Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Kryminał rozumu

Kryminał rozumu
📅 Data: wtorek, 04 maja 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


We wtorek, 4 maja o godz. 18 Konstanciński Dom Kultury zaprasza na spotkanie online z filozofem, literaturoznawcą, tłumaczem i eseistą dr. hab. nauk humanistycznych Jakubem Momro „Kryminał rozumu - Stanisław Lem i problem poznania”.

Wykład w ramach obchodów Roku Stanisława Lema pod hasłem „Ale kosmos!” odbędzie się na Facebooku Konstancińskiego Domu Kultury >> link

Jedną z pierwszych powieści Stanisława Lema jest Śledztwo, opowieść osadzona w latach 50. ubiegłego stulecia, subtelnie grająca z konwencją gatunkową oraz z estetyką noire. Można go czytać zarówno jako kryminał, w którym tajemnica śmierci staje się łamigłówką poznawczą. Ale ciekawsza wydaje się inna perspektywa. Śledztwo to przebrane w szaty misternie złożonej fabuły dochodzenie nie tyle kto, zabił, ale czym jest prawda i jaka prawda wyłania się z naszych poznawczych procedur. Lem pyta nie tylko o to, czy prawdę konstruujemy, czy ją odkrywamy, ale też o to, czy istnieje jakaś zasada, łącząca nasze teorie i systemy z tym, co faktycznie rzeczywiste. Kilkadziesiąt lat później, powstaje Golem XIV. To krótka książka-esej, w której główną postacią jest mgławicowa sztuczna inteligencja, zdolna do posługiwania się wszystkimi algorytmami, językami symbolicznymi i naturalnymi, ale przede wszystkim to projekcja naszych fantazji o granicach poznania – nie tylko Innych, pochodzących z innych cywilizacji, lecz granic życia jako takiego, komórkowego, molekularnego i ewolucyjnego. - Tak oto kryminał o racjonalności łączy się z monologiem osobliwego bytu sytuującego się poza naszym wyobrażeniem na temat życia. W obu książkach Lem zadaje pytania, jak nikt inny – do udziału w spotkaniu zachęca Jakub Momro.

Konstanciński Dom Kultury przygotował na ten rok wiele kosmicznych atrakcji nawiązujących do twórczości najwybitniejszego polskiego pisarza fantastyki naukowej. Cykl różnorodnych wydarzeń pod hasłem: „Ale kosmos!” to zarówno wydarzenia online, jak i stacjonarne, skierowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych. Szczegóły na Facebooku KDK oraz na hugonowka.pl.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧