Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Świeże oko: Testamenty. Spełnione wizje Margaret Atwood

Świeże oko: Testamenty. Spełnione wizje Margaret Atwood
📅 Data: czwartek, 20 lutego 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Big Book Cafe, J.Dąbrowskiego 81 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wieczór inspirowany nową powieścią wybitnej kanadyjskiej pisarki. Wyróżnione Nagrodą Bookera „Testamenty” to kontynuacja „Opowieści podręcznej”. O przekraczającym literaturę fenomenie Margaret Atwood i jej mrocznej wizji kobiecego losu rozmawiają znawczynie filmu i literatury:
IWONA KURZ i
KAZIMIERA SZCZUKA.
ALEKSANDRA JUSTA, aktorka Teatru Narodowego, interpretuje fragmenty utworów kanadyjskiej pisarki.

„Testamenty” Margaret Atwood były najbardziej oczekiwaną premierą literacką ubiegłego roku. W Polsce książka ukazuje się pod koniec lutego (tłumaczenie: Paweł Lipszyc). Jeszcze przed wrześniową premierą powieść trafiła do finału Nagrody Bookera, a jurorzy zostali zobowiązani, by nie zdradzać treści książki. Ostatecznie autorkę Bookerem nagrodzono (wespół z Bernardine Evaristo za książkę „Girl, Woman, Other“, po raz pierwszy słynna nagroda została podzielona). Atwood zdobyła to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla literatury anglosaskiej już po raz drugi w karierze.

Oczekiwanie na nową powieść pisarki wzmogła popularność serialu opartego na „Opowieści podręcznej” (w Polsce do obejrzenia w HBO GO). Dzięki telewizyjnej wersji licząca ponad trzydzieści lat antyutopia Atwood zyskała rzesze nowych fanów, a ona sama – status literackiej supergwiazdy. Niektórzy twierdzą, że za decyzją autorki napisania dalszego ciągu kultowej książki stał zaskakujący sukces serialu i perspektywa natychmiastowego przeniesienia na ekran nowej powieści. Jesienią ubiegłego roku producenci potwierdzili plany sfilmowania „Testamentów”. Sama autorka tak tłumaczyła powstanie książki: „ Zawsze mówiłam „nie”, gdy proszono mnie o napisanie drugiej części. Ale jako że zaczęliśmy zbliżać się do Gileadu, zamiast się od niego oddalać, ponownie to przemyślałam“.

Historia wykreowanego przez pisarkę Gileadu – fundamentalistycznej dyktatury w świecie niedalekiej przyszłości, w której rola kobiet ogranicza się niemal wyłącznie do prokreacji – stała się już popkulturową kliszą. Nawet ci, którzy nie oglądali serialu i nie czytali książki, mogą kojarzyć charakterystyczne stroje podręcznych, wykorzystywane w czasie demonstracji o prawa kobiet.

Na ile pisarstwo Margaret Atwood jest polityczne? Jaką rolę w jej dorobku zajmuje „Opowieść podręcznej“? Jakie piętno głośny serial odcisnął na jej nowej powieści? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukają nasze rozmówczynie:

Iwona Kurz – filmoznawczyni i historyczka kultury. Po studiach polonistycznych na UW zajęła się zagadnieniami kultury wizualnej oraz problematyką ciała i gender. Autorka książek (w tym nominowanych do Nagrody Literackiej „Nike“ „Twarzy w tłumie“), współpracuje m.in. z Dwutygodnikiem i Dialogiem. Jest dyrektorką Instytutu Kultury Polskiej na UW, a tym roku weszła w skład jury przyznającego Nagrodę „Nike“.

Kazimiera Szczuka – historyczka literatury i krytyczka literacka, dziennikarka i prezenterka telewizyjna, współautorka wielu programów telewizyjnych o książkach. Działaczka feministyczna i polityczna, angażująca się w obronę praw kobiet. Autorka książek, m.in. „Milczenie owieczek. Rzecz o aborcji“ oraz dwutomowego wywiadu-rzeki z Marią Janion.

Spotkanie poświęcone Margaret Atwood inauguruje nowy cykl w Big Book Cafe, ŚWIEŻE OKO, w którym bierzemy pod lupę gorące zjawiska i nazwiska, głośne premiery i ważne trendy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę