Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Home movies: niechciane archiwa

Home movies: niechciane archiwa

reklama
📅 Data: wtorek, 15 września 2020

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Uwaga! To wydarzenie zostało odwołane przez organizatora!

Zobacz zupełnie nieznane w Polsce świadectwa filmowe z okupacji niemieckiej nagrane przez niemieckich żołnierzy stacjonujących na terenach byłej II RP oraz przedsiębiorców. Co na taśmach filmowych utrwalili niemieccy żołnierze stacjonujący w Warszawie podczas okupacji? Jak miasto wyglądało z ich perspektywy? Dlaczego te filmy powstały i co się z nimi stało? Czego możemy się z nich dziś dowiedzieć i na ile jest to wiarygodne źródło historyczne?

15 września, godz. 18.00
SPOTKANIE ZE WSCHODEM
Goście: prof. Włodzimierz Borodziej, dr Felix Ackermann
Prowadzenie: Michał Wójcik

29 września, godz. 18.00
RÓŻNE POLSKI

13 października, godz. 18.00
LUDNOŚĆ ŻYDOWSKA POD OKUPACJĄ NIEMIECKĄ

27 października, godz. 18.00
OKUPOWANA WARSZAWA 1939–1945

17 listopada godz. 18.00
CODZIENNOŚĆ OKUPANTA

HOME MOVIES: NIECHCIANE ARCHIWA
W 1932 roku firma Kodak wprowadziła na rynek wynalazek, który zdemokratyzował kino – lekkie, przenośne kamery. Węższa niż w przypadku profesjonalnego sprzętu taśma 8mm pozwalała zapisać na jednej rolce 10 minut nagrania. Firma zapewniała pełną obsługę w myśl hasła: „Ty naciskasz przycisk, my robimy resztę”. Filmowcy-amatorzy utrwalali więc na taśmach wszystko: relacje z wakacji i podróży, uroczystości rodzinne, wydarzenia publiczne, spacery i życie domowe. Niektórzy próbowali kręcić scenki rodzajowe.

Wybuch wojny nie oznaczał końca kariery home movies. Filmowcy-amatorzy w żołnierskich mundurach poruszali się po całej Europie, docierając wszędzie, gdzie stacjonowały niemieckie wojska. Utrwalali to, czego nie chciały widzieć kamery filmujące na użytek propagandy III Rzeszy: zniszczone miasta i wsie, drogi pełne zrozpaczonych, bezradnych ludzi. Im dłużej trwała wojna, tym rejestrowane obrazy stawały się dramatyczniejsze: groby zabitych, masowe egzekucje cywili, płonące wioski. Wojna się skończyła, a filmy stały się wstydliwą pamiątką, jeszcze jednym kłopotliwym spadkiem po historii. Wylądowały na strychach, zamknięte, zakurzone, źle przechowywane – tworzą niechciane archiwum.

To właśnie te nieznane i odrzucone świadectwa filmowe z okresu okupacji niemieckiej nagrywane przez żołnierzy i przedsiębiorców będą tematem spotkań. W ramach każdego z nich pokażemy wybrane fragmenty filmów poświęcone innemu okresowi bądź aspektowi okupacji niemieckiej oraz życia codziennego na terenach polskich okupowanych przez III Rzeszę.

Partnerami cyklu są: Niemiecki Instytut Historyczny (DHI Warschau - NIH Warszawa) w Warszawie oraz Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.

Cykl spotkań „Home movies: niechciane archiwa” współfinansuje Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.


To wydarzenie zostało odwołane przez organizatora!

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!