Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Przewodnik audiowizualny. Warsztaty online dla młodzieży

Przewodnik audiowizualny. Warsztaty online dla młodzieży

reklama
📅 Data: wtorek, 02 marca 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Obrazy i dźwięki, filmy i seriale w Internecie, teledyski, vlogi, TikTok, Instagram i YouTube... Jak odnaleźć się w świecie kultury audiowizualnej, dowiemy się podczas warsztatów dla zorganizowanych grup uczniów w wieku 12-19 lat prowadzonych przez Karola Jachymka. W czasie warsztatów przyjrzymy się rzeczywistości medialnej, zdobywając przy tym umiejętność analizy i krytycznego odbioru nie tylko filmów, ale także innych utworów audiowizualnych.

ℹ Udział w zajęciach:
Zajęcia przewidziane są w formie online – nauczyciel i uczniowie uczestniczą w warsztatach indywidualnie w domu lub w szkole. Warunkiem jest posiadanie przez uczestników i uczestniczki odpowiedniego sprzętu: laptopa, smartfona lub tabletu z dostępem do kamery, mikrofonu i Internetu.

Limit miejsc: 20-25 osób
Czas trwania warsztatów: ok. 2-2,5 godzin
Godziny: 11.00-13.30

🔴 Zapisy: link

Po potwierdzeniu zapisu, najpóźniej na 1 dzień przed terminem planowanych warsztatów, opiekunowie grup otrzymają link, który umożliwi ich klasie dostęp do zajęć.

🗓 Tematy:
✅ Przekazy
W dzisiejszym świecie zewsząd otaczają nas tysiące przekazów audiowizualnych. Jak nie zagubić się wśród tego, co mówią do nas reklamy, vlogi czy niezliczone materiały filmowe oglądane przez nas każdego dnia? W czasie zajęć nauczymy się więc krytycznego odbioru tego typu treści oraz metod, które pozwolą nam skutecznie je analizować.
✅ Media
Korzystanie z mediów społecznościowych stało się bardzo istotną częścią naszej codzienności. Pojawienie się Facebooka, Instagrama czy TikToka wyraźnie wpłynęło również na nasz sposób funkcjonowania w świecie. Podczas warsztatów przyjrzymy się więc historii i specyfice (nowych) nowych mediów, charakterystycznym dla nich praktykom oraz językowi, z pomocą którego się w nich komunikujemy.
✅ Przenikania
Świat mediów cyfrowych w ogromnym stopniu wpływa na całość naszego doświadczenia kulturowego. Tym samym granica pomiędzy językiem gier komputerowych, internetu i social mediów a tradycyjną literaturą czy filmem staje się coraz bardziej płynna. W czasie warsztatów porozmawiamy więc m.in. o zjawisku trans- i intermedialności oraz o tym, w jaki sposób stare i nowe media wzajemnie się przenikają.
✅ Remiksy
Współczesna rzeczywistość medialna to konglomerat (ironicznych) nawiązań, parodii i powtórzeń. Nie bez przyczyny jej metaforą bywa często remiks. Nie tylko zresztą muzyczny. Każdego dnia otaczają nas przecież memy, GIF-y czy tiktoki, które same składają się z niezliczonych cytatów i zapożyczeń. Podczas zajęć przyjrzymy się więc zjawisku intertekstualności oraz nauczymy się w kreatywny sposób wykorzystywać opierające się na niej praktyki medialne.
✅ Manipulacje
Jednym z charakterystycznych doświadczeń ostatnich lat jest rosnąca nieufność wobec mediów. W docierających do nas treściach pojawiają się nie tylko próby manipulacji czy oszustw, ale też dużo bardziej skomplikowane komunikaty, jak na przykład deepfaki, które podważają wręcz naszą wiarę w jakąkolwiek możliwość samodzielnej oceny informacji i wiarygodności źródeł. Podczas warsztatów wspólnie nauczymy się więc tropić tego typu praktyki, aby skuteczniej radzić sobie z otaczającą nas często dezinformacją.

🔴 Szczegółowe informacje dostępne na stronie: link
🔴 Wszystkie tematy i problemy poruszane podczas zajęć są zgodne z podstawą programową i mogą posłużyć jako rodzaj wstępu i przygotowania do matury lub egzaminu kończącego edukację w szkole podstawowej.

👤 Prowadzący:
Karol Jachymek – kulturoznawca, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS. Współtwórca i wykładowca School of Ideas – nowoczesnego kierunku służącego projektowaniu innowacji społecznych i biznesowych. Ekspert w obszarze edukacji, kultury młodzieżowej, zmian generacyjnych, komunikacji w (nowych) nowych mediach i trendów w popkulturze. Prowadzi szkolenia dla młodzieży i dorosłych z zakresu edukacji medialnej, (pop)kulturowej i filmowej, a także myślenia projektowego i tworzenia innowacji społecznych. Współpracuje m.in. z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Against Gravity, Fundacją Szkoła z Klasą, Uniwersytetem Dzieci, Filmoteką Szkolną, Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej, KinoSzkołą i Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Autor książki „Film – ciało – historia. Kino polskie lat sześćdziesiątych”.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę