Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Malarze czytają „Balladynę”

Malarze czytają „Balladynę”

reklama
📅 Data: czwartek, 06 maja 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Wyklad otwarty dr Urszuli Makowskiej
Malarze czytają „Balladynę”

Balladyna jest dziś najbardziej znanym dramatem Słowackiego. Poeta poniekąd przewidział to, wyobrażając sobie „chłopka bogatego, z rodziną już czytać umiejącą – za sto lat”, którego „ten utwór bawi […] jak baśń, a razem uczy jakiejś harmonii i dramatycznej formy”. Nie znaczy to jednak, że Balladyna jest dziełem nieskomplikowanym. W liście do Zygmunta Krasińskiego z lipca 1843 r. Słowacki pisał: „znasz Balladynę, gdzie jest dziesięć tysięcy celów – i tyleż prawie narzędzi, gdzie wszystko odbywa się i przez kolosalne figury, i przez wymoczki w kropelce wody zamknięte”. Owo bogactwo dzieła i jego wielowymiarowość pozwalały je czytać na różne sposoby. I właśnie tak – bardzo rozmaicie – czytali Balladynę malarze. Ślad ich lektury został utrwalony w stosunkowo licznych obrazach (z lat 1859–1939), z których część zachowała się do dzisiaj lub jest znana z reprodukcji. Jednak tylko niektóre z tych prac prowokują do przeczytania dramatu na nowo, zwracając uwagę na jego nieoczywiste aspekty. Tym najciekawszym obrazom i interpretacjom warto więc poświęcić szczególną uwagę.

Urszula Makowska, historyczka sztuki. Pracuje w zespole autorsko-redakcyjnym Słownika artystów polskich i obcych w Polsce działających... w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk; od 1994 r. współpracuje jako autor haseł z Allgemeines Künstler-Lexikon. Zajmuje się sztuką polską XIX i pierwszej połowy XX w., kierując uwagę zwłaszcza na jej relacje z literaturą i z innymi dziedzinami (medycyna, folklor, teatr); interesuje się także kulturą popularną jako obszarem recepcji wielkich dzieł. Publikuje artykuły w tomach zbiorowych i czasopismach („Konteksty”, „Teksty Drugie”, „Ikonotheka”, „Schulz / Forum”, „Prace Filologiczne”, „Kwartalnik Filmowy”).

Transmisja na YouTube >> link

W ramach projektu Ośrodka Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych " Dwustulecie polskiego romantyzmu" realizowanego dzięki pomocy MKDiS z programu Edukacja kulturalna

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę