Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Pospołu/In Cahoots. Wernisaż wystawy Mirosława Bacy

Pospołu/In Cahoots. Wernisaż wystawy Mirosława Bacy
📅 Data: czwartek, 28 października 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Narbutta 46/48 lok. 51 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Pospołu/In Cahoots
Rozmowa trwa. Choć wokół cisza, słowa toczą się w zamkniętym kręgu. Przenikają pomiędzy by wybrzmieć w przestrzeni lub cichną w ukrytych przed wzrokiem zakamarkach.
Poważne, uważne, pełne napięcia. Określają, odbijają się od siebie jak w lustrze, cofają się przed własnym brzmieniem lub cichną. Decyzja jeszcze nie zapadła. Być może nie zapadnie nigdy i wszyscy pozostaną pomiędzy, w zawieszeniu i cichej zadumie nad niewypowiedzianym.
Ziemia przytula tkwiących w ciszy, śniących, nad którymi toczy się świat. Można dołączyć by sprawdzić co dla nas znaczy „Pospołu”.
Zawsze ustawiam prace szczególny sposób. Chcę stworzyć nową przestrzeń by goście mogli doświadczyć jej w rzeczywistości wchodząc w gotową instalację – mówi Mirosław Baca.
Obecne na wystawie prace wykonane zostały z drewna jaworowego i marmuru dębnickiego w latach 2002 - 2005. Artysta jest rzeźbiarzem badającym i eksperymentującym z klasycznym materiałem – drewnem i kamieniem, w których interesuje go prostota i dyscyplina a jednocześnie wielowarstwowość i synteza. Charakterystyczne, nawiercane w drewnie otwory zostały przez niego zastosowane po raz pierwszy podczas pracy nad prezentowanymi na wystawie obiektami, a od tego czasu stały się podstawowym komponentem, znamiennym motywem w późniejszych i obecnych pracach artysty, stając się jednocześnie sygnaturą i wyróżnikiem stylu prac Mirosława Bacy.

Wernisaż otworzy performans butoh Anity Zdrojewskiej z muzyką Rafała ("Ruffa") Libnera.

---

MIROSŁAW BACA - artysta rzeźbiarz. Urodzony w 1974 roku w Zakopanem, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1994-1999) i Wydziale Filozofii na Uniwesytecie Jagiellońskim (1997-1998). Od roku 2005 członek prestiżowego The Royal British Society of Sculptors w Londynie. Od wielu lat realizuje szereg projektów rzeźbiarskich - indywidualnych wystaw jak i zamówień publicznych. Otrzymał stypendium rządowe w Meksyku w 2003 r. na Uniwersytecie Veracruzana w Xalapa, a w 2009- 2011 renomowane stypendium rządowe w Japonii na Hokkaido University of Education w Sapporo gdzie wykładał. Na stałe mieszka i tworzy w Krakowie, często tworzy w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Współpracuje z galeriami sztuki (Polska, Indie, Włochy, i in.), organizacjami kultury czy instytucjami akademickimi, bierze udział w rezydencjach (USA, Kanada, Dania). Chętnie realizuje wspólne projekty z artystami innych dziedzin sztuki.
Więcej informacji o artyście: link

---

Performance butoh – Anita Zdrojewska, muzyka – Rafał (Ruff) Libner
ANITA ZDROJEWSKA - artystka niezależna: tancerka butoh, performerka, malarka ikon. Z wykształcenia japonistka. Od 2008 roku uczyła się butoh m.in. u Yoshito Ohno, Atsushiego Takenouchiego, Yukio Waguriego, Ko Murobushiego, Tetsuro Fukuhary, Ken Mai’a, Mayi Dunsky.
Tańczyła m.in. z Tetsuro Fukuharą podczas Dni Japonii w Warszawie i Joan Laage w projekcie „Earth Tomes” w Forcie Mokotów. Brała udział w festiwalach Terytoria w CSW Toruń z performensem „Punkt zero” i Butohpolis tańcząc „Niesen” przy muzyce Ruffa Libnera oraz w grupowych i indywidualnych improwizacjach, m.in. „Dla wody”, „Ogród butoh” czy „Mur”. Od momentu powstania, „Punkt Zero” rozwinął się do tryptyku („Punkt zero”, „Punkt zero. Nebula” i „Punkt zero. Kontinuum”), którego ostatnia część miała premierę w lipcu br. podczas 2. edycji spotkań Butoh Kai w Butohsferze.
Od 2018 roku, Zdrojewska, wraz z Joanną Sarnecką, bierze udział w projekcie artystyczno- badawczym „Weselekekkonshiki” prezentowanym podczas Matsuri (2018) oraz w Butohsferze i siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich (2019). Reperformowała też wybrane prace Mariny Abramović podczas wystawy „Do czysta/the Cleaner” w CSW Toruń.
W 2010 roku rozpoczęła naukę malarstwa ikonowego w pracowni ikon oo. Jezuitów „Droga Ikony”. Brała udział w plenerach a swoje prace wystawiała na wystawach zbiorowych w galeriach i muzeach w Warszawie, Poznaniu, Częstochowie i Zamłyniu (Ukraina).
Prezeska fundacji Pompka (link, animatorka kultury i działań społecznych, organizatorka wielu wydarzeń związanych z butoh i współczesną kulturą Japonii – warsztatów, wystaw, koncertów i projekcji filmowych. Twórczyni fanpage’a BUTOHSFERA, od kilku lat prowadzi regularne warsztaty butoh w Butohsferze
ButohSfera - projekt artystyczno-edukacyjny, przestrzeń "ponad granicami i poza czasem" łącząca osoby interesujące się sztuką współczesną a w szczególności butoh. Do Butohsfery zapraszani są wszyscy, którzy chcą współtworzyć tę przestrzeń.

RAFAŁ „RUFF” LIBNER
Muzyk, podróżnik, dźwiękowiec, autor tekstów, performer i sideman. Na didgeridoo gra od 1998 roku. Współtwórca Radio Samsara, Nell’ Ambientes, Balanda Didjeridoo Duo, współpracował z krakowskim “Teatrem Starym” – rola muzyka didjeridu w “Factory 2” Krystiana Lupy, Storia Theurgica Dynamic Multimedia Project, Gadającą Tykwą, Magic Carpathians, “Studnia O”, podczas licznych pobytów w Nepalu koncertował i nagrywał z Shyam Nepali Group. Tworzy muzykę do performansów butoh (Zdrojewska/Libner – “Niesen”, Punkt Zero”, “Nebula”, “Kontinuum“). Współorganizator Festiwalu Didgeridoo “Dźwięki z Korzenia” Od 2019 wszedł w skład tworzącego muzykę eksperymentalną z pogranicza etno i elektroniki kwartetu Baczyńska/Daniłowicz/Zientara/Libner.
Solowo w konwencji “live looping one man” band występuje jako
Soundbreathing – Elektro Akustyczny chillout na instrumentach etnicznych: didgeridoo, drumle, handpan, echa, pętle i pogłosy, shruti box, dźwięki tła…
– kwiecień 2005 – Nowa Tradycja – nagroda solowa dla instrumentalisty
– grudzień 2007 – Mikołajki Folkowe, Lublin (I nagroda w konkursie Scena Otwarta dla Nell’ Ambientes i Gadającej Tykwy)

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧