Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Elementarz polskiej kultury. O starych i nowych wyzwaniach polskiego teatru

Elementarz polskiej kultury. O starych i nowych wyzwaniach polskiego teatru

reklama
📅 Data: poniedziałek, 21 czerwca 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Nowy Teatr, Madalińskiego 10/16 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Elementarz polskiej kultury. O starych i nowych wyzwaniach polskiego teatru. Spotkanie z Piotrem Gruszczyńskim.
🔹 21 czerwca 2021, 19:00
🔹 Piotr Gruszczyński, Karol Szafraniec
🔹 Foyer Nowego Tetaru
🔹 Wstęp wolny, wejściówki do odbioru w kasie na 30 minut przed rozpoczęciem

Rozmowa wokół książki "Elementarz polskiej kultury" Ewy Solarz, Małgorzaty Miśkowiec i Karola Szafrańca. Publikacja przybliża 44 polskich postaci z 11 dziedzin artystycznych, które w ciągu ostatniego stulecia odniosły znaczący sukces międzynarodowy. Poza walorem edukacyjnym, książka prowokuje do zadawania pytań na temat charakteru rodzimej kultury i jej relacji ze światem.
Podczas spotkania z Piotrem Gruszczyńskim spróbujemy przyjrzeć się jeszcze raz opisanym w książce czołowym polskim twórcom teatralnym. Czym przyciągali zagranicznych odbiorców i czy ich dziedzictwo wciąż jest atrakcyjne, a może stanowi już jedynie obciążenie? Porozmawiamy też o tym, jakie miejsce w polskim teatrze zajmują dziś działania Krzysztofa Warlikowskiego oraz czym różni się ich odbiór w kraju i poza nim. Zastanowimy się wreszcie, jak, zdaniem Gruszczyńskiego - teoretyka, który stał się praktykiem, zmienił się polski teatr w ciągu osiemnastu lat od napisania przez niego słynnych "Ojcobójców".

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Wytwórnia.
Spotkanie w Nowej Księgarni jest częścią cyklu rozmów „Elementarz polskiej kultury” odbywającego się w księgarniach stacjonarnych w całej Polsce. Każde ze spotkań poświęcone jest innej dziedzinie kultury - polskiej literaturze, grafice, malarstwu i rzeźbie, filmowi, muzyce, teatrowi, fotografii, architekturze i kulturze popularnej – a gośćmi Autorów książki Karola Szafrańca, Małgorzaty Miśkowiec i Ewy Solarz będą eksperci i osobowości polskiej kultury.

Piotr Gruszczyński, dramaturg, krytyk teatralny, wicedyrektor ds. programowych w Nowym Teatrze. W 1989 ukończył teatrologię na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pisał recenzje teatralne dla takich pism jak: Tygodnik Powszechny, Res Publika Nowa, Dialog. Współpracował z Programem II Polskiego Radia oraz Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Dialog we Wrocławiu. W 2003 roku wydał zbiór esejów i wywiadów Ojcobójcy. Młodsi zdolniejsi w teatrze polskim, nominowany do Nagrody Literackiej Nike. W latach 2005 – 2008 był kierownikiem dramaturgicznym TR Warszawa. W roku 2007 ukazał się zbiór jego rozmów z Krzysztofem Warlikowskim pt. Szekspir i uzurpator. Współpracuje jako dramaturg z Mariuszem Trelińskim przy realizacji jego oper. Od 2008 roku jest dramaturgiem Nowego Teatru. Pracował z Krzysztofem Warlikowskim przy adaptacji tekstów mi. in. (A)pollonii, Opowieści afrykańskich według Szekspira, Kabaretu warszawskiego, Francuzów, Odysei Historii dla Hollywoodu. Jest wykładowcą Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i SWPS.
Karol Szafraniec, kulturoznawca-filmoznawca, edukator filmowy, kurator. Absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ. Prowadzi zajęcia edukacyjne z zakresu kultury audiowizualnej - zarówno autorskie, jak i będące częścią ogólnopolskich projektów. Podwójny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Prelegentów Filmowych 2011 (Nagroda Główna, Nagroda Publiczności), nominowany do nagrody PISF 2017 w kategorii „edukacja filmowa”. Pomysłodawca i kurator interdyscyplinarnych projektów kulturalnych, m.in. "Antonisz. Interpretacje", Festiwal Sztuk Wizualnych "Relacje". Tworzy podcast „Audio/Wizualny”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę