Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
reklama
reklama
Fascynacje Polskich Archeologów - Człowiek i kamień. Tajemnica przetrwania
Muzeum Warszawy oraz SNAP Oddział w Warszawie zapraszają na drugą serię cyklu spotkań - Fascynacje Polskich Archeologów.
Celem organizacji cyklu "Fascynacje Polskich Archeologów" jest popularyzacja archeologii i dotarcie do szerokiego kręgu miłośników dyscypliny. Mamy nadzieję, że wykłady wygłoszone w ramach cyklu dadzą możliwość odkrywania różnorodnych perspektyw badawczych prezentowanych zarówno przez archeologów uznanych na polskiej i światowej scenie naukowej jak również przez młodych naukowców. Chcemy promować ich osiągnięcia, przybliżać najnowsze odkrycia, a także upamiętniać te już trochę zapomniane.
Organizację spotkań w ramach cyklu "Fascynacje Polskich Archeologów" rozpoczęliśmy w 2017 roku - wówczas odbyło się osiem wykładów, które wygłoszono w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Obecnie, dzięki współpracy z Pracownią Badań Archeologicznych Muzeum Warszawy otwieramy kolejny sezon.
Wykład w lutym poświęcony będzie wytwórczości krzemieniarskiej, a uczestnicy będą mieli też możliwość obserwować unikatowy pokaz łupania krzemienia!
🖋TYTUŁ: CZŁOWIEK I KAMIEŃ. TAJEMNICA PRZETRWANIA
💬 PROWADZĄCY: WITOLD MIGAL, DR WITOLD GRUŻDŹ
📆 DATA: 23.02.2020 12:00
🏛MIEJSCE: MUZEUM WOLI, SREBRNA 12
❗WSTĘP WOLNY
Celem wystąpienia jest przybliżenie słuchaczom roli wytwórczości krzemieniarskiej na przestrzeni dziejów ludzkości. Materiały z surowców kamiennych są najczęściej jedynym rodzajem źródeł, jakie przetrwały do naszych czasów. Lata badań umożliwiły archeologom dokładne określanie chronologii poszczególnych form krzemiennych odnajdywanych podczas badań archeologicznych. Różnice w sposobie wykonania narzędzi pozwalają na precyzyjniejsze badanie relacji pomiędzy poszczególnymi grupami ludzkimi.
Spotkanie będzie się składać z dwóch części. W pierwszej części słuchacze zostaną wprowadzeni w problematykę podstawowych sposobów obróbki krzemienia. Historia rozpocznie się od dolnego paleolitu, kiedy pierwsi ludzie zaczęli wytwarzać narzędzia, a zakończy na czasach historycznych – zarówno związanych z ostatnimi społecznościami zbieracko-łowieckimi jak i przemysłowym wytwarzaniem skałek na potrzeby broni czarnoprochowej.
Druga część poświecona będzie demonstrowaniu omówionych wcześniej zagadnień. Podczas pokazów obróbki krzemienia zaprezentowane zostaną metody związane z wytwarzaniem:
- prostych narzędzi związanych z dolnym paleolitem,
- pięściaków środkowopaleolitycznych, w tym znanych z Polski form wykonywanych z krzemienia czekoladowego,
- technologii wiórowej wynalezionej w górnym paleolicie przez ludzi współczesnych anatomicznie,
- technik przetwarzania półsurowca wiórowego na narzędzia.
W czasie spotkania podjęta zostanie próba odszczepienia największego wióra krzemiennego techniką stosowaną w okresie neolitu na terenie ziem polskich.
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach:
wykład
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie