Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Eksperci Polskiej Psychiatrii #2: prof. Jerzy Samochowiec

Eksperci Polskiej Psychiatrii #2: prof. Jerzy Samochowiec
📅 Data: wtorek, 10 marca 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 16:30

📌 Miejsce: Warszawa - Ochota, Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na drugi wykład z cyklu pt. „Eksperci Polskiej Psychiatrii” pod patronatem prof. Marcina Wojnara!

Gościem, który go wygłosi będzie prof. Jerzy Samochowiec – prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prorektor ds. nauki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii tej uczelni.

Tytuł wykładu to "Stany wysokiego ryzyka psychozy - co powinien wiedzieć psychiatra, update 2020".

Psychoza jest zjawiskiem o charakterze wieloczynnikowym. W jej powstaniu dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Udowodniono, że ryzyko mutacji rośnie, gdy materiał genetyczny pochodzi od ojca, który skończył czterdzieści lat. Pozostaje w nasieniu wtedy „garnitur genetyczny” z polimorfizmami, które predestynują do psychozy. Podkreślić trzeba jednak, że nie stwierdzono, jakoby posiadanie rodziców chorych na schizofrenię predestynowało dziecko do zachorowania na tę samą chorobę. Ponadto, żaden biologiczny marker do tej pory nie został uznany za na tyle istotny, aby go wymienić w DSM-5 czy ICD-11.

Nie można zapominać o czynnikach środowiskowych. Wzrastająca wśród społeczeństwa samotność, różnego rodzaju stres, urbanizacja, zarażenie neurowirusami czy chociażby ciąża w czasie zimy (powodując zwiększoną podatność na neuroinfekcje) – te czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na psychozy. Mamy też coraz więcej danych, które przemawiają za tym, że w przypadku psychoz mamy do czynienia z konkurującym modelem przyczynowym, a nie jak wcześniej zakładano, z modelem synergistycznym. To oznacza jeszcze większą rolę czynników środowiskowych, wcale nie genetycznych. Z perspektywy zdrowia publicznego wzmacnia to znaczenie wszelkich działań prewencyjnych, w tym tych nakierowanych na zmniejszenie przypadków wczesnodziecięcej traumy i dbanie o to, aby świat postrzegany przez dzieci był bezpieczny i przyjazny.

O przyczynach i innych zagadnieniach związanych ze stanem wysokiego ryzyka psychozy, opowie nam już 10 marca o 16:30 prof. Jerzy Samochowiec. Zapraszamy wszystkich do auli Grucy w Szpitalu Klinicznym im. Dzieciątka Jezus, przy ul. Lindleya 4! Wstęp jest wolny.

Cykl jest organizowany przez SKN Psychiatrii przy Katedrze i Klinice Psychiatrycznej WUM i SKN Psychiatrii Ambulatoryjnej WUM przy Centrum Terapii Dialog, we współpracy z Oddziałem Warszawskim Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Cykl jest miejscem, gdzie mogą się spotkać różne pokolenia specjalistów i przyszłych specjalistów zajmujących się ochroną zdrowia psychicznego. Jako gości zapraszamy osoby, które są autorytetami polskiej psychiatrii. Chcemy żeby mówili o tym co jest aktualnie w psychiatrii istotne, albo to co chcą przekazać studentom, młodym psychiatrom i wszystkim zainteresowanym tą tematyką.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Ochota lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧