Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Zanim spłonął busz i przyszła zaraza, czyli miesiąc w starej, dobrej Australii

Zanim spłonął busz i przyszła zaraza, czyli miesiąc w starej, dobrej Australii
📅 Data: czwartek, 18 listopada 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, Jaś & Małgosia, al. Jana Pawła II 57 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na wykład organizowany przez Studenckie Koło Przewodników Turystycznych w Warszawie:
,,Zanim spłonął busz i przyszła zaraza, czyli miesiąc w starej, dobrej Australii"
Prowadzący: Piotr Tomczyk
Wykład odbędzie się 18 listopada 2021 r. o godzinie 19:00 w kawiarni Jaś&Małgosia (adres: al. Jana Pawła II 57)

Kilkadziesiąt tysięcy kilometrów samolotem. Kilka tysięcy kilometrów (oczywiście lewą stroną) autobusami, busami, samochodami i innymi środkami transportu. Zapraszam w podróż do krainy kangurów…
Ale jakich ‘roos’? Tak w skrócie ‘Aussies’ (Australijczycy) nazywają kangury. Ile gatunków kontynent zamieszkuje? Sprawdźmy, które kangury są łagodne, a które odpowiadają za kilkadziesiąt zejść z tego świata rocznie! Co jest tak naprawdę na rzeczy z tymi australijskimi wężami, pająkami, kazuarami, płaszczkami, meduzami i rekinami? Nurkowanie nocą, w całkowitych ciemnościach (a zdarzało się na kilka minut wyłączać wąski snop światła latareczki) na Wielkie Rafie Koralowej jest mocnym przeżyciem. I co dzieje się kiedy nagle włączasz latarkę po tych kilku minutach? Dlaczego krokodyle różańcowe są naprawdę niebezpieczne, a amerykańskie aligatory są przy nich jedynie pogodnym wspomnieniem? Kolczatki, dziobaki, wombaty i diabły tasmańskie to naprawdę fascynujące zwierzęta. Widzieliśmy je, a niektóre z nich dość często. A nie jest to regułą. Jak pachnie koala i dlaczego nie jest misiem? Dużo więcej o świecie zwierząt na najbliższym spotkaniu…
Zwiedzimy też wiele miast (m.in. Melbourne, Sydney, Brisbane, Wollongong, Canberra, Cairns czy Darwin). Między pierwszym, a ostatnim jest prawie 4 tys. km. Jacy ludzie tam mieszkają? Gdzie spotkamy najwięcej ludności tubylczej? Dowiemy się sporo o życiu i wierzeniach Aborygenów. Obejrzymy, mające kilkanaście tys. lat, malowidła skalne. Obejdziemy świętą górę Uluru (która wcale nie jest monolitem), nie wchodząc na nią, choć było to jeszcze wówczas możliwe. Postawimy stopę na terenach należących do rdzennych mieszkańców Australii. Robiąc to bez specjalnego zezwolenia płacisz kilkadziesiąt tys. dolarów kary lub trafiasz do więzienia! Jak to było tym razem?! Będzie też o fatalnym losie rdzennej ludności tego kontynentu, za który to los, rząd Australii (nie tak dawno temu) oficjalnie przeprosił. I co z tego wynikło?
No to jeszcze jedna ciekawostka. Otóż, mieszkając we wspomnianym Sydney przez kilka dni czuliśmy się jak w Pekinie lub Hong Kongu? I dlaczego, nie tylko z tego powodu, coraz więcej osób nazywa ten kraj ‘Ludową Republiką Australii’? I czy słusznie? Dobrze sprawę analizując, dojdziemy do wniosku, że w Australii jest sześć pór roku i kilkadziesiąt stref klimatycznych. Udamy się do wszystkich głównych z krańców spektrum (od umiarkowanej do równikowej). Dlaczego lipiec to australijski środek zimy i czy dekorują wtedy choinki? Co najczęściej jedzą, a co głównie piją? I dlaczego, i czy li tylko wino? Co to jest ‘bush tucker’ i czy smakowały mi zielone mrówki? Oj, jadłem tam dużo oryginalnych przekąsek. Prosto z drzewa, spod ziemi i z billabongów – to nie to co myślicie 🙂
Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta, czyli po co pośrodku niczego zbudowali sobie stolicę? Kto z kogo ściągał i czy to Brasilia, czy Canberra była pierwsza? Dlaczego dingo nie szczekają, kangury (ale też i emu) nie chodzą tyłem, opera w Sydney jest tak popularna, a prawie nikt nie wiem kim był Ned Kelly? I dlaczego mają 8 owiec na jednego mieszkańca? Tak, to prawda, że Arabia Saudyjska importuje z Australii wielbłądy i piasek (bo mają ich/go Saudyjczycy za mało), a w Alpach Australijskich spada więcej śniegu niż w Szwajcarii. I wiele innych tematów historyczno-geograficzno-przyrodniczo-społecznych się pojawi. Mnóstwo zdjęć i filmików. Zapraszam 😉
Piotr Tomczyk

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: slajdowisko wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧