Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Obchodzy urodzin Starówki w DSH - dzień 2

Obchodzy urodzin Starówki w DSH - dzień 2
📅 Data: niedziela, 21 lipca 2013

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


22 lipca 1953 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Traktu Starej Warszawy – I etapu prac na Starówce. Rekonstrukcja objęła zniszczone i wypalone kamienice położone przy Rynku Starego Miasta oraz na ulicach Piwnej i Zapiecek. Odbudowa warszawskiej Starówki była i wciąż jest przedsięwzięciem nie mającym precedensu: kompleksowa rekonstrukcja podważyła jedną z głównych zasad konserwatorskich, polegającą na nieodtwarzaniu zabytków. Odtworzenie historycznego centrum miasta na niespotykaną dotychczas skalę wywołała ostrą krytykę opinii międzynarodowej. Dzisiaj, po 60 latach Stare Miasto jest jednym z najcenniejszych zabytków Warszawy – pomnikiem historii i niekwestionowanym dobrem kultury światowej. Wyrazem uznania dla dokonań polskich konserwatorów było wpisanie w 1980 roku Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W związku z 60. urodzinami Starówki zapraszamy na wydarzenia zatytułowane: Wiek XX na warszawskiej Starówce, w tym pokazy filmowe, spacer i grę miejską.


21 lipca (niedziela)

12.00–16.00, 18.00–20.00 – pokazy filmowe

12.00 – Znajdź różnice – fotogra miejska
Uczestnicy gry – z aparatami fotograficznymi – poszukiwać będą różnic między przedwojenną i odbudowaną po wojnie Starówką – korzystając z archiwalnych zdjęć, planów architektonicznych oraz relacji Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA.

16.00 – w cyklu „W starym kinie” – Ja tu rządzę (fab., 1939, 97’), reż. Mieczysław Krawicz.
Pokaz filmu, którego akcja rozgrywa się na Starówce. Hrabia Józio Lulewicz (Zbigniew Rakowiecki) pewnej nocy, wracając z nocnej „bibki” rozbija szybę w warsztacie szewskim na Starym Mieście. Jest to początek intrygi, gorącego uczucia, które rozgorzało między nim a Joasią, córką szewca (Ina Benita) i – oczywiście – skandalu. Czy matce hrabiego (Mieczysława Ćwiklińska) uda się nie dopuścić do mezaliansu?

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: festiwal


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama