Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

HISTORIE FILMU AWANGARDOWEGO | MAYA DEREN

HISTORIE FILMU AWANGARDOWEGO | MAYA DEREN

reklama
📅 Data: wtorek, 06 lipca 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 21:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Plac Defilad (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacja Oko na Kino, Plac Defilad, Teatr Studio, Bar Studio oraz Miasto Stołeczne Warszawa zapraszają na pierwszy pokaz filmowy z cyklu Historie Filmu Awangardowego.

📽 MAYA DEREN 📽
Maya Deren jest określana jako najbardziej wpływowa reżyserka w historii kina. Urodzona w Kijowie w 1917 roku, stała się kluczową postacią amerykańskiej awangardy po II wojnie światowej. Stosowane przez nią strategie odnajdziemy dziś w wielu pracach feministycznych reżyserek.

Program wieczoru:
▪️ godz. 21.00 – wprowadzenie, prof. Małgorzata Radkiewicz
▪️ godz. 21.30 – pokazy filmów:
🎬 „Sieci popołudnia”, reż. Maya Deren i Alexander Hammid (1943), 14‘
🎬 „Rytuał w przetworzonym czasie”, reż. Maya Deren (1946), 14‘
🎬 „W zwierciadle Mai Deren“, reż. Martina Kudláček (2002), 104‘

📅 KIEDY: wtorek 6 lipca | godz. 21.00
📍 GDZIE: Plac Defilad w Warszawie
🎫 BILETY: wstęp bezpłatny

Punktem wyjścia cyklu Historie Filmu Awangardowego jest opublikowana niedawno przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie książkowa antologia „Historie filmu awangardowego”. Trzy wieczory poświęcone będą kolejno twórczości Mai Deren, Jonasa Mekasa oraz Josepha Beuysa. Każdą projekcję poprzedzą krótkie prelekcje wygłoszone przez znawców i badaczki kina oraz sztuk wizualnych. Kuratorami przeglądu są Gabriela Sitek (Fundacja Oko na Kino) oraz Łukasz Ronduda (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie).
Cyklem spotkań filmowych Muzeum powraca pod Pałac Kultury i zapowiada Kinomuzeum na placu Defilad, otwierające się w 2023 roku wraz nową siedzibą MSN-u.

O filmach:

🎬 „W zwierciadle Mai Deren“ (‘In the Mirror of Maya Deren‘)
Dokumentalny film Martiny Kudláček jest próbą przedstawienia świata wewnętrznego i inspiracji legendarnej reżyserki, Mai Deren. Koncentruje się na tematach: sztuce filmowej, choreografii, tańcu, rytuale, wudu. Kudlácek pragnąc przybliżyć personę Mai Deren, przywołuje wypowiedzi twórczyń i twórców, towarzyszących Deren za życia. Przewodnikami po jej pracach są m.in. Stan Brakhage, Jonas Mekas, Katherine Dunham, Alexander Hammid i Teiji Ito.
Kudláček prezentuje unikatowy materiał filmowy, zdjęcia oraz materiały (wydruki, materiały produkcyjne), które w „W zwierciadle Mai Deren” zostały po raz pierwszy upublicznione szerokiej publiczności. Nowojorski kompozytor i muzyk John Zorn wniósł do obrazu wspaniałą partyturę muzyczną.

🎬 „Sieci popołudnia” (‘Meshes of the Afternoon‘)
Film stworzony przez Mayę Deren we współpracy z jej mężem Alexandrem Hammidem to jedno z kluczowych osiągnięć amerykańskiego kina awangardowego. „Sieci popołudnia” uważa się za prototyp kina feministycznego. Seria onirycznych obrazów, wśród których wykorzystane zostały symbole: klucz, lustro i nóż, odczytywana jest jako proces kształtowania się kobiecej tożsamości.

🎬 „Rytuał w przetworzonym czasie“ (‘Ritual in Transfigured Time‘)
Już tytuł filmu jest nawiązaniem do rytualnych praktyk religijnych, a zarazem przejścia jednostki z jednego stanu w drugi. W pierwszej części filmu widzimy kobietę (gra ją Maya Deren), która zwija wełnę w swoistym transie oddanym za pomocą zwolnionego tempa kamery. W kolejnej przenosimy się na bankiet, którego uczestnicy wykonują gesty utrzymane w tanecznym rytmie. Deren zaznaczała, że interesowała ją emocjonalna ciągłość ruchu różnych osób. W filmie obok Mai Deren występują m.in. Rita Christiani i Anaïs Nin.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę