Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
reklama
reklama
Wykład prof. Jana Harasimowicza pt. „Polska i europejska tożsamość Uniwersytetu Wrocławskiego…”
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego i Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu DZIEDZICTWO AKADEMICKIE I HISTORIA NAUKI.
Wykład pt. „Polska i europejska tożsamość Uniwersytetu Wrocławskiego w świetle obchodów trzech rocznic: trzystu-, dwustu- i siedemdziesięciolecia istnienia (2002, 2011 i 2015) ” wygłosi prof. Jan Harasimowicz.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00, w środę, 26 lutego br., w Sali Balowej pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, siedzibie Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.
Ekspozycja muzealna będzie tego dnia otwarta do godziny 19.00.
Muzea uczelniane są strażnikami tradycji akademickich, w nich kształtuje się pamięć o dorobku naukowym i dydaktycznym poszczególnych uczelni, a także o ich wkładzie w życie społeczne regionu i kraju. Zadania, jakie ma do spełnienia w tym zakresie Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, są szczególne: uczelnia powstała w 1702 roku jako Akademia Jezuicka (z fundacji cesarza Leopolda I Habsburga), w 1811 roku została przekształcona w pruski uniwersytet państwowy (rozkazem gabinetowym króla Fryderyka Wilhelma III), a w 1945 roku – w polski uniwersytet państwowy (dekretem prezydenta Bolesława Bieruta). Każdy z tych „trzech początków” był inny i do obchodów rocznicy każdego z nich, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, powołane do życia w 1992 roku, musiało się inaczej przygotować. Wykład przybliży rolę Muzeum w celebracji trzech rocznic „założycielskich”, które świętowano w trakcie pierwsze piętnastolecie XXI wieku.
PROF. JAN HARASIMOWICZ, historyk sztuki i kultury, specjalizuje się w historii kultury renesansu i reformacji (ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowo-Wschodniej), historii kultury i sztuki Śląska oraz historii nauki i szkolnictwa wyższego. Od początku swojej pracy związany jest z Uniwersytetem Wrocławskim. Studiował na tej uczelni historię sztuki i filozofię (1968-1975, kontynuował studia w tym zakresie na Uniwersytecie w Zurychu w 1978 r.). Tu obronił doktorat w 1985r. Tu także otrzymał habilitację w 1993 r. W 2001 r. otrzymał tytuł profesorski. Od 2003 r. jest kierownikiem Zakładu Historii Sztuki Renesansu i Reformacji UWr, od 2010 pełni funkcję dyrektora Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Uhonorowany został tytułem doktora honoris causa w zakresie teologii na Uniwersytecie im. Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze (2010). Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi (2005), Odznakę Honorową Złotą Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego (2013).
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach:
wykład
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie