Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

E-Czwartek z filozofią | Stultitia moralis

E-Czwartek z filozofią | Stultitia moralis

reklama
📅 Data: czwartek, 26 marca 2020

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
wspiera nas
Opti Taxi
   udostępnij tweetnij wykop
By choć na chwilę zabrać Was do Dworu Artusa, w tym trudnym czasie epidemii, nietypowo zapraszamy na streaming prelekcji, którą poprowadzi Marcin T. Zdrenka. Na profilu facebookowym Dworu Artusa pojawi się film, z prelekcją zaproszonego wykładowcy, wystarczy kliknąć i przenieść się wirtualnie do Artusa!

Mimo że filozofowie poszukują mądrości, nieobca im jest głupota. W tym znaczeniu, że nad nią rozmyślają i szukają sposobów by jej uniknąć, ale też w innym – że im samym zdarza się, jak każdemu, zgłupieć.

Tradycyjnie rozumiemy głupotę jako pewien deficyt intelektu, słabość władz poznawczych, czasem rodzaj schorzenia głowy (jako siedliska rozumu), ale nie jako skazę charakteru moralnego. Czy słusznie? Czy tak jak czasem głupiejemy przy rachunkach czy popadamy w stupor poznawczy, nie przydarza się nam coś podobnego w doświadczeniu moralnym? Przecież i w dziedzinie tego, co etycznie słuszne, zdarza się nam ulec jakiejś pomroczności jasnej, palnąć głupstwo albo do reszty zidiocieć. Co więcej, czy niekiedy nie dzieje się tak, że jednocześnie zachowujemy pełną klarowność i ostrość myślenia a jednocześnie kompletnie gubimy się moralnie. Podczas najbliższego Czwartku z filozofią przeniesiemy się do wirtualnego świata kultury na naszym YouTube i Facebooku, gdzie wspólnie spróbujemy się nad tymi kwestiami zastanowić. I nie zgłupieć przy tym.

Dr hab. Marcin T. Zdrenka, prof. UMK – etyk specjalizujący się w problematyce etyki cnót, etyki hermeneutycznej, genealogii pojęć i problemów filozofii moralnej oraz filozofii zła. Autor monografii O gnuśności. Studium lenistwa i jego kontekstów (2012) oraz książki Sześć cnót mniejszych (z P. Domerackim i M. Jaranowskim). Dotychczas prezentował już kilka wykładów w ramach cyklu Czwartki z filozofią.

Transmisja na profilu FB >> link

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.