Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

COVID-19 i PIMS u dzieci – epidemia powikłań w pandemii zakażeń

COVID-19 i PIMS u dzieci – epidemia powikłań w pandemii zakażeń

reklama
📅 Data: środa, 28 lipca 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
PIMS, czyli dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny powiązany z COVID-19 (ang. Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome), to rzadka, lecz groźna choroba występująca u dzieci kilka tygodni po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Została wykryta już na samym początku pandemii w kwietniu 2020 roku w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę pierwsze objawy (gorączka, ból brzucha z biegunką i nudnościami, wysypka, zapalenie spojówek), trudno ją odróżnić od zwykłej infekcji. Jednak badania kliniczne dowodzą, że rozwój PIMS powoduje poważne powikłania, m.in. w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i odpowiednie leczenie szpitalne.

🔎 Kiedy w maju 2020 pierwsze przypadki PIMS zaobserwowano w Polsce, grupa lekarzy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zainicjowała projekt badawczy MOIS-CoR (ang. Multiorgan Inflammatory Syndrome COVID-19 Related), którego celem jest poznanie nowej choroby i opracowanie metod jej leczenia. W ramach projektu realizowany jest krajowy rejestr zachorowań na PISM, a w pracach bierze udział zespół naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego, którym kieruje dr Catherine Suski-Grabowski.
Zapraszamy na spotkanie z koordynatorkami badań MOIS-CoR w Polsce dr Kamilą Ludwikowską i dr Magdalena Okarską-Napierałą. Spotkanie poprowadzi dr Aneta Afelt.

🟡 dr Aneta Afelt – specjalistka w dziedzinie geografii zdrowia, konsultantka ds. COVID-19 przy Europejskiej Radzie ds. Badań Naukowych (ERC), członkini interdyscyplinarnego zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk. Pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM), zajmuje się analizą sytuacji epidemiologicznej w kraju i na świecie.
🟡 dr n. med. Kamila Ludwikowska – pediatra z doświadczeniem klinicznym i naukowym w dziedzinie chorób zakaźnych dziecięcych i wakcynologii, lekarka i nauczycielka akademicka w Klinice i Katedrze Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, współtwórczyni i koordynatorka Ogólnopolskiego Rejestru Chorób Zapalnych u Dzieci – Badanie MOIS-CoR. Członkini European Society for Paediatric Infectious Diseases, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego.
🟡 dr n. med. Magdalena Okarska-Napierała – pediatra, pracuje w Klinice Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, współtwórczyni i koordynatorka Ogólnopolskiego Rejestru Chorób Zapalnych u Dzieci – Badanie MOIS-CoR. Wykłada na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, jest autorką licznych publikacji w dziedzinie pediatrii chorób zakaźnych oraz członkinią European Society for Paediatric Infectious Diseases i Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Transmisja na YouTube >> link

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!