Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

"America is Not Ready for This" - pokaz filmu Karola Radziszewskiego i spotkanie z artystą

"America is Not Ready for This" - pokaz filmu Karola Radziszewskiego i spotkanie z artystą
📅 Data: czwartek, 12 marca 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski ul. Jazdów 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W spotkaniu udział wezmą: Dorota Monkiewicz, Karol Radziszewski, Wojciech Szymański
Prowadzenie: Adam Mazur

12 marca 2015, godz. 18.00, Sala KINO.LAB
Wstęp wolny. Wydarzenie towarzyszące wystawie "Natalia LL. Secretum et Tremor"

Okrzyknięta klasyczką sztuki polskiej Natalia LL nie przestaje inspirować, ale także irytować i publiczność i krytyków. Wystawa "Natalia LL. Secretum et Tremor" jest okazją do dyskusji o hołdzie złożonym artystce przez Karola Radziszewskiego. Dobrze znany w środowisku sztuki film "America is Not Ready for This" przez niektórych odbierany jest jako rzeczowy zapis dokumentalny, a przez innych jako ironiczny komentarz do twórczości fascynującej młodego artystę gwiazdy. Pokazowi filmu towarzyszy spotkanie, podczas którego zaproszeni goście spróbują ustalić, jaką diagnozę zachodniego świata sztuki prezentuje Radziszewski, co film mówi o art worldzie PRL, a wreszcie – czy działanie artystyczne może zastąpić badania podstawowe.

Inspiracją i punktem wyjścia dla filmu był pobyt stypendialny Natalii LL w Nowym Jorku w 1977 roku. Trzydzieści cztery lata później Karol Radziszewski postanawia wyruszyć w podróż do Ameryki, aby spotkać się z twórcami i galerzystami, których wówczas poznała artystka.

Mając zaledwie kilka czarno-białych fotografii oraz wynotowane z opowieści Natalii LL nazwiska, Radziszewski rozpoczyna artystyczne śledztwo. Rozmawia z artystami – Mariną Abramović, Vitem Acconcim, AA Bronsonem, Carolee Schneemann, galerzystą Antoniem Homemem, krytykiem Douglasem Crimpem oraz Mariem Montezem, gwiazdą filmów Warhola. Rozmówcy przywołują atmosferę Nowego Jorku lat 70., dając obraz tego, z czym Natalia LL mogła się wówczas skonfrontować. Analizują też, na co Ameryka była wtedy gotowa.

Karol Radziszewski – twórca filmów, fotografii, instalacji, autor projektów interdyscyplinarnych. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Wydawca i redaktor naczelny magazynu "DIK Fagazine". Laureat Paszportu Polityki (2009). Jego prace były pokazywane m.in. w Kunsthalle Wien, New Museum w Nowym Jorku, Cobra Museum w Amsterdamie, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Współczesnym Wrocław, Muzeum Narodowym w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowskio raz na biennale PERFORMA 13 w Nowym Jorku, 7. Göteborg Biennale, 4. Prague Biennale, New York Photo Festival i 15. Biennale Sztuki Mediów WRO.

Adam Mazur – krytyk, kurator, historyk sztuki i amerykanista. Wykłada na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W latach 2002–2013 pracował w CSW Zamek Ujazdowski. Obecnie z Jakubem Banasiakiem i Karoliną Plintą prowadzi magazyn "Szum".

Dorota Monkiewicz – historyczka, krytyczka i kuratorka sztuki, od 2011 roku dyrektorka Muzeum Współczesnego Wrocław. Prezes Sekcji Polskiej AICA w latach 2003–2009. Jako kuratorka zajmowała się sztuką konceptualną, feministyczną i krytyczną (była m.in. kuratorką pierwszych w Polsce retrospektywnych wystaw Ewy Partum i Zbigniewa Libery). Obecnie pracuje wraz z zespołem nad przekrojową prezentacją wrocławskiej sceny awangardowej. Premierowy pokaz wystawy "Dzikie pola. Historia awangardowego Wrocławia" będzie miał miejsce w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w czerwcu bieżącego roku.

Wojciech Szymański – adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Niezależny kurator i krytyk sztuki; członek AICA, autor kilkudziesięciu tekstów naukowych i krytycznych, kurator kilkunastu wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz projektów artystycznych. Współpracował m.in. z Martą Deskur, Janiną Kraupe-Świderską, Pauliną Ołowską, Joanną Rajkowską, Karolem Radziszewskim i Łukaszem Skąpskim. Aktualnie w ramach grantu podoktorskiego, przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki, prowadzi badania nad wizualnością i pamięcią I wojny światowej pt. "Obrazy (z) Wielkiej Wojny. Sposoby reprezentacji Wielkiej Wojny 1914–1918 w sztuce w Polsce".

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧