Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

„Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością”. Spotkanie z Rafałem Matyją

„Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością”. Spotkanie z Rafałem Matyją

reklama
📅 Data: czwartek, 10 czerwca 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Wydawnictwo Karakter oraz Instytut Reportażu zapraszają na spotkanie o książce „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością”. Z Rafałem Matyją porozmawiają Paweł Hałat i Marta Karpińska.

Transmisja na Facebookowym profilu >> link

W głośnej książce „Wyjście awaryjne” autor postulował, by opowiedzieć naszą historię na nowo – nie przez pryzmat podbojów i powstań, ale budowy miast, tworzenia instytucji, ewolucji stylu życia. Nie tylko z perspektywy Warszawy, ale też Śląska, Pomorza czy Małopolski. Dopiero takie ujęcie, zdecentralizowane i skupione na modernizacji, pozwoli nam lepiej zrozumieć miejsce, w którym żyjemy, i to, kim jesteśmy.
W nowej książce Rafał Matyja podejmuje rzucone przez siebie wyzwanie. I opowiada fascynującą historię naszych ziem, ze szczególnym uwzględnieniem miast, w kontekście rozwoju całej Europy. Czerpie z setek trudno dostępnych źródeł, zestawia dane, pozwala wyobrazić sobie, jak tworzyły się zręby nowoczesności i jak wpływało to na codzienne życie mieszkańców – od rewolucyjnego wynalazku dyliżansu po szybką kolej, od organizacji poczty po informatyzację. Równolegle z opowieścią historyczną, obfitującą w barwne, nieraz zdumiewające przykłady, autor rozwija metarefleksję nad tym, co w największym stopniu odcisnęło piętno na nas jako społeczeństwie i sposobie, w jaki postrzegamy państwo.

Rafał Matyja - politolog i publicysta, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego". Napisał m.in.:2014–2015 a przemiany elit politycznych Trzeciej Rzeczpospolitej (2016, wspólnie z Błażejem Sajdukiem), Rywalizacja polityczna w Polsce (2013), Konserwatyzm po komunizmie (2009) i Państwo, czyli kłopot (2009).
Paweł Hałat - geograf, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorant w Instytucie Spraw Publicznych UJ. Prezes krakowskiego stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Brał udział w opracowaniu licznych strategii rozwoju lokalnego i regionalnego, studiów wykonalności, programów rewitalizacji oraz analiz społeczno-ekonomicznych i przestrzennych. Autor i współautor opracowań i publikacji dotyczących przestrzeni, polityki miejskiej i regionalnej.

Marta Karpińska- historyczka sztuki, redaktorka kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”, kuratorka wystaw architektonicznych. Członkini zarządu Fundacji Instytut Architektury, zaangażowana w projekty wydawnicze, wystawiennicze i edukacyjne FIA od 2013 roku. W Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury, zaangażowana w projekty wydawnicze, wystawiennicze i edukacyjne FIA od 2013 roku. Autorka monografii krakowskiego architekta Wacława Nowakowskiego (2015), współautorka i współredaktorka monografii Witolda Cęckiewicza (2015), współredaktorka książki: Teksty modernizmu. Antologia polskiej teorii i krytyki architektonicznej 1918-1981 (2018). Redaktorka prowadząca polskiego wydania książki Reiniera de Graafa Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji (2019).

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę