Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Przedwojenna kolekcja TZSP | Spotkanie wokół książki Romana Olkowskiego

Przedwojenna kolekcja TZSP | Spotkanie wokół książki Romana Olkowskiego
📅 Data: wtorek, 27 kwietnia 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Przedwojenna kolekcja Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
Spotkanie wokół książki Romana Olkowskiego „Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860–1940, 1948). Zarys historyczny i katalog zbiorów”, wydanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

📍 transmisja na facebooku i kanale YouTube Zachęty >> link

uczestnicy dyskusji:
Roman Olkowski — autor, starszy kustosz, kierownik Działu Zbiorów w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
dr Jolanta Miśkowiec — zastępca Dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKDNiS
dr hab. Agnieszka Rosales-Rozdriguez — adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, kurator Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie
dr hab. Gabriela Świtek — kierownik Katedry Teorii Sztuki Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego

Zapraszamy na spotkanie autorskie wokół książki Romana Olkowskiego — pierwszej publikacji prezentującej historię i dawne zbiory Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, jednej z najważniejszych instytucji artystycznych w Polsce.

Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych powołano w 1860 roku — w czasie zaborów — dla popularyzacji sztuk pięknych oraz pomocy artystom. Od roku 1900 siedzibą instytucji był zaprojektowany przez Stefana Szyllera gmach przy placu Małachowskiego, gdzie obecnie mieści się Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości warszawska Zachęta pozostała kluczowym miejscem na artystycznej mapie kraju. Najważniejsze osoby w państwie bywały na wystawach organizowanych przez TZSP, a krytycy sztuki żywo dyskutowali o prezentowanych na nich dziełach. Kres istnienia TZSP przyniosła II wojna światowa. W 1945 roku zbiory, które przetrwały wojnę, zostały przekazane do Muzeum Narodowego w Warszawie, a nazwa Zachęta utożsamiana była już tylko z dawną siedzibą Towarzystwa. Wiele dzieł z przedwojennych zbiorów TZSP zaginęło w wyniku działań wojennych i do dziś pozostaje poszukiwanymi stratami wojennymi.

Opracowanie Romana Olkowskiego, zawierające zarys historyczny i katalog zbiorów Towarzystwa, jest nieocenionym źródłem do badań nad polskimi stratami wojennymi, a zgromadzone w publikacji informacje — oparte na analizie źródeł oraz materiał fotograficzny — mogą przyczynić się do rozpoznania i odzyskania zaginionych dzieł ze zbioru TZSP.

Wydawcą publikacji jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jednym z priorytetowych zadań resortu jest poszukiwanie i odzyskiwanie dóbr kultury utraconych w wyniku II wojny światowej, zabytków skradzionych i bezprawnie wywiezionych za granicę oraz popularyzowanie tematyki strat wojennych i restytucji. Zajmuje się tym Wydział ds. Restytucji Dóbr Kultury w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych.

publikacja:
Roman Olkowski, „Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860–1940, 1948). Zarys historyczny i katalog zbiorów”, t. 1–3, Warszawa 2020, wyd. MKiDN

o autorze:
Roman Olkowski — absolwent historii Uniwersytetu Gdańskiego i Podyplomowego Studium Muzealniczego na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1995–2013 pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie, w 2010 r. objął stanowisko specjalisty ds. badania proweniencji muzealiów, do marca 2012 na stanowisku zastępcy głównego inwentaryzatora. Od maja 2013 r. pracownik Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku na stanowisku kustosza i kierownika Działu Zbiorów. Autor artykułów z zakresu badania proweniencji dzieł sztuki publikowanych w „Muzealnictwie”, „Adlojadzie” i „Rocznikach Sztuki Śląskiej”. Współpracownik MKDNiS w sprawach odzyskiwania dzieł sztuki.

organizatorzy wydarzenia:
Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych

zdjęcie w tle: Danuta Matloch

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę