Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Archiwum Przyszłości - warsztat dla młodzieży

Archiwum Przyszłości - warsztat dla młodzieży
📅 Data: sobota, 05 września 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Historia miasta i historia architektury to dziedziny, których miejsce we współczesnej nauce nie jest ściśle określone. Interdyscyplinarność, którą narzuca studiowanie przestrzeni miejskich, sprawia, że tradycyjne metody historyczne muszą zostać poddane refleksji i krytyce. Stąd też pytanie i przestrzeń do spekulacji: Jak w przyszłości opowiadać będziemy historię Warszawy?
Warsztaty "Archiwum Przyszłości", prowadzone przez historyka architektury Adama Przywarę i architekta Igora Łysiuka, zwracają się w stronę opowieści o przeszłości miasta, jego historii, jako specyficznej formule spekulacji, spekulacji popartej materiałem źródłowym. Warsztat umożliwi uczestniczkom i uczestnikom kreatywną refleksję na temat relacji, jakie łączyć mogą archiwum i przestrzeń miasta, a także jak może wyglądać ’Przyszłe Archiwum Warszawy’.

Czy dokumenty zebrane w archiwach i bibliotekach to jedyne źródła, którymi możemy posłużyć się w opowiadaniu o przeszłości Warszawy? Czy materiał, z którego wykonana została zabudowa centrum Warszawy lub próbki ziemi ze skarpy Warszawskiej, mogą stać się materiałem archiwalnym i punktem wyjścia do opowieści o mieście, jego mieszkańcach i historii? Opowiadanie historii to jeden z podstawowych elementów naszej kultury, którym naukowo zajmują się historycy, jednak historię opowiadają wszyscy, niezależnie od wykształcenia, czy zawodu. Dla architektek i architektów historie są stałym elementem pracy, który pozwala na opisanie relacji z otoczeniem projektowanego budynku. Opowiadanie historii ma swoje tradycyjne zasady i metody, związane ze źródłami, którymi operuje, czy chronologią. Poza zasadami, historia ma jednak dużo przestrzeni na kreatywną pracę wyobraźni, choćby w sposobie, w jaki prowadzona jest narracja. To właśnie na tym napięciu, pomiędzy źródłem a wyobraźnią, faktem a narracją, koncentrować się będą warsztaty organizowane w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.

Warsztaty podzielone zostały na trzy części, które odbędą się w sobotę 5 Września. Podczas wprowadzenia w formie wykładów przedstawiona zostanie problematyka związana z dziedziną, jaką jest historia miasta i historia architektury, a także z metodami tych dziedzin. Tutaj zarysowany zostanie cel drugiego etapu warsztatów, czyli zajęć w terenie. Podczas wizyt w wybranych miejscach Warszawy, uczestniczki i uczestnicy będą fotografować i zbierać materiały, które posłużyć mogą jako materiał źródłowy w przyszłym archiwum miasta Warszawy. Zebrany i udokumentowany materiał zostanie przeanalizowany podczas popołudniowego podsumowania. Każda z grup będzie miała okazję przedstawić wybrane obiekty i historie, które są w nich zawarte, a także interpretować materiały innych grup. Wynikiem warsztatów będzie zapoznanie uczestników i uczestniczek z interdyscyplinarną dziedziną nauki, jaką jest współczesna historia miasta i architektury, a także zapoznanie się z podstawami pracy na materiale źródłowym i tworzeniu narracji historycznej.

Warsztat przeznaczony jest dla młodzieży w wieku 13-16 lat. Obowiązują zapisy: link

Organizator: Fundacja Warszawski Pawilon Architektury Zodiak
Partner: Oddział Warszawski SARP

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu działań edukacyjnych w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury
Wydarzenie współfinansuje m.st. Warszawa.
Źródło ilustracji: Warszawa, Spółdzielczy Instytut Wydawniczy "Kraj", Warszawa 1950, s. 49

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: warsztaty
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧