozradzajcie się i rozmnażajcie, i napełniajcie ziemię, i zawładnijcie nią, i panujcie nad rybami morza, i nad ptactwem nieba, i nad wszelkim zwierzem, który się porusza na ziemi” (1:28).

„Zawładnijcie” i „panujcie” to silne słowa kojarzące się z dominacją. Jednak już w drugim rozdziale spotykamy się z zupełnie innymi czasownikami. Bóg zaprosił pierwszego człowieka do ogrodu Eden, aby ten „go uprawiał [le-owda] i dozorował [le-szomra]” (2:15).

Nie ma tu już mowy o dominacji, ale o odpowiedzialności. Pierwszy hebrajski czasownik, le-owda, oznacza, że ludzie są tylko gospodarzami ziemi i sługami natury. Drugi zaś, le-szomra, w późniejszych biblijnych zapisach prawnych stosowany jest do opisu odpowiedzialności, którą bierze na siebie człowiek, decydujący się strzec czegoś, co do niego nie należy”.
(Rabin Jonathan Sacks)

Wychodząc od komentarza rabina Jonathana Sacksa, jednego z najważniejszych współczesnych żydowskich homiletyków, wraz z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się nad tym, na czym w świetle judaizmu polega prawo człowieka do korzystania z dóbr przyrody i do eksploatacji zasobów naszej planety. Jakie są autorytatywne wypowiedzi żydowskie dotyczące największych wyzwań jak globalne ocieplenie czy wycinanie lasów pod uprawy?

Prosimy o punktualne przybycie. Ze względu na przepisy pożarowe, po wyczerpaniu miejsc siedzących wejście na wydarzenie nie będzie możliwe. Nie ma możliwości zajmowania miejsc dla osób, których nie ma na sali.

***
Monika Sadkowska - aktywistka klimatyczna, rzeczniczka kampanii ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, jedna z organizatorek Obozu dla Klimatu, kulturoznawczyni, aktorka, producentka wydarzeń kulturalnych. Pracowała między innymi w Instytucie Teatralnym i Muzeum POLIN.

Lesław Piszewski - Przewodniczący Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Uczył etyki w szkole Lauder Morasha. Pełnił stanowisko dyrektora zarządzającego Atara Foundation.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧