Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Pozostając w ruchu - rozmowa online z Joanną Leśnierowską

Pozostając w ruchu - rozmowa online z Joanną Leśnierowską

reklama
📅 Data: czwartek, 13 sierpnia 2020

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
   udostępnij tweetnij wykop
Spotkanie Pauliny Pankiewicz z Joanną Leśnierowską — performerką, choreografką, dramaturżką, krytyczką i kuratorką tańca.

Artystki poruszą zagadnienia ruchu jako środka wyrazu i źródła inspiracji, szukając wspólnej płaszczyzny swoich działań. Skupią się na cielesnym odczuwaniu przestrzeni oraz świadomości własnego ciała jako narzędzia pracy i artystycznego wyrazu. Paulina Pankiewicz w czasie biegania kształtuje swoje osobiste przeżycie przestrzeni — jej bieg to swego rodzaju performans, niepowtarzalny i zarazem uniwersalny. Będzie to punktem wyjścia do porównania doświadczeń oraz wymiany myśli na temat twórczej ekspresji.

Miejsce Projektów Zachęty (transmisja online na Facebooku: link i na www: link )
13.08.2020 g. 18:00
Wykład będzie tłumaczony na Polski Język Migowy przez Joannę Ciesielską.

Joanna Leśnierowska
kuratorka tańca, dramaturżka, reżyserka światła. Publikowała teksty o tańcu w Polsce: „Didaskalia” „Teatr” i za granicą: „Theater der Zeit” (Niemcy), „Dance Today” (Izrael), „Dance Zone” (Czechy). Wykładała na temat najnowszej choreografii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Od 2004 roku prowadzi pierwszą w Polsce stałą przestrzeń taneczną — wielopoziomowy program rozwoju choreograficznego pod nazwą Stary Browar Nowy Taniec (w ramach Fundacji Art Stations by Grażyna Kulczyk). W jego ramach promuje i prezentuje najnowszą choreografię oraz intensywnie wspiera rozwój polskich artystów tańca. W latach 2011–2014 była członkiem rady programowej Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie. Od 2019 roku prowadzi poświęcony choreograficznej refleksji program Acziun Susch w Muzeum Susch w dolinie Engadyny w Szwajcarii.

Obok działań kuratorskich praktykuje jako dramaturg, reżyser światła i konsultant artystyczny. Współpracowała z choreografami z Polski i zagranicy (jak m.in. Janusz Orlik, Renata Piotrowska-Auffret, Lia Haraki, Márta Ladjánszki, Colleen Thomas), a także tworzy własne prace i prowadzi projekty międzynarodowe w Europie oraz Ameryce Północnej i Południowej.

--------

o wystawie:
Paulina Pankiewicz. Być jak Paul Cézanne – wystawa
12 maja – 30 sierpnia 2020

Miejsce Projektów Zachęty
ul. Gałczyńskiego 3, Warszawa
wtorek-niedziela, 12:00-20:00
wstęp wolny

W projekcie „Być jak Paul Cézanne” Paulina Pankiewicz, podążając śladami nieżyjącego od ponad stu lat artysty, bada doświadczenie przestrzeni w procesie powstawania dzieła sztuki. Z wykształcenia malarka, w swojej konceptualnej pracy odnosi się do ikonicznych widoków góry Św. Wiktorii Cézanne’a. Artysta malował ową górę wielokrotnie, różnymi technikami i z różnych perspektyw. Powstało ponad sześćdziesiąt jej widoków. Historycy sztuki interpretują tę powtarzalność wysiłków jako próbę uchwycenia istoty natury i znalezienia jak najwierniejszego sposobu jej malarskiego odtworzenia.

Paulina Pankiewicz w swojej twórczości próbuje zapisać cielesne doświadczenia ruchu, biorące się z uprawiania od dziesięciu lat sportów wytrzymałościowych. Doświadczenie własnego ciała traktuje jako narzędzie badawcze. W ramach rozwijania projektu wzięła udział w Trail Sainte Victoire — dorocznym biegu rozgrywanym na stokach góry. Przeżycia z tego biegu oraz próby cielesno-duchowego przeniknięcia lokalnego pejzażu podejmowane podczas wcześniejszych pobytów w tej okolicy zaowocowały dziełami na wystawę. Jej tytuł nawiązuje do znanego filmu Spike’a Jonze „Być jak John Malkovich” i podkreśla wagę bezpośredniego, wcieleniowego doświadczania sztuki w procesie jej tworzenia i odbioru.

kuratorka: Magda Kardasz
współpraca: Monika Kopczewska

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
waw4free zachęca do adopcji! :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.