Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

WYKŁADY | Rok Faras

WYKŁADY | Rok Faras

reklama
📅 Data: czwartek, 28 października 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop do kalendarza ustaw przypomnienie
60 lat temu polscy archeolodzy odkryli katedrę w Faras. Zapoczątkowali w ten sposób nową gałąź nauki – nubiologię. Od tego czasu kolejne pokolenia badaczy wypełniają białe karty historii Nubii, krainy rozciągającej się na południe od Egiptu.
Zapraszamy na spotkania z archeologami, którzy opowiedzą o swoich wykopaliskach, prowadzonych w ruinach potężnych niegdyś królestw.

📌 Kino MUZ
🎟 bezpłatne wejściówki dostępne od wtorku poprzedzającego dzień wykładu w Muzeum i online: link / liczba miejsc ograniczona
🎥 wybrane wykłady transmitowane również on-line na Facebooku: link

📅 HARMONOGRAM 📅

14 października / czwartek / 18.00
Faras – nie tylko katedra / prof. Włodzimierz Godlewski
Odnalezienie malowideł zdobiących ściany katedry w Faras wzbudziło zainteresowanie na całym świecie. To niewątpliwie największy sukces polskiej archeologii śródziemnomorskiej. Przybliżymy ponadtysiącletnią historię miasta Faras i królestwa Makurii, o których wiadomo coraz więcej dzięki najnowszym wykopaliskom.
⚠ wykład stacjonarny transmitowany na Facebooku

👤 prof. Włodzimierz Godlewski – emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego, archeolog. Brał udział w wykopaliskach w Egipcie, Sudanie i Palestynie. Jest specjalistą od historii i architektury Faras.

---

21 października / czwartek / 18.00
Archaniołowie w malarstwie nubijskim – pogromcy demonów, opiekunowie żywych i umarłych, niebiańscy dostojnicy / dr Magdalena Łaptaś
W Dolinie Nilu archaniołów otaczano szczególnym kultem. Wierzono, że bronią ludzi przed demonami zamieszkującymi pustynię, władają żywiołami i siłami przyrody oraz mają pieczę nad wylewami Nilu. W wyobrażeniach Nubijczyków Bóg był istotą odległą, dlatego poszukiwano pomocy pośredników, jakimi byli aniołowie i archaniołowie. Celem wykładu jest przedstawienie fascynującego obrazu nubijskiej angelologii, powstałej na obrzeżach kultury bizantyńskiej.

👤 dr Magdalena Łaptaś – przez wiele lat była pracownikiem Galerii Faras w MNW, obecnie prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Brała udział w wykopaliskach i misjach konserwatorskich w Sudanie i Libanie. Jest specjalistą od sztuki bizantyńskiej, zwłaszcza z obszaru Egiptu i Nubii.

---

28 października / czwartek / 18.00
Legendy do malowideł, podpisy wiernych, epitafia i inne. O znaleziskach tekstowych z polskich wykopalisk w Faras. / prof. dr hab. Adam Łajtar
W Faras oprócz malowideł znaleziono także liczne napisy – greckie, koptyjskie, staronubijskie, wyryte lub zapisane farbą na ścianach budowli, wykute na kamiennych stelach, a także zapisane na kartach pergaminowych. Znajdziemy wśród nich cytaty z Pisma Świętego i literatury chrześcijańskiej, hymny, legendy do malowideł, podpisy wiernych, inskrypcje fundacyjne i nagrobne. Ten bogaty materiał zostanie omówiony na tle piśmiennictwa Nubii chrześcijańskiej.
⚠ wykład stacjonarny transmitowany na Facebooku

👤 prof. dr hab. Adam Łajtar – znawca zagadnień związanych z epigrafiką grecką i nubijską. Brał udział w badaniach archeologicznych w Egipcie, Sudanie, Libii, Izraelu oraz na Cyprze. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, jest autorem ponad 250 prac naukowych, w tym sześciu książek.

---

9 grudnia / czwartek / 18.00
Słowo stało się ciałem. Przedstawienia Bożego Narodzenia w katedrze w Faras / Bożena Mierzejewska
Omówimy ikonografię dwóch scen Bożego Narodzenia znalezionych w katedrze w Faras (obecnie w zbiorach Sudańskiego Muzeum Narodowego w Chartumie). Wskażemy wpływy sztuki różnych ośrodków chrześcijańskiego Wschodu – koptyjskiego Egiptu, Syrii, Bizancjum, oraz elementy regionalne, dodające malowidłom lokalnego kolorytu.
⚠ wykład stacjonarny transmitowany na Facebooku

👤 Bożena Mierzejewska – od 1978 pracowała w Muzeum Narodowym w Warszawie, m.in. jako kustosz kolekcji etiopskiej i koptyjskiej. Jest specjalistką od ikonografii sztuki chrześcijańskiej, autorką koncepcji merytorycznej Galerii Faras i współautorką przewodnika po galerii.

---

16 grudnia / czwartek / 18.00
Stara Dongola – stolica zapomnianego królestwa / dr hab. Artur Obłuski
Stara Dongola, stolica królestwa Makurii, w okresie swej świetności była jednym z najlepiej rozwiniętych miast Afryki. W XI wieku dorównywała wielkością ówczesnemu Paryżowi. Poznamy historię tego zapomnianego miasta, jego wspaniałą architekturę i sztukę, a także dzieje polskich wykopalisk w tym rejonie.
⚠ wykład stacjonarny transmitowany na Facebooku

👤 dr hab. Artur Obłuski – archeolog, specjalista w dziedzinie nubiologii. Kierownik ekspedycji archeologicznej w Starej Dongoli oraz w Ghazali w Sudanie. Przewodniczący International Society for Nubian Studies, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Propagator idei społecznej odpowiedzialności archeologii.

Koordynacja: Anna Knapek / Dział Edukacji

-----
grafika: "Malowidło ścienne - św. Anna - fragment postaci", Faras, VIII w.-1. poł. IX w.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!