Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

WOS online w Koźmińskim – wykłady dla szkół średnich

WOS online w Koźmińskim – wykłady dla szkół średnich
📅 Data: piątek, 24 kwietnia 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Nasza Akademia zaprasza uczniów szkół średnich na wykłady online z wiedzy o społeczeństwie. Uczestnicy wirtualnych zajęć wraz z wykładowcami ALK zagłębią się w wiedzę z obszarów prawa i postępowania karnego, praw człowieka oraz organizacji pozarządowych.

Wykłady w ramach programu WOS ONLINE w Koźmińskim to cykl ośmiu zajęć, które mają na celu przybliżenie licealistom tematyki związanej z wiedzą o społeczeństwie. Prowadzący odniosą się do aktualnych zjawisk w Polsce i na świecie, np. związanych z pandemią koronawirusa. Porozmawiają z uczniami o tym, czy ich prawa człowieka mogą zostać ograniczone w obliczu rosnącej liczby zachorowań. Odpowiedzą na pytanie, czy będą mogli dochodzić roszczeń poprzez postępowanie cywilne, jeśli ktoś celowo zarazi ich koronawirusem.

Zajęcia online z wiedzy o społeczeństwie dla szkół będą odbywały się w terminie od 1 do 24 kwietnia 2020, w każdą środę i piątek, o godzinie 10:00.

Linki do poszczególnych wykładów na naszej stronie: link

Tematy i terminy poszczególnych zajęć:

Środa, 1.04.2020, godz. 10:00
I. Prawo administracyjne i postępowanie administracyjne
„Rozważania z zakresu prawa i postępowania administracyjnego” – prof. ALK dr hab. Jan Chmielewski
Czy prawo administracyjne to prawo administracji publicznej? Postaramy się rozwikłać ten z pozoru nierozstrzygalny dylemat. Opowiemy też o sądach, w których nie ma świadków, a które sądzą działania państwa.

Piątek, 3.04.2020, godz. 10:00
II. Prawo karne
„Tańczący z wściekłymi psami: wprowadzenie do prawa karnego” – dr Mateusz Woiński
Razem spróbujemy dokonać rzeczy niemożliwej: w godzinę przeanalizować definicję przestępstwa (co trwa zwykle cały rok akademicki) posługując się przykładami z kanonu popkultury. Lojalnie uprzedzam: świat nie będzie już taki sam; tropienie śladów prawa karnego jest zaraźliwe.

Środa, 8.04.2020, godz. 10:00
III. Postępowanie karne
„Po co jest proces karny?” – prof. ALK dr hab. Monika Całkiewicz
Postępowanie karne ma ściśle określone cele i rządzą nim zasady, które nie zawsze są zrozumiałe dla obywateli. Czy oglądając program „Sędzia Anna Maria Wesołowska” doświadczacie atmosfery prawdziwej sali sądowej? Czy będąc obrońcą będziecie bronić tylko niewinnych, jak w „Prawie Agaty”? Na te i inne pytania odpowiem z perspektywy nauczyciela akademickiego i praktykującego radcy prawnego.

Piątek, 10.04.2020, godz. 10:00
IV. Prawo cywilne
„Ochrona wizerunku” – dr Joanna Buchalska
W trakcie zajęć porozmawiamy o tym, jak skutecznie chronić wizerunek oraz w jaki sposób umieszczać go w sieci, aby nie naruszać żadnych praw. Zwrócimy również uwagę na przypadki bezprawnego wykorzystywania wizerunku celebrytów, jak również podpowiemy jak można „zarobić” na wykorzystywaniu wizerunku.

Środa, 15.04.2020, godz. 10:00
V. Organizacje pozarządowe ochrony praw człowieka
„Organizacje międzynarodowe i pozarządowe a ochrona praw człowieka” – dr Anna Pudło
Jak wiemy, godność, wolność, równość i poszanowanie praw człowieka to kluczowe wartości współczesnych państw demokratycznych oraz organizacji międzynarodowych. W trakcie 45 min naszego spotkania zastanowimy się nad rolą organizacji międzynarodowych i pozarządowych w ochronie praw człowieka, mając na uwadze obecną sytuację w związku z pandemią koronawirusa. Spróbujemy odpowiedzieć na następujące pytania: Czy organizacje te są nadal potrzebne? Czy spełniają swoją rolę? A może międzynarodowy i krajowy system ochrony praw człowieka poradzi sobie bez organizacji międzynarodowych i pozarządowych?

Piątek, 17.04.2020, godz. 10:00
VI. Gwarancje przestrzegania praw człowieka w Polsce
„Prawa człowieka w dobie koronawirusa” – prof. ALK dr hab. Agnieszka Grzelak
W trakcie 45-minutowych zajęć porozmawiamy o tym, czy prawa człowieka można ograniczyć w czasach epidemii oraz kto i jak może to zrobić, by było to legalne. Na przykładach prawa do zdrowia, prawa do nauki, wolności zgromadzeń, prawa do informacji, prawa do prywatności czy wreszcie wolnych i równych wyborów zastanowimy się również, jakie organy stoją na straży przestrzegania praw człowieka w Polsce.

Środa, 22.04.2020, godz. 10:00
VII. Postępowanie cywilne
„Postępowanie cywilne w świetle obecnych wyzwań” – prof. ALK dr hab. Joanna Studzińska
W trakcie zajęć na przykładach wskażemy, jakie sprawy są sprawami cywilnymi. Czy mogę dochodzić roszczeń, gdy kolega celowo zarazi mnie koronawirusem? Przedstawione zostaną etapy postępowania cywilnego oraz prawa i obowiązki stron. Ze względu na obecne potrzeby powiemy na ile zinformatyzowany jest proces cywilny. Czy mogę dochodzić roszczeń online?

Piątek, 24.04.2020, godz. 10:00
VIII. Roszcenia z prawa pracy w postępowaniu cywilnym

„Roszczenia z prawa pracy w postępowaniu cywilnym” – dr Magdalena Kuba
Zapewne każdy z Was zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądać Wasza ścieżka zawodowa i czym dokładnie będziecie zajmować się w przyszłości. Bez względu na to, jakiego wyboru dokonacie, zetkniecie się z prawem pracy – albo jako pracownicy, albo jako pracodawcy zatrudniający pracowników. W trakcie zajęć porozmawiamy o sytuacji prawnej pracownika i pracodawcy oraz o tym, jakich praw mogą oni dochodzić przed sądem pracy.

Więcej informacji oraz linki do poszczególnych wykładów na naszej stronie: link

Zapraszamy serdecznie!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę