Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wykłady: Czas na sztukę!

Wykłady: Czas na sztukę!
📅 Data: wtorek, 21 grudnia 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 13:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Powyższy cykl zajęć powstał z myślą o seniorach oraz wszystkich, którzy interesują się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Zapraszamy na wykłady i zachęcamy do skorzystania z kart pracy, pomocnych w interpretacji dzieł sztuki.

❗ Karta pracy dostępna w punkcie informacji od godz. 12.00
📌 Gmach Główny MNW, Kino Muz
🎟 Wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne są online ( link ) i w kasie w dniu wykładu od godziny 11.00

📅 HARMONOGRAM SPOTKAŃ 📅

5 października
W kryzie i wamsie – moda hiszpańska na obrazach z kolekcji MNW / dr Magdalena Bialic
Był taki okres w historii, gdy każdy, kto chciał wyglądać modnie ubierał się w stylu hiszpańskim. Stroje hiszpańskie nie były ani wygodne, ani praktyczne, za to bogate, ekstrawaganckie i imponujące, co doskonale widać na obrazach ze zbiorów MNW.

12 października
Dobrana para / Monika Miżołębska
Kilkaset lat temu małżeństwa zawierane z miłości stanowiły prawdziwą rzadkość. Jednym z takich niezwykłych przykładów było małżeństwo Sobieskich. Marysieńka słynęła z olśniewającej urody, niezwykłej w XVII wieku dbałości o higienę i wielkiego wpływu, który wywierała na swego królewskiego małżonka.

19 października
Igrzyska śmierci – sport w świecie starożytnym / dr Paulina Komar
Sport w świecie greckim to przede wszystkim igrzyska na cześć bogów. Podczas ich trwania Grecy uprawiali biegi, boks, zapasy czy skok w dal, ale najbardziej widowiskowe były wyścigi rydwanów. W świecie rzymskim za to walki gladiatorów były prawdziwymi igrzyskami śmierci. Porozmawiamy o różnych wizjach rywalizacji sportowej w starożytności.

26 października
Powiedz mi na czym siedzisz, a powiem ci kim jesteś / Romualda Radwańska
Siedzisko, zydel, taboret, krzesło, fotel – nie zauważamy ich obecności, chociaż w pozycji siedzącej spędzamy każdego dnia wiele godzin. Czy łatwo je zaprojektować? Czy można zasłynąć modelem krzesła? Podczas spotkania poznamy „Gnu”, „Lemminga”, „Essexa”, „Ploppa” czy „Yacht” oraz sylwetki artystów, którzy je stworzyli: Tomasza Rygalika, Aleksandra Kuczmę, Oskara Ziętę i Agatę Kulik-Pomorską oraz Pawła Pomorskiego.

2 listopada
Nokturny, czyli co widać, kiedy jest ciemno? / Paweł Bień
Nokturny mogą kojarzyć nam się przede wszystkim z muzycznymi miniaturami Chopina czy impresjonistycznymi dziełami orkiestrowymi Debussy’ego, ale pomysł prac mających za temat magię nocy i urok księżycowego światła doceniali również malarze. Przyjrzyjmy się mistrzowskim nocnym pejzażom malowanym m. in. przez Pankiewicza, Chełmońskiego, Gierymskiego, ale także... Cypriana Kamila Norwida.

9 listopada
Czytając Tripplina / Wioletta Cicha
Z jednego z portretów autorstwa Józefa Simmlera spogląda uważnie elegancko ubrany mężczyzna z okazałymi bokobrodami. Jest opanowany, spokojny, chociaż za jego plecami widoczne są żaglowce gwałtownie miotane wzburzonymi falami. Ten mężczyzna to Teodor Tripplin, lekarz, podróżnik i pisarz. Przypomnijmy tę postać, przywołajmy jego twórczość.

16 listopada
Żupan, kontusz, pas słucki, pas lity – strój polski, prawda i mity / Paweł Masłowski
Czy to możliwe, by Andrzej Kmicic i Sędzia Soplica nosili się dokładnie tak samo? Czy majster szewski Jan Kiliński ubierał się w szlachecki kontusz? Co to jest czechman, delia i ferezja? Czym różniły się pasy słuckie od pasów tkanych w podwarszawskiej Kobyłce? Czyli wszystko o genezie i ewolucji tzw. narodowego stroju polskiego.

23 listopada
Z kapeluszem muszkieterskim na głowie – moda francuska wieku XVII na obrazach z kolekcji MNW / dr Magdalena Bialic
Gdy po ponad stu latach hegemoni strojów hiszpańskich moda na nie mija, momentalnie zastępują ją francuska. W XVII wieku była szczególnie strojna i okazała, o czym przekonujemy się, oglądając obrazy filuternych muszkieterów i zalotnych modniś z kolekcji MNW.

30 listopada
Białe złoto, czyli na czym jadali królowie i wielmoże / Paweł Bień
Porcelana miśnieńska od XVIII wieku pozostaje synonimem najwyższej jakości rzemiosła artystycznego i wnętrzarskiego luksusu. Nie bez kozery nazywana była białym złotem, a saksońskie wyroby przewyższały wdziękiem i ceną niejeden garnitur biżuterii. Jakiej solniczki używał biskup Łubieński, jakie owady ozdobiły serwis Augusta III, ile elementów słynnego Serwisu Łabędziego ma nasze muzeum i jak wyglądał porcelanowy „Pocałunek polski” ? O tym wszystkim dowiemy się podczas wykładu.

7 grudnia
„Barbarzyńcy w ogrodach” / Wioletta Cicha
Odwiecznym pragnieniem człowieka było wpływanie i kształtowanie krajobrazu dzikiej przyrody. Zakładanie i pielęgnowanie ogrodów z czasem stało się prawdziwą sztuką. Ważny był walor estetyczny, ale też przemyślany program ikonograficzny. Zapraszamy na spacer pośród ogrodów obrazowanych w sztuce.

14 grudnia
Polsko-żydowskie spotkania artystyczne / Zofia Załęska
Zwiedzanie muzeum śladami relacji polsko-żydowskich pozwala przyjrzeć się wspólnej historii i poznać wkład Żydów w kulturę polską. Obejmuje zarówno tematykę żydowską w sztuce polskiej (w tym najsłynniejsze przykłady – Święto Trąbek i Żydówkę z pomarańczami Aleksandra Gierymskiego), jak również działalność żydowskich artystów, kolekcjonerów i mecenasów.

21 grudnia
Miłość niejedno ma imię / Romualda Radwańska
Miłość kochanków, małżonków, macierzyńska i braterska... Umiłowanie Boga, wiedzy, ojczyzny. Miłość spełniona i nieszczęśliwa. Temat miłości od zawsze inspirował artystów. Podczas spotkania zobaczymy, jak różne odmiany miłości uwieczniono na płótnach z MNW.

Koordynacja: Barbara Tichy / Dział Edukacji

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę