Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Świeże oko: Wszyscy Jesteśmy Fotografami vol. 1

Świeże oko: Wszyscy Jesteśmy Fotografami vol. 1
📅 Data: poniedziałek, 09 marca 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Big Book Cafe, Jarosława Dąbrowskiego 81 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Subiektywne, autorskie i dalekie od encyklopedycznych wykładów spojrzenie na współczesną sztukę fotografii. Wiedzą i przemyśleniami dzielą się: Bownik (artysta wizualny), Filip Springer (pisarz, reporter, autor zdjęć) oraz Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek – pomysłodawczynie cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami” i właśnie wydanej książki pod tym samym tytułem. Pytania zadaje Juliusz Ćwieluch.

O KSIĄŻCE:
12 esejów o fotografii – zjawiskach, trendach, kontrowersjach - stworzonych przez 12 osobowości polskiej sztuki. Bownik podejmuje temat interpretacji współczesnej fotografii. Magda Hueckel odsłania kulisy fotografii teatralnej. Tekst Zuzanny Janin przybliża temat przemocy w sztuce. Filip Springer zajmuje się przestrzenią i fotografią architektury. Temat fotografii i narracji podnosi zaś Michał Łuczak. Marta Zgierska odkrywa tajemnice związane z funkcjonowaniem na rynku fotografii i procesem twórczym. O artyście i jego wszechświecie opowiada Paweł Mościcki. Anna Grzelewska przygląda się fotografiom dzieci. Jörg Colberg radzi, jak czytać książki fotograficzne. O fotografii reklamowej zaś pisze Paweł Fabjański. Poszukiwaniem utraconej aury fotografii zajmuje się Zbigniew Tomaszczuk. Wreszcie o roli ciała w fotografii pisze Karol Radziszewski. Książka stanowi pierwszą część podsumowań spotkań, które od 2014 roku odbywają się w ramach cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Prezentowane teksty są swoistym zapisem spotkań, choć mając na uwadze czas, zapis ten ulega pewnej transformacji, jeśli chodzi o sposób myślenia czy analizy.

Teksty są bogato ilustrowane fotografiami autorów tekstów oraz innych wybitnych artystów z całego świata.

Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek tak piszą o zawartych w niej tekstach: „Gdybyśmy miały dać im jakiś wspólny tytuł, podążając za schematem, zgodnie z którym nazywamy nasze spotkania, mógłby brzmieć on „Osobowości i inspiracje, czyli Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Na spotkania zapraszamy osoby, które są wybitnymi specjalistami w swej dziedzinie, mają fascynujące osobowości, wartościowy dorobek i oryginalne przemyślenia. Zachęcamy je, aby przygotowując swoje wystąpienia i teksty, zawierały w nich jak najwięcej własnych opinii i inspiracji. Wybierały projekty, które najlepiej opisują dany temat, i twórców, którzy są im najbliżsi. Celowo mówimy, że nie oczekujemy prezentacji encyklopedycznych, a możliwie jak najbardziej subiektywnych opowieści. Tak też myślałyśmy o tekstach do tej książki i do książek następnych – aby stanowiły dla Was tropy do dalszych samodzielnych poszukiwań, ważne, czytelne wskazówki pozostawione przez wybitnych przewodników.”

Cykl Wszyscy Jesteśmy Fotografami powstał z inspiracji Grzegorza Lewandowskiego z warszawskiego barStudio, a stworzyły go Katarzyna Sagatowska i Monika Szewczyk-Wittek. Od wiosny 2014 roku spotkania WJF odbywają się w barStudio w Teatrze Studio w Warszawie, a także w innych miejscach, jak Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie oraz w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.

Ideą cyklu jest stworzenie przewodnika po świecie fotografii, miejsca dla osób, które fotografię kochają, chcą ją zgłębiać i dzięki niej poznawać świat, ale niekoniecznie zajmować się nią profesjonalnie. Autorki pokazują, jak wielowątkowe może być myślenie o fotografii i myślenie fotografią. Tytuł Wszyscy Jesteśmy Fotografami ma też być zachętą do dyskusji o znaczeniu fotografii, roli fotografa, a także o relacjach artysty z odbiorcą. To też punkt wyjścia do rozmowy o otaczającym nas świecie, relacjach międzyludzkich, problemach społecznych, politycznych czy tych związanych z kulturą. Cykl stał się jedynym w Polsce spójnym i konsekwentnie realizowanym obecnie programem edukacji fotograficznej skierowanej do osób zawodowo niezwiązanych z fotografią. Partnerami projektu oraz publikacji są: barStudio, E.Wedel, Fujifilm Polska

9 marca 2020 (poniedziałek), godz. 19.00
Big Book Cafe
ul. Dąbrowskiego 81
Warszawa

Więcej informacji:
bigbookcafe.pl
wszyscyjestesmyfotografami.pl

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧