Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

SŁOWO, LITERA, ZNAK - FESTIWAL LITERY - WIECZÓR POETYCKI TRISTANA KORECKIEGO "WIECZERZYCA:::POETNICZA"

📅 Data: czwartek, 12 marca 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Mazowiecka 11a, Dom Artysty Plastyka (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wieczór poetycki Tristana Koreckiego - twórcy, którego wiersze przybierają często konceptualną, wizualną formę.

Wieczór zorganizowany w ramach Festiwalu Litery – „Słowo, litera, znak” . Przed wieczorem o godz. 18.30 oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

Festiwal jest interdyscyplinarną próbą dotarcia do bogactwa, korzeni i możliwości języka polskiego, poprzez sztukę (wystawa,muzyka, film, literatura, poezja) i działania edukacyjne (warsztaty i odczyty dotyczące języka prowadzone przez językoznawców, poetów i artystów plastyków).
Profesjonalne przedsięwzięcie artystyczne dotyczące języka, do którego impuls wychodzi ze środowiska artystów wizualnych – malarzy, grafików, performerów – to, być może, pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Polsce. Jego sercem będzie interdyscyplinarna wystawa, na której będzie można zobaczyć prace inspirowane słowem, literą, znakiem. Dopełnieniem i rozwinięciem wystawy będą zainspirowane nią (i ściśle z nią związane) odczyty i prelekcje dot. języka polskiego, wieczory poetyckie, działanie performatywne.

DZIAŁANIA FESTIWALOWE

1. Interdyscyplinarna wystawa „Słowo, litera, znak” – malarstwo, grafika, rysunek, instalacja, obiekty, film.
Język – jako źródło inspiracji mistrzów pędzla, ołówka i dłuta.
Nie przez przypadek sztuki wizualne znajdują się w samym centrum festiwalu, gdyż język mówiony podczas pisania staje się wizualny. Słowa i zdania zapisuje każdy człowiek, już od wczesnego dzieciństwa; podpis każdego z nas jest naszą twórczą wizytówką, znakiem graficznym, przez nas samych zaprojektowanym; czcionki, którymi się posługujemy, pisząc w komputerze, są zaprojektowane przez profesjonalnych artystów-grafików. Ale refleksja dot. liter i znaków sięga jeszcze dalej – poza artystyczną typografię. W polu zainteresowań zaproszonych do wystawy artystów, którzy w swojej twórczości poszukują pierwocin poznania, pierwszego znaczenia słów, przedmiotów, relacji, jest zarówno przenikanie się języków i słów, tworzenie nowych – tak jak to czynił np. Tolkien, wskrzeszając magiczne, pradawne światy – jak i przywracanie do życia tradycyjnych, zapomnianych słów języka polskiego. Inspirują się oni zarówno Stanisławem Dróżdżem – twórcą poezji konkretnej i kształtów pojęć , jak i ogólnie rozumianą semantyką – nauką o znaczeniu słów, a także dekonstruktywizmem J. Derridy.
Podczas trwania wystawy będzie można zobaczyć unikatowy film Mariusza Szymańskiego pt. "Miłość", który powstał podczas przemalowywania i fotografowania jednego obrazu, zmienianego klatka po klatce.
Wystawie towarzyszyć będzie wydanie publikacji – katalogu wystawy „Słowo, litera, znak”, nagranie filmu z wystawy, wernisażu i działań performatywnych, plakaty, ulotki, druki promujące festiwal.
Przewidujemy zorganizowanie oprowadzania kuratorskiego po wystawie.

2. Prelekcje literackie, konferencje lingwistyczne, dot. historii języka, wersyfikacji, wiersza wolnego, układów graficznych, głosek jako tworzywa utworów poetyckich (m.in. Teresa Dobrzyńska-Janusz "Samogłoski i spółgłoski jako tworzywo utworów poetyckich").
Wykład o sztuce typografii oraz wpływie słów i symboli na sztukę dawną i współczesną.
Zaangażowane podmioty – Instytut Badań Literackich PAN, Instytut Filologii Polskiej UW, Instytut Literatury Polskiej UW, OW ZPAP.

3. Wieczory poetyckie – piękno poezji polskiej.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧