Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Butohpolis. II Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh

Butohpolis. II Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh
📅 Data rozpoczęcia: środa, 05 sierpnia 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📅 Data zakończenia: czwartek, 06 sierpnia 2020

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Fort Mokotów (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


BUTOHPOLIS. II MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUKI BUTOH
5-6, 11-12 SIERPNIA 2020

Serdecznie zapraszamy na drugą edycję „Butohpolis. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh”. Tegoroczny program poświęcony jest różnym formom butoh w Europie. Zaprosiliśmy jedne z najwybitniejszych europejskich tancerek - Yuko Kaseki z Niemiec i SU-EN ze Szwecji. Chcemy prezentować przede wszystkim tzw. nowe butoh – odmienne od klasycznego i poszukujące nowoczesnych środków wyrazu - oraz artystów tworzących na pograniczu butoh i innych sztuk performatywnych, jak Anna Ventura Natsuki - niezwykła artystka pochodząca z Katalonii i mieszkająca we Francji. Prezentujemy także polskich artystów – w tym roku związanych z Teatrem Limen Butoh. „Sztuka Butoh” to również inne niż taniec dziedziny sztuki, które pojawią się na tegorocznym Festiwalu: animacja 3D zrealizowana w technologii motion capture Damiana Żaka i fotografia tańca Sylwii Zawadzkiej. W programie Festiwalu znalazły się performanse zarówno sceniczne, jak i plenerowe – site-specific inspirowane konkretnym miejscem. Zapraszamy widzów do ciekawych miejsc Warszawy, by razem z artystami doświadczyli ich inaczej. Będzie to m.in. Fort Mokotów – miejsce historyczne, któremu nadano nowe życie. Butoh to przede wszystkim sposób przezywania świata i dlatego zaplanowaliśmy Flash Mob na ulicach Warszawy, do którego zapraszamy wszystkich chętnych, by każdy mógł doświadczyć małej, ale bardzo istotnej próbki tańca butoh. Jak wiele innych tegorocznych wydarzeń kulturalnych, w związku z pandemią, Festiwal częściowo odbędzie się online. Zapraszamy do Miasta Butoh – Butohpolis.
Sylwia Hanff - Dyrektorka Artystyczna

5 SIERPNIA 2020, GODZ. 19.00.
FORT MOKOTÓW/SCHODKI/PÓŁ NA PÓŁ

Godz. 19.00-19.30, Miejsce: Schodki
• Teatr Limen Butoh „Zmierzch opuszczonych miast”. Performance site-specific. Koncepcja: Sylwia Hanff, wykonanie: Sylwia Hanff, Magdalena Jakubów, Marek Kowalski, muzyka: Pierre Boeswillwald, realizacja dźwięku: Jakub Iwiński

Godz. 19.00-21.00, Miejsce: Pół/pół
• „Rewolta ciała” Damian Żak - projekcja animacji 3D zrealizowana w technologii przechwytywania ruchu (butoh). PREMIERA!
• Wystawa zdjęć Sylwii Zawadzkiej „Butohpolis’19’
• „Sektor" - protest ekologiczny - taniec butoh, immersyjne wideo 360 stopni. Idea i performance - Wojtek Matejko, produkcja i realizacja - Wojciech Olchowski (wydarzenie towarzyszące)

W przerwach, przed lub po wydarzeniu można miło spędzić czas spacerując po terenie Fortu Mokotów lub usiąść w restauracyjnym ogródku na chwilę relaksu w chilloutowej atmosferze.

6 SIERPNIA GODZ. 18.00, PASAŻ WIECHA / UL. CHMIELNA
Butoh Flash Mob

WSTĘP WOLNY

-----

OPIS PROGRAMU:

ZMIERZCH OPUSZCZONYCH MIAST/TEATR LIMEN BUTOH
Koncepcja: Sylwia Hanff
Wykonanie: Sylwia Hanff, Magdalena Jakubów, Marek Kowalski
Muzyka: Pierre Boeswillwald

Performans inspirowany jest muzyką Pierre’a Boeswillwalda i filmem Andrieja Tarkowskiego Stalker. Film opowiada o ekspedycji prowadzonej przez Stalkera do zamkniętego obszaru nazywanego „Strefą”, który sam w sobie jest czymś mistycznym, czującą i myślącą przestrzenią, do której nie stosują się zwykłe prawa fizyki. Centrum „Strefy” stanowi „Pokój”, który spełnia ukryte życzenia i nieświadome pragnienia. Stalker to ktoś, kto posiada zdolność przekraczania granic tego, co nieznane, niebezpieczne i zakazane. To „jurodiwy” – „Święty głupiec”, niewinny w oczach Boga. Takie właśnie „Strefy” można znaleźć w opuszczonych miastach…
Premiera w wersji solo odbyła się w 2017 na Festiwalu «En Chair et en Son» w Le Cube pod Paryżem. W tym samym roku odbyła się w Warszawie premiera wersji zespołowej.

Warszawski Teatr Limen Butoh prowadzony przez Sylwię Hanff (performerkę butoh, reżyserkę, choreografkę, menagerkę kultury) od 2002 r. Od kilkunastu lat prowadzi współpracę międzynarodową, organizuje wydarzenia artystyczne (prezentacje spektakli gości z polski i zagranicy i warsztaty butoh), a także zaprasza zagranicznych artystów do udziału w swoich projektach. Teatr Limen występował na wielu międzynarodowych festiwalach, otrzymał nagrody na konkursach teatralnych i tanecznych. TL dotychczas zrealizował ponad 20 spektakli, wiele etiud i improwizacji; współrealizował międzynarodowe projekty. TL pracuje w zmiennym składzie, otwarty na współpracę z różnymi artystami plastyki, muzyki i teatru, dzięki której dokonuje się wymiana energii twórczej i wzajemnych inspiracji. Jest jednym z kilkunastu najważniejszych polskich teatrów tańca opisanych w książce J. Majewskiej „The Body Revolving Stage. New Dance in New Poland” wydanej przez Instytut Teatralny w 2011 w języku angielskim, będącej wizytówką polskiego tańca kierowaną do odbiorców i organizatorów zagranicznych. link

REWOLTA CIAŁA. Damian Żak.
Animacja 3D zrealizowana z użyciem technologii przechwytywania ruchu
„Rewolta ciała” to przed wszystkim eksperyment, próba uchwycenia i zobrazowania duchowych aspektów butoh, które doświadczamy, ale nie jesteśmy wstanie dostrzec. Nasze zmysły ograniczają percepcje, zniekształcają rzeczywistość, pokazują tylko jej wąską część. Zatem aby odnaleźć to, czego nie można zobaczyć, trzeba przenieść się w przestrzeń, która jest pozbawiona tych barier. Świat wirtualny ma nieograniczone możliwości, pozwala na stworzenie zupełnie nowej rzeczywistości, która rządzi się swoimi własnymi prawami. Czas, miejsce, materia, powietrze czy też energia mogą przyjąć dowolną formę, posiadać nowe cechy i właściwości, dotąd nam nieznane. Zobrazowanie w ten sposób relacji między światłem i mrokiem, która jest esencją butoh, odkrywa jego zupełnie nowe aspekty, dotychczas zamknięte jedynie w powłoce doświadczeń, a teraz są w pełni możliwe do zobaczenia. Zrealizowany performance butoh w przestrzeni wirtualnej wychodzi na przeciw ludzkim ograniczeniem. Przeniesiony z rzeczywistości ruch, ponownie otworzony w nowym wymiarze wytwarza unikalną wartość ekspresji, pozwala zmaterializować w niej zapis stanu umysłu. Artysta odizolowany od ciała, przeistacza się w czystą energie w pełni wyzwoloną z własnego wnętrza. Konfrontuje otoczenie, wydobywa z niego mrok, który prowadzi go ku światłu, tworząc niepowtarzalną relacje. Przechodzi na zupełnie inny poziom egzystencji, nieustannie balansując na krawędzi życia i śmierci.

Damian Żak – student Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na wydziale projektowym o kierunku projektowanie graficzne. Animację 3D „Rewolta ciał” zrealizował w pracowni Działań Multimedialnych dr Ksawerego Kaliskiego. Swoją twórczość skupia przede wszystkim wokół obrazu ruchomego. W swoich pracach podejmuje wyzwanie zobrazowania zagadnień filozoficznych, sakralnych, nie mających fizycznego przedstawienie w rzeczywistości, za pomocą języka multimediów. Często posługuje się formami abstrakcyjnymi, którymi kreuje i wykorzystuje wszelkie dostępne technologie konstruowania wirtualnego świata. Dotychczasowe realizacje wideo i animacje m.in. dla: Oleś Brothers, animowana typografia tekstu literackiego Doroty Masłowskiej, animacja na temat Insideoutside – „Dusza Bakongo”, teledysk w technologii VR Unreal Engine dla japońskiego zespołu Candle do utworu „Linguistics”, animowany teaser 3D do festiwalu „Chopin i jego europa”.

EFEMERYCZNA WYSTAWA ZDJĘĆ SYLWII ZAWADZKIEJ „BUTOHPOLIS’2019”
To wybrane zdjęcia artystów polskich i zagranicznych prezentowanych podczas pierwszej edycji Butohpolis. Artystyczne fotografie dużego formatu pozwalają choć trochę wczuć się w atmosferę efemerycznej tańca butoh.
Sylwia Estera Zawadzka – Fotograf, filozof, wykładowca. Ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tam też obroniła pracę doktorską. Słuchaczka Studiów fotograficznych w Wyższej Szkole Fotografii w Warszawie w latach 2015/2016. W latach 2005 – 2012 wykładowca filozofii na państwowych i prywatnych uczelniach wyższych. Od roku 2012 fotograf teatralny i streetowy. Obecnie pracuje jako fotograf niezależny. Centralnym motywem jej twórczości niezmiennie pozostaje człowiek w krajobrazie miejskim, oraz sztuka fotografii teatralnej. link
Wystawa została przygotowana przy wsparciu Klubu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

„SEKTOR” - protest ekologiczny - taniec butoh - wideo immersyjne 360 stopni. Idea i performance - Wojtek Matejko, produkcja i realizacja - Wojciech Olchowski, muzyka - Rafał Iwański, biżuteria - Radek Anais Larø, głos - Krzysztof Petkowicz. Tekst na podstawie „Pikniku na skraju drogi" Arkadija i Borisa Strugackich – Wojciech Olchowski
„Sektor" jest wyrażoną poprzez taniec butoh artystyczną impresją na temat kontrowersyjnego przekształcenia przez człowieka krajobrazu i biotopu, w formie immersyjnego wideo 360 stopni z sugestywnym dźwiękiem i oryginalną muzyką. Zdjęcia do „Sektora" miały miejsce we wrześniu 2019 roku na terenie parku krajobrazowego na najwęższym odcinku Mierzei Wiślanej, który w lutym 2019 roku został w kilka dni odarty z 10 tysięcy drzew. Miejsce to zostało przeznaczone do wyrównania i przekopania kanału, który według większości specjalistów nie będzie miał żadnej istotnej użyteczności ekonomicznej, natomiast spowoduje olbrzymie straty dla lokalnej przyrody oraz turystyki. Sektor – jak popatrzeć na niego – niby ziemia jak ziemia. Słońce ją ogrzewa tak, jak ogrzewa całą resztę lasu wokół, tylko drzew nie ma. Wywieźli, trochę jeszcze zostało. Sektor sam siebie wyznacza – drzewa po obu stronach, jak nożem uciął. Wiatr tu inaczej wieje, a zdawałoby się ten sam, od morza. Do Sektora najłatwiej dotrzeć od strony asfaltu. Asfalt jest równy, gładki, a tu te pagórki, trzeba przejść między nimi, wejść na nie. Widzisz je z asfaltu, stoją, zapraszają. Oznakowali drogę do samego punktu widokowego na morze i zatokę. O, tu jest Dolina Rozpaczy, a tu Pole Kości, a tu Wzgórze Czaszki. Sektor nie pyta, czy jesteś dobry czy zły, ale pokazuje pewną drogę. Drogę którą teraz wszyscy zmierzamy, dokąd prowadzi – widzisz, wiesz. Sektor to taki wycinek, który się zabliźnia zielenią, może się zagoi, może sam, a może z pomocą, a może wcale nie…
Powstanie „Sectora" było możliwe dzięki wsparciu Lubelskiego Festiwalu Filmowego oraz Pracowni VR/AR Laboratorium Narracji Wizualnych w Szkole Filmowej w Łodzi. Podziękowania dla aktywistów ekologicznych z grupy „Obóz dla Mierzei Wiślanej" oraz
społeczników z Krynicy Morskiej.

BUTOH FLASH MOB
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w Butoh Flash Mob, podczas którego będziemy praktykować jeden z najważniejszych elementów tańca butoh – „krok wewnętrznej ciszy”. Nazywany różnie przez różnych tancerzy, jest esencją butoh. Kazuo Ohno – jeden z dwóch twórców butoh mówił o nim poetycko:
„Jeden krok to setki lat, w takim księżycowym nastroju, aż będziecie pytani: <<Kiedy stałeś się księżycem?>>.”
Spotykamy się w samym centrum miasta, by tą praktyką odkryć coś ukrytego w sercu codzienności.
I będą też będą kwiaty… uważane przez Kazuo Ohno za esencję życia i esencję butoh: „Taniec nie jest reprodukowaniem codzienności, ale doświadczeniem wewnątrz siebie kwitnienia kwiatu. <<Stać się kwiatem>>, tak chyba można to nazwać.”
Zapraszamy Was do doświadczenia niewidzialnej strony życia miasta – Butohpolis. To może zmienić Wasz sposób patrzenia na rzeczywistość. Spróbujcie! Nie trzeba mieć żadnych specjalnych umiejętności, żeby dołączyć.
„Kwiaty są ulotne. Ulatują w niebo. Zasłoniły całe niebo. Nie ma ich w tobie, więc zasłoniły całe niebo.” Kazuo Ohno

-----

Program może ulec zmianie z powodu pandemii covid-19.

Program na 11-12 sierpnia: link

Przestrzegamy ZASAD BEZPIECZEŃSTWA:
- obowiązuje zakrywanie ust i nosa przez widzów
- zachowywanie dystansu społecznego 1,5 metra
- na wydarzenie może wejść ograniczona ilość osób
Na terenie będą dostępne środki do dezynfekcji.

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ M.ST. WARSZAWA
ORGANIZATOR: Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Społecznych
PARTNERZY:
TEATR LIMEN BUTOH
Teatr Akt
Fort Mokotów
Schodki
Pół na Pół

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: teatr inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧