Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Nabór do V edycji projektu wykorzystującego teatr w terapii

Nabór do V edycji projektu wykorzystującego teatr w terapii
📅 Data: piątek, 28 lutego 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Północ, TEATR XL, PLAC HALLERA 5 LOK.10 a (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Nabór do V edycji projektu teatralno- teraputycznego "Razem na scenie życia", a w konsekwencji do Zespół Odstawienia Sztuki

GDZIE?
1. TU MI WOLNO/ TEATR XL- w przestrzeni księgarnio- kawiarni z teatrem na warszawskiej Pradze przy Placu Hallera 5 warsztaty dla uczestników projektu oraz spektakle.
2. Szpital Psychiatryczny na Nowowowiejskiej- terapia i proces rekrutacyjny, czasami warsztaty.
3. PRZESTRZENIE TEATRALNE w innych miastach w Polsce- wyjazdowe grania spektakli.

TERMINY?
*do 28 lutego - zgłoszenia na mamowychodze@gmail.com
*24.02, 28.02 w tych dniach spotykamy się na rozmowy kwalifikacyjne osób, które zgłosiły chęć uczestniczenia w projekcie,
* 11 marca rozpoczęcie warsztatów teatralnych, które odbywać się będą w każdą środę do czerwca 2020 w godzinach 17-21, poza spotkaniami warsztatowymi uczestnicy projektu mogą brać udział w indywidualnych spotkaniach terapeutycznych w ramach projektu,
* czerwiec 2019 - premiera spektaklu realizowanego metoda Teatru Forum (TF),
* lipiec- sierpień- przerwa wakacyjna,
* wrzesień- grudzień- powrót do warsztatów, próby wznowieniowe spektakle w Warszawie oraz w innych województwach.

JAK się ZGŁOSIĆ?
Zgłoś chęć udziału w projekcie do 25 lutego na mamowychodze@gmail.com , indywidualne rozmowy kwalifikacyjne przewidziane są na 26 lutego 2020. UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST NIEODPŁATNY

DLA KOGO?
*dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych, utrzymujących abstynencję, które chcą kontynuować terapię na pogłębionym poziomie, rozwijać swoje umiejętności psychospołeczne oraz artystyczne poprzez sztukę. Jednocześnie mają potrzebę odnalezienia swojego miejsca i/lub inspiracji, a także chcą przynależeć do twórczej grupy, która może okazać się grupą przyjaciół lub dobrych znajomych.

PARĘ SŁÓW O PROJEKCIE ORAZ O ZESPOLE
Zespół Odstawienia Sztuki stał się odczuwalny, w lipcu 2016 roku, po premierze spektaklu “Mamo, wychodzę”, realizowanego metodą Teatru Forum.
Premiera “Mamo, wychodzę” miała zwieńczyć trzymiesięczny cykl warsztatów, które wykorzystując metody teatralne, rozwijają umiejętności zarówno artystyczne jak i społeczne. Zadanie było realizowane w ramach autorskiego, pionierskiego projektu- terapeutki uzależnień- Kamili Sieraczkiewicz. Projekt o znaczącej nazwie "Razem na Scenie Życia", ze względu na spotkaniu terapeutów jak i ich pacjentów, poza gabinetami, a w obliczu nowego dla wszystkich wyzwania, jakim okazał się teatr.

Za realizację warsztatów jak i reżyserię spektakli, a następnie za kierownictwo artystyczne działań zespołu, odpowiadała od samego początku Diana Karamon, aktorka, reżyserka oraz specjalista dramy i Teatru Forum. Po zakończeniu części warsztatowej, na scenie, widownia zobaczyła zarówno pacjentów jak i terapeutów. Premiera “Mamo, wychodzę” został przyjęta gorąco przez warszawską publiczność, placówki terapeutyczne, jak i podmioty odpowiedzialne za dofinansowanie projektu. I na tym mogłaby się zakończyć historia, ale.... pojawił się Zespół Odstawienia Sztuki.

Kamila S., niezwłocznie złożyła projekt do Krajowego Biura i ..udało się.
Kolejna edycja projektu ruszyła w 2017 roku. Została zwieńczona premierą spektaklu “Żywot mężczyzny poczciwego”.
W 2018 roku, premierą spektaklu “Damy, nie damy”.

Każdy ze spektakli zrealizowany został jako spektakl, Teatru Forum (TF). W uproszczonym ujęciu, różnica pomiędzy TF, a spektaklami tradycyjnymi, jest taka, że po spektaklach -Zespołu Odstawienia Sztuki realizowanymi tą metodą- widz ma szansę pomóc głównemu bohaterowi. A chce to zrobić, bo poruszane w spektaklach tematy, dotyczą problemów, z którymi widownia się utożsamia.

Jednocześnie w założeniu TF , odpowiednio poprowadzony Widz, przekształca się w aktywnego uczestnika i współtwórcę spektaklu. Zmiany dokonywanego na scenie, w historii bohatera, dają Widzowi nowy ogląd sytuacji i umiejętność dokonywania zmian w rzeczywistości, której na co dzień Widz doświadcza, co w założeniu, staje się dla Widowni społecznie wyzwalające.

Zanim jednak dochodzi do spektakli, trzeba odpowiednio przygotować aktorów. Diana K. dba o to przy użyciu teatralnej materii i technik dramowych. Wszyscy aktorzy Zespołu Odstawienia Sztuki, zarówno terapeuci jak i pacjenci, wychodząc z przypisanych ról, by zmierzyć się z podobnymi aktorskimi wyzwaniami. Ten rodzaj pracy, tak w założeniu projektu, jak i w rzeczywistości, stał się niejednokrotnie punktem wyjścia do przepracowania, nieodkrytych wcześniej tematów istotnych w terapii.

W edycji projektu w 2016 i 2017 roku, spektakle "Mamo, wychodzę" i "Żywot mężczyzny poczciwego", można było zobaczyć na deskach Teatr Academia. Roman Woźniak, dyrektor Teatru Academia, od początku konsultował artystycznie wydarzenia, a także zajmował się reżyserią oświetlenia. Po odebraniu lokalu, Teatrowi Academia, przez dzielnicę, a tym samym zamknięciu teatru po 17 latach tworzenia kulturalnej Pragi, swoją przystań odnaleźliśmy na Scena Lubelska 30/32 . Od czerwca 2019 roku naszym miejscem jest księgarnio kawiarnia z przestrzenią teatralną - TU MI WOLNO na Placu Hallera 5 lok.10a. Można zatem śmiało powiedzieć, że Zespół od samego początku działa na warszawskiej Pradze:)
Od 2018 podróżujemy też po Polsce. Liczymy, że to początek tej historii.

Gra: Zespół Odstawienia Sztuki
Kierownictwo artystyczne zespołu: Diana Karamon
Scenariusze: Diana Amon Ka Karamon na podstawie improwizacji i prawdziwych historii opowiedzianych przez zespół.
Reżyseria: Diana Karamon
Muzyka i projekty plakatów 2016-2018: Dominik Zacharski
Projekty plakatów od 2019: Karina Suleimenova
Muzyka 2019: Tomasz Kulpiński
Reżyseria świateł i konsultacje artystyczne: Roman Woźniak
Autorka i opiekun projektu: Kamila Sieraczkiewicz (terapeutka)
Współpraca: Iza Górska
Współpraca: Agnieszka Drojewska (terapeutka).

KOORDYNACJA PROJEKTU : STOWARZYSZENIE PODAJ DALEJ
PARTNERZY WYDARZENIA: TEATR XL, Teatr Academia

PODMIOTY ODPOWIEDZIALNE ZA DOFINANSOWANIE I WSPARCIE PROJEKTU:
Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii
Ministerstwo Zdrowia
Samodzielny Wojewódzki Zespół Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Północ lub w kategoriach: teatr warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧