Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

WYKŁADY | Rok Faras

WYKŁADY | Rok Faras
📅 Data: czwartek, 28 października 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


60 lat temu polscy archeolodzy odkryli katedrę w Faras. Zapoczątkowali w ten sposób nową gałąź nauki – nubiologię. Od tego czasu kolejne pokolenia badaczy wypełniają białe karty historii Nubii, krainy rozciągającej się na południe od Egiptu.
Zapraszamy na spotkania z archeologami, którzy opowiedzą o swoich wykopaliskach, prowadzonych w ruinach potężnych niegdyś królestw.

📌 Kino MUZ
🎟 bezpłatne wejściówki dostępne od wtorku poprzedzającego dzień wykładu w Muzeum i online: link / liczba miejsc ograniczona
🎥 wybrane wykłady transmitowane również on-line na Facebooku: link

📅 HARMONOGRAM 📅

14 października / czwartek / 18.00
Faras – nie tylko katedra / prof. Włodzimierz Godlewski
Odnalezienie malowideł zdobiących ściany katedry w Faras wzbudziło zainteresowanie na całym świecie. To niewątpliwie największy sukces polskiej archeologii śródziemnomorskiej. Przybliżymy ponadtysiącletnią historię miasta Faras i królestwa Makurii, o których wiadomo coraz więcej dzięki najnowszym wykopaliskom.
⚠ wykład stacjonarny transmitowany na Facebooku

👤 prof. Włodzimierz Godlewski – emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego, archeolog. Brał udział w wykopaliskach w Egipcie, Sudanie i Palestynie. Jest specjalistą od historii i architektury Faras.

---

21 października / czwartek / 18.00
Archaniołowie w malarstwie nubijskim – pogromcy demonów, opiekunowie żywych i umarłych, niebiańscy dostojnicy / dr Magdalena Łaptaś
W Dolinie Nilu archaniołów otaczano szczególnym kultem. Wierzono, że bronią ludzi przed demonami zamieszkującymi pustynię, władają żywiołami i siłami przyrody oraz mają pieczę nad wylewami Nilu. W wyobrażeniach Nubijczyków Bóg był istotą odległą, dlatego poszukiwano pomocy pośredników, jakimi byli aniołowie i archaniołowie. Celem wykładu jest przedstawienie fascynującego obrazu nubijskiej angelologii, powstałej na obrzeżach kultury bizantyńskiej.

👤 dr Magdalena Łaptaś – przez wiele lat była pracownikiem Galerii Faras w MNW, obecnie prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Brała udział w wykopaliskach i misjach konserwatorskich w Sudanie i Libanie. Jest specjalistą od sztuki bizantyńskiej, zwłaszcza z obszaru Egiptu i Nubii.

---

28 października / czwartek / 18.00
Legendy do malowideł, podpisy wiernych, epitafia i inne. O znaleziskach tekstowych z polskich wykopalisk w Faras. / prof. dr hab. Adam Łajtar
W Faras oprócz malowideł znaleziono także liczne napisy – greckie, koptyjskie, staronubijskie, wyryte lub zapisane farbą na ścianach budowli, wykute na kamiennych stelach, a także zapisane na kartach pergaminowych. Znajdziemy wśród nich cytaty z Pisma Świętego i literatury chrześcijańskiej, hymny, legendy do malowideł, podpisy wiernych, inskrypcje fundacyjne i nagrobne. Ten bogaty materiał zostanie omówiony na tle piśmiennictwa Nubii chrześcijańskiej.
⚠ wykład stacjonarny transmitowany na Facebooku

👤 prof. dr hab. Adam Łajtar – znawca zagadnień związanych z epigrafiką grecką i nubijską. Brał udział w badaniach archeologicznych w Egipcie, Sudanie, Libii, Izraelu oraz na Cyprze. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, jest autorem ponad 250 prac naukowych, w tym sześciu książek.

-----
grafika: "Malowidło ścienne - św. Anna - fragment postaci", Faras, VIII w.-1. poł. IX w.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę