Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Kobiety Warszawy | Warszawskie salony arystokratek w XVIII wiek

Kobiety Warszawy | Warszawskie salony arystokratek w XVIII wiek

reklama
📅 Data: czwartek, 15 lipca 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Elektrownia Powiśle, Dobra 42 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Zapraszamy do Elektrowni Powiśle na cykl wykładów dr Jarosława Pietrzaka, które skupione będą wokół inspirujących historii warszawskich kobiet.

❗️ Wykłady są bezpłatne i odbywają się w Elektrowni Powiśle (The Market, -1) ❗️

Dr Jarosław Pietrzak:
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej (Instytut Historii i Archiwistyki, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie). Autor rozprawy doktorskiej: Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) - życie i działalność (Warszawa 2016 r.) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych pod redakcją. Zainteresowania badawcze związane historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich, oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

👉🏻 Warszawskie salony arystokratek w XVIII wiek
Czwartek, 15 lipca, godz. 18:30

Barbara z Duninów Sanguszkowa, Anna ze Scypionów Szaniawska, Izabela z Poniatowskich Branicka.... Imiona dostojnych magnatek żyjących w XVIII wieku można wymieniać, jak w niekończącej się litanii. Wzrastająca pozycja kobiet w nieformalnych układach politycznych, w animacji życia społecznego oraz w roli szerzycielek kultury francuskiej, uczyniła z nich odpowiedzialne za oświeceniowe przemiany w Polsce. Środowiskiem, gdzie dyskutowano o nowinkach politycznych, gospodarczych, filozoficznych, literackich oraz zapraszano ważnych luminarzy nauki stały się salony. Jaka była ich geneza i tradycja w Polsce? Gdzie w Warszawie skupiały się wybitne umysły pod przewodem pań oraz jakie skutki przynosiły dysputy? O tym wszystkim dowiecie się Państwo na ostatnim spotkaniu z cyklu „Kobiety Warszawy”.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę