Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Od Szatana do szamanizmu. O polskich upiorach, czyli spotkanie online z Łukaszem Kozakiem

Od Szatana do szamanizmu. O polskich upiorach, czyli spotkanie online z Łukaszem Kozakiem
📅 Data: czwartek, 14 stycznia 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Czy upioryzm jest polskim szamanizmem? Jak żyły osoby, które uważały się za upiory – za życia wyklęte przez swoje społeczności, a po śmierci przez historię? Czym się różni upiór od strzygonia, a ci dwaj od zmory? Jak wreszcie rozpoznać u siebie i sąsiada “znamiona upierstwa”?

Historia naturalna polskiego upiora została opisana przez Łukasza Kozaka w książce pionierskiej, odkrywczej, niekonwencjonalnej, a niekiedy otwarcie prowokującej. Niewątpliwie wzbudzi ona gorącą dyskusję wśród kulturoznawców, etnologów i historyków, stając się przyczynkiem do wielu dalszych badań, interpretacji i polemik. Wzbogacona o doskonale dobrane obrazy Aleksandry Waliszewskiej, napisana przystępnym językiem, dostarczy też z pewnością potężnego zastrzyku inspiracji kulturze popularnej, mocno już znużonej eksploatacją oklepanego wizerunku wampira z filmu i powieści.

Łukasz Kozak za pomocą jednej książki równocześnie powołał do życia “polską szkołę upiorologii” i wyzwolił postać upiora z muzealnej gabloty więżącej go w zbyt wąskiej ramie “wierzeń” czy “demonologii ludowej”. Ukazał polskie plemię strzygoni jako żywych (lub martwych) ludzi w szerokim społecznym i kulturowym kontekście, pozwalając czytelnikom nie tylko poznać ich mentalność, ale zrozumieć realia ich życia, emocje i doświadczenia.

Bio
Łukasz Kozak – mediewista, ekspert w dziedzinie technologii i nowych mediów oraz promocji dziedzictwa kulturowego. Badacz nieoczywistych wątków w historii kultury. Autor prac naukowych i popularyzatorskich, wykładowca. Współtwórca audycji mediewistycznej „Kryzys wieku średniego" (Program 2 Polskiego Radia), kurator programu muzyki dawnej warszawskiego festiwalu Nowe Epifanie. Współpracuje z licznymi instytucjami kultury i ośrodkami naukowymi przy tworzeniu nowych rozwiązań technologicznych dla zbiorów cyfrowych. Prowadzi cieszące się wielką popularnością fanpejdźe na FB – Stare obrazki ze zwierzętami i Discarding Images, na których zamieszcza zdigitalizowane ilustracje ze starych książek przyrodniczych i miniatury ze średniowiecznych manuskryptów. Udowadnia, że mogą one konkurować z najgorętszym medialnym contentem i stanowić inspirację do jak najbardziej współczesnych memów, animacji czy tatuaży.

Transmisja spotkania na Facebookowym profilu >> link

---
Grafika z animacji Kajetana Obarskiego Strzygoń i jak sobie z nim radzić z udziałem Adam Struga, produkcja Instytut Adama Mickiewicza 2019.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧