Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

ŚPIEWNIK DOMOWY / Stanisław Moniuszko - ONLINE

ŚPIEWNIK DOMOWY / Stanisław Moniuszko - ONLINE

reklama
📅 Data: środa, 05 maja 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Wydarzenie online z okazji obchodów 202. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.
Materiał będzie dostępny na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej od 5 maja od godziny 19.00 do 9 maja 2021 do końca dnia >> link

Stanisław Moniuszko – „ojciec polskiej opery narodowej”, wieszcz, zasłużony pedagog, kompozytor, któremu nadano wiele zaszczytnych tytułów. Lecz poza niezwykle aktywną działalnością zawodową, wiódł przecież szczęśliwe życie rodzinne. A że radość czerpał z muzyki, to i tą duchową rozkoszą pragnął dzielić się z narodem. Stąd też już jako niespełna dwudziestoletni młodzieniec począł pisać pieśni – na różnym poziomie wykonawczej trudności – przeznaczone do wykonywania w domu. Wiedział bowiem doskonale, że zespołowe muzykowanie buduje wspólnotę, a pięknie ułożone polskie strofy – kierują myśli ku sprawom ojczyzny.
„Śpiewnik mój zawierać będzie zbiór śpiewów na jeden głos z towarzyszeniem fortepianu. Wiersze starałem się wybierać z najlepszych naszych poetów (…)”.
Tak Moniuszko zapowiadał wydanie pierwszego Śpiewnika domowego, który ostatecznie ukazał się w Wilnie w 1843 roku. Za życia Moniuszki opublikowanych zostało sześć zeszytów, natomiast sześć kolejnych wydano już po śmierci artysty – w sumie pomieściło się w nich 267 pieśni. To tę właśnie twórczość miał zapewne na myśli Aleksander Poliński, gdy pisał, iż Moniuszko jest „skromnym lirnikiem wioskowym”, który „najpiękniej mówił tylko po polsku”. Kompozytor ten wszak doskonale potrafił dostrzec piękno ludowej prostoty oraz naturalną melodię zaklętą w poetyckim tekście.
Bogactwo różnorodności utworów ułożonych przez Moniuszkę pobudza wyobraźnię. Polska Opera Królewska pragnie nawiązać do XIX-wiecznej praktyki domowego muzykowania i zaprosić Państwa na spotkanie przy fortepianie. Zabrzmią powszechnie lubiane melodie, ale i pieśni mniej znane. Lekkie, wpadające w ucho kompozycje, zabarwione zostaną intrygującą opowieścią. Pieśni bowiem są dobrane tak, by tworzyć cudną miłosną historię, ułożoną przez śp. Andrzeja Strzeleckiego – znakomitego reżysera, aktora i satyryka.

Wydarzenie pod Mecenatem Grupy PZU i Grupy LOTOS

SCENARIUSZ, REŻYSERIA ANDRZEJ STRZELECKI
KOSTIUMY I REKWIZYTY MARLENA SKONECZKO
PROJEKCJE MAREK ZAMOJSKI
REALIZACJA ŚWIATEŁ PIOTR RUDZKI
ASYSTENT REŻYSERA AGNIESZKA KOZŁOWSKA
INSPICJENT DOROTA LACHOWICZ

✅ OBSADA:
ANDRZEJ STRZELECKI NARRATOR
JUSTYNA RECZENIEDI
ROBERT SZPRĘGIEL
MATEUSZ ZAJDEL
WITOLD ŻOŁĄDKIEWICZ
KRZYSZTOF TRZASKOWSKI FORTEPIAN

📍Teatr Królewski w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Materiał będzie dostępny na kanale YouTube Polskiej Opery Królewskiej od 5 maja od godziny 19.00 do 9 maja 2021 do końca dnia >> link

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę